Strata libida / slabá erekcia

Príspevok v téme: Strata libida / slabá erekcia
zufaly_jebec

Zdravím.
Mám 20 rokov, som športovec (rôzne športy, ale hlavne posilovanie) a stravujem sa zdravo.
Nedávno (asi 2 mesiace) sme sa rozišli s priateľkou. Bola moja prvá a boli sme spolu viac ako 4 roky. Pri nej som nikdy (možno 1-2x za 4 roky) nemal tento problém, aký mám teraz - odkedy sme sa rozišli ma nejako prešla chuť na sex.Teda aj by som sexoval, ale neviem sa tak vzrušiť/navnadiť ako predtým.
Mal som odvtedy jednu partnerku, boli sme spolu 2x, ale veľmi som si to neužil - prvý krát slabá erekcia (ani som nemal orgazmus), druhý krát celkom OK, na tretí krát som zlyhal (nepostavil sa) :-(
Čo mám robiť ? Mám ísť za sexuológom ? Je normálne že v dvadsiatke, keď by som mal pretiahnuť všetko čo sa hýbe sa bojím že keď k tomu dojde tak sa mi nepostaví ?

Janka8374

Ahoj :-) Na posilnenie libida a sexuálneho života môžeš vyskúšať indický ženšen (bylinka Ašvaganda), môj manžel ju užíval keď sme sa snažili o bábätko a pomohla -odkaz odstránený- :-)

Gima

Strach z urológa – po 50-tke každé tri roky

Návšteva urológa je azda pre každého muža nočnou morou. Niektorí sa hanbia, iní majú obavy z nepríjemného vyšetrenia cez konečník, no a je tu aj taká skupina mužov, ktorá si akúkoľvek návštevu lekára odkladá na čas, kedy je už naozaj zle. Urológ mužom vždy vyšetrí brucho, penis aj semenníky. Najmenej príjemné je vyšetrenie prostaty cez konečník, hoci je absolútne bezbolestné a rýchle. No dnes sú už niektoré urologické ambulancie vybavené aj sonom a vyšetreniu prstom sa dá v určitých prípadoch vyhnúť.
Sexuológ – podľa potreby

Problémom so slabou erekciou je tiež dobré venovať dostatočnú pozornosť, môžu ich totiž spôsobovať závažnejšie ochorenia, no niekedy aj stres. Keďže sexuálne zdravie je veľmi dôležité pre celkové mužské zdravie, treba mu tiež venovať náležitú pozornosť. Veľakrát je to práve sexuológ, kto dokáže pomôcť s poruchami erekcie, či predčasnou ejakuláciou.
Iné choroby

Niektoré choroby postihujú viac mužov, ako ženy. Patria tam rôzne typy rakovín, ako napríklad rakovina pľúc, hrubého čreva, ale aj iné ochorenia, ako Parkinsonova choroba. Muži sú tiež náchylnejší na infarkt, ale aj na menej vážne, no nepríjemné ochorenia, ako hemoroidy.

Gima

Mužská neplodnosť a nadváha
Páni niečo vám pošepkám: robte všetko preto, aby ste sa zbavili nadváhy a obezity! Teda, ak vám záleží na Vašej plodnosti.

Nadváha a obezita totiž neprináša len známe zdravotné problémy. Nedávno sa objavili dôkazy, že nadváha a obezita môže byť príčinou mužskej neplodnosti a potratov. Prečo? Vedci v Atlante prvýkrát podrobili mužské spermie genetickému vyšetreniu vo vzťahu k telesnej hmotnosti a zistili, že kyselina deoxyribonukleová (DNA), ktorou sa prenáša genetický kód muža, je “potrhana” tým viac, čím je muž obéznejší. Takéto “potrhanie” (fragmentácia) DNA spermiu znefunkčňuje. Navyše už dávnejšie sa vie, že spermie obéznych mužov sú “lenivejšie” – pohybujú sa pomalšie a nestihnú dôjsť až tam, kam dôjsť majú.

Telesná hmotnosť sa jednoduchým spôsobom dá posúdiť ako index telesnej hmotnosti (BMI). Hmotnosť v kilogramoch vydeľte druhou mocninou výšky v metroch (napr. 78 kg/1,842 m). Ak je výsledok v rozpätí 20-25, máte normálnu hmotnosť, od 25 do 30 máte nadváhu a od 30 vyššie ste obézni. Vedci v Atlante zistili, že podiel spermií s poškodenou DNA začína dramaticky stúpať pri hodnote BMI 25 a pri hodnotách okolo 30 dosahuje takmer 30%. To je hranica, kedy znížená kvalita spermii môže byť príčinou neplodnosti alebo potratu.

Problém z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť aj fakt, že práve tí schopnejší muži sú vystavení väčšiemu stresu, ktorý často riešia jedením a výsledkom je priberanie. Pozrite sa okolo seba na podnikateľov, manažérov, politikov… Muži častejšie ako ženy nerešpektujú zákonitosti metabolizmu: odchádzajú z domu bez raňajok, cez deň niečo zhltnú a “dotlačia” sa na noc. Zle. Páni, ak idete týmto smerom, zastavte sa a čelom vzad. Nezáleží na tom, ako ďaleko ste v hodnotách BMI zašli, vždy existuje cesta späť!

Gima

Ako zistiť, či sa jedná o nadváhu alebo obezitu?

