zopár receptov zo zeleninky ale aj iné pochúťky

Príspevok v téme: zopár receptov zo zeleninky ale aj iné pochúťky
igris

Všetci sa chceme dobre cítiť, dobre vyzerať a fungovať bez únavy. Veľa sa tu už popísalo o "zdravej výžive". Niekto preferuje surovú stravu /pozdravujem dr.Walkra :)/ , niekto zase varenú. Mne a mojmu žalúdku sa pozdáva ich kombinácia a preto by som bola rada keby sme si navzájom vymenili zopár rád a osobných poznatkou. Ďakujem :)

broňa

a tie zemiaky tiež jeme surové. Naučili sme sa to ako decká. Sú zdravé, surové sa zaraďujú k zelenine, kdežto varené sú už uhľoh. Surové sú veľmi dobré okrem iného na ďasná.
Dobrú chuť.

broňa

ja pohánku vôbec nevarím. pripravujem ju takto:
na šalku pohánky dám zorvrieť šálku a pol vody,osolím.Keď vrie,tak do nej vsypem pohánku,zakryjem pokrievkou a v uteráku dám pod perinu na pol hodiny. Za ten čas pohánka nabobtá a môžem ju jesť.To je základná úprava,potom ju môžeš upravovať ako len chceš.Mne úplne stačí táto základná.Nič viac s ňou nerobím,myslím,že čím menej varenia,praženia...tým je jedlo zdravšie.Pridám do nej zeleninu, alebo iba surovú nakrájanú cibulu a tatarskú omáčku (tá síce nie je až tak zdravá) a zjeme.

pišta

Pohánku varím cca 2 min, 20 min nechám postáť vo vode, potom zlejem.
.
1. Pohánka ako sólo jedlo.
duchucujem vegetou Solčianka + máličko oleja (akože ináč za studena lisovaného:), napr. aj
Ku pohánke zeleninový šalát:
-reďkovka + hlávkový šalát
-uhorkový aj sólo
- mrkva+ kaleráb
...alebo všeličo iné....dá sa teraz z trhu:
.
2. Pohánka ako "prísada"
- do polievok rôzneho typu...spravidla so strukovinami
Dobrú chuť :)

igris

a zabudla som, predtym ako dam varit zeleninko aspon raz tolko jej zjeme surovej, aj tie zemiaky sa daju zjest surove, mojim deckam to od malicka chuti, hryzkaju :)

igris

Z-uzka, ja zeleninku varim iba chvilku a zapekanie sa mi zda dvojita robota, ja som tvor lenivy :), aj francuzaky varim zo surovych zemiakov a tie som uz poriadne dlho nevarila. Teraz varievam polievocku z cerstvej zeleninky -mrkvicka, kalerab, hrasok, zemiacky, chvilku povarim trocha niecoho na osolenie a za 10 min je chutna polievocka :)

pišta

Je tu jar. Okrem lúk a stromov, ožili aj trhy so zeleninou a ovocím.
A preto toto je môj recept na toto obdobie:
.
Jedzme všetky sezónne potraviny zaradom!

.
Čerešne, reďkovky (už sú za „horizontom“), paradajky, prvé mrkvičky, kaleráby a zelery, hrášok (:-)), nové zemiaky, jahody!...a prídu ďalšie.
Ovocie – sólo jedného druhu alebo veľmi príbuzné. Zeleninu so zeleninou alebo s nejakou bielkovinou či obilovinami.
Zvážte zdroj, ak sa bojíte pesticídov a „spol.“. Ale naše je naše.
Sme enzymaticky aj chuťovo „stavaní“ na naše potraviny.
Určite padnú dobre.
Dobrú chuť : ))