Kolonoskopia

ruzenka16

dnes som bola na rektoskopii. a dost ma to bolelo. neviem si predstavit, ze by som mala ist na kolonoskopiu. ved to by som neprezila. niekto to prirovnal ku porodu raz... no, nerodila som nikdy, ale pri rektoskopii som mala take bolesti celeho brucha, ze som myslela, ze sa zosalim. caka ma este ultrazvuk, vysledky z biopsie (naco to robil? povedal, ze nalez je OK). mam strach, aj ked uz mensi... inak, ten gastroenterolog je celkom zlaty. bala som sa ho, ale jeho sa uz nebojim (iba tych vysetreni). povedal mi, ze je vsetko dobre. dakujem vsetkym zatial... papa :o)

tasa

ruzenka, tiez existuje virtualna kolonoskopia na CT /pocitacova/-pri nej sa hadica do creva nezavadza, crevo je snimane na CT-pocitacova tomografia, ale nie je to bezne-musia ta na nu odporucit.viem napr. ze sa robi aj na bratislavskych kramaroch. tiez je dnes uz dostupna-ale asi nie hradena poistovnou tkzv. prehltnutelna kamera-asi ako tableta, ktora ti za 8hod. zosnima cely traviaci trakt. nie si pritom vobec obmedzovana, po 8 hod. je vylucena z tela von beznym sposobom, zaznam sa nahra na pristroj, ktory mas za opaskom a vyhodnoti lekarom-gastroenterologom.neviem kde vsade tuto moznost ponukaju, ale v niektorych dobrych gastrocentrach urcite ano, len je dost draha, ale zas nie natolko, aby bola nedostupna /ci to niektore poistovne preplacaju, by si sa musela informovat/, ale myslim ze v niektorych zvlast indikovanych pripadoch urcite ano-najma ak sa jedna o vysetrenie tenkeho creva...

tasa

ruzenka, co sa KOLONOSKOPIE tyka, je podstatne narocnejsia na pripravu, dieta, prehanadlo, hnacka-co moze byt dost neprijemne... inak postup vysetrenia zalezi od zariadenia a samotneho lekara, co ti to bude robit, a aj ake s tym ma skusenosti a pod. a tiez celkovy priebeh vysetrenia. dobry lekar a zariadenie je dost dolezity . obycajne sa dava dormikum, ale mozes odmietnut. uspatie nie je bezne, robi sa , ak pre velku bolestivost nie je mozne vysetrit pacienta, napr. pri nejakom zapalovom ochoreni creva to moze dost boliet. pri dormiku-oblbovak by si si vlastne bolest ani priebeh vysetrenia nemala pamatat, ale nemyslim, ze odstrani bolest, len si ju mozno nepamatas...kazdy vnima pocity pri kolonoskopii inak, zalezi od citlivosti a fyziognomie pacienta...

tasa

pri rektoskopii i kolonoskopii nie ste nahi, stacia len nohavicky. na rektoskopiu nie je potrebna vobec ziadna priprava, staci len mat rano stolicu, rektoskopia neboli, iba ak trochu-nafukuje

ruzenka16

no... zajtra idem na rektoskopiu. dnes mi dala sestricka (moja sestra) v nemocnici klystir na vycistenie creva, ale cestou do nemocnice mi povedala asi len tolko, ze olutujem, ze som sa chcela nechat vysetrit. a ze to olutujem preto, lebo ked spoznam, ake to je bolestive, tak viac nepojdem. ale ja som jej na to povedala, ze chcem mat istotu, ze som zdrava a ze ak mi nic nie je, budem rada. takze mi prosim vas drzte palceky zajtra, nech sa nezosypem...

ryba60

Neboj sa,daj si to urobit v spanku.Ja som na to bol v pondelok.Uspali ma na 230 minut a prebral som sa na izbe. Plati sa za to 200.- Sk Plati sa nie za uspanie, ale je to za lozko. Neboj sa.Nebudes vediet o nicom.

rata

Ruzenka, nebolo potrebné sa vyzliecť do naha, stačilo len nohavičky, ako u gynekológa, sestrička ma prikryla plachtou a zaviedla hadičku. Lekár ma ani nevidel, ani sa ma nedotkol. Urobil len vyšetrenie a to tak, že držal len koniec tej hadičky a sledoval to na monitore. Nemáš sa fakt čoho obávať.

ruzenka16

a prve vysetrenie vyzeralo u teba ako? mam namysli to, ked si prisla ku gastroenterologovi prvy krat. citala som totiz na web stranke www.gastroenterolog.com, ze sa musim celkom zobliect (aby ma lekar vysetril celkom nahu...). a ze ak mi ma lekar vysetrit konecnik, tak ze si mam klaknut a opriet sa laktami a podlozku... je to tak? ja si neviem predstavit, ze jak sa mam pred nim uplne vyzliect. najviac som bola vyzlecena do spodneho pradla pri neurologicke... ale to bolo vsetko, ale zeby som sa uplne vyzliekla... o boze... ako to bolo pri tebe ak sa mozem opytat?