Ak vážite 100 kilogramov, máte nadváhu? Ak zadáte len hmotnosť bez telesnej výšky, nie je možné konštatovať, či sa jedná o nadváhu alebo normálnu hmotnosť. Preto sa Body-Mass-Index (BMI) ujal ako najuznávanejšie meradlo nadváhy.
Body-Mass-Index

U Body-Mass-Indexu sa delí telesná hmotnosť telesnou výškou v metroch štvorcových. Napríklad muž vážiaci 100 kilogramov s výškou 2 metre má BMI rovnajúce sa 100 delené dvoma na druhú (4), čo je 25. S BMI 25 leží tento muž na hranici normy. Ak je BMI rovné 25, začína nadváha a ak má BMI hodnotu 30, začína obezita. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) stanovila definíciu:

BMI

BMI

Aj keď sa BMI ako meradlo nadváhy a obezity na celom svete v praxi osvedčil, predsa nie je u každého použiteľný. Sú tri výnimky, ktoré by sa mali zohľadňovať. BMI sa z pochopiteľných dôvodov nemôže u nasledovných skupín používať:

Tehotné ženy majú síce zvýšený BMI, ale určite nie preto, že by boli obézne.
Deti a mladiství majú špeciálnu stupnicu, ktorá sa nesmie s hodnotením pre dospelých porovnávať. Pre nich platia špeciálne kritériá.
Siloví športovci majú vysoký BMI, ale nie preto, že majú veľa tukov, ale pretože majú veľa svaloviny, ako to poznáme napríklad u Arnolda Schwarzenegera.

Nevýhoda u Body-Mass-Indexu je v tom, že nezohľadňuje množstvo svalovej hmoty, alebo množstvo tukov. Pre výpovede o normálnej hmotnosti alebo nadváhe, musí byť zohľadnené i celkové zloženie tela. Existujú rôzne metódy na jeho určenie.
Bioimpedančná analýza (BIA)

K určeniu podielu tuku alebo vody, sa bioimpedancia (BIA) ukázala ako veľmi nápomocná. U týchto prístrojov sa pomocou nízkofrekvenčného elektrického impulzu meria odpor v tele vystavený tomuto elektrickému impulzu. Popritom stojí meraný klient bosí na elektródach osobnej telesnej váhy. Cez jednu nohu stojacu na elektróde sa do tela dostáva minimálne množstvo nízkofrekvenčného elektrického impulzu, ktorý prechádza telom a vychádza cez nohu druhú, kde je tento impulz meraný. Voda je veľmi dobrý vodič elektrického impulzu. Čím viac sa vody v tele nachádza tým vyšší impulz sa na druhej strane nameria. Týmto spôsobom sa vlastne meria množstvo vody v tele a preratúva na podiel tukov. Jedná sa o indirektnú metódu. Tak si vie každý ľahko predstaviť, že výsledok merania bude napríklad závisieť aj od plnosti močového mechúra. Keďže je meraný rozdielny odpor na základe rozdielneho množstva vody, z merania bude vyplývať aj rozdielny podiel tukov! Preto je pri tejto metóde dôležité dodržať vždy rovnaký čas merania, nejesť a nepiť cca. 2 hodiny pred meraním a zabezpečiť vždy rovnaké podmienky pre meranie. Ak je telesný kontakt s elektródami len cez nohy, výsledok môže vypovedať len o podiele tuku v spodnej časti tela.
váha
Meranie obvodu pása

Ako veľmi jednoduchý a predsa spoľahlivý spôsob sa osvedčilo meranie obvodu pása. Pomocou napr. krajčírskeho metra sa meria telesný obvod pása vo výške pupku. Je dôležité dbať na to, aby bol meter vodorovne s podlahou a aby sa meraný príliš nenadýchol alebo príliš nevydýchol. Ako praktické a nápomocné sa osvedčilo, meranie obéznych poležiačky. Namerané hodnoty je možné nasledovne vyhodnotiť:

normálna hmotnosť je u mužov s obvodom pása menej ako 94 cm, u žien menej ako 80 cm
mierna nadváha u obvodu pása medzi 94 až 102 cm u mužov, u žien 80 až 88 cm
ak sú uvedené hodnoty prekročené, nadváha je istá

Podobný problém:

Príčiny nezdravého a rýchleho priberania na bruchu
Obvod pása vo vzťahu k telesnej výške

Kto to chce vedieť presnejšie a mať proces určenia nadváhy jednoduchý, môže svoj obvod pásu vydeliť telesnou výškou (WtHR =Waist to Height Ratio). Napriek jednoduchosti prevedenia tejto metódy má WtHR najväčšiu vypovedaciu schopnosť v súvislosti s nadváhou a následnými ochoreniami a je dokonca presnejšia ako BMI!

WtHR

Vypočítaná hodnota by mala byť do 40.roku života pod 0,5 a platí ako pre mužov tak pre ženy. Muž s telesnou výškou 180 cm a obvodom pása 90 cm má hodnotu WtHR 0,5. Žena s telesnou výškou 160 cm a obvodom pása 80 cm má takú istú hodnotu 0,5. Obaja sú na hornej hranici normálnej hmotnosti. Táto hodnota je závislá od veku a môže byť vo veku nad 50 rokov dokonca 0,6. Až u prekračujúcej hodnoty je potrebné niečo proti nadváhe podniknúť. To znamená: telu dodať potraviny, ktoré naozaj potrebuje a zapojiť pohyb do každodenného života.