zopár receptov zo zeleninky ale aj iné pochúťky

Príspevok v téme: zopár receptov zo zeleninky ale aj iné pochúťky
igris

Všetci sa chceme dobre cítiť, dobre vyzerať a fungovať bez únavy. Veľa sa tu už popísalo o "zdravej výžive". Niekto preferuje surovú stravu /pozdravujem dr.Walkra :)/ , niekto zase varenú. Mne a mojmu žalúdku sa pozdáva ich kombinácia a preto by som bola rada keby sme si navzájom vymenili zopár rád a osobných poznatkou. Ďakujem :)

eli

v nasej rodine ma velky uspech zeleninove rizoto s hlivami:
umytu ryzu natural mierne oprazime na troske olivoveho oleja, pridame pokrajane hlivy a nakrajanu zeleninu-mrkvu, cibulu, karfiol, kalerab, petrzlen-co len chcete. dusime do makka, pred koncom pridame hrasok. hotove posypeme petrzlenovou vnatou. my si k tomu davame ster. cviklu. dobru chut!

igris

nooooo :) pod spojenim drzim budzogan by som si prestavila nieco ine :),
. vyuzivam ze si tu : preco sa moze zelenina pokvapkat citronovou stavou- ved to je ovocie ?, docitala som sa ze aj grepova je chutna :)
. a este avokado ? mam recepty kde to kombinuju so zeleninou

pišta

Igris, život ma naučil.
Áno, možeš to napariť na sitku na knedle.
Držím ehm, "budzogáň" (palčeky sú pre dámy) výbornej téme :-)))

igris

Pista ty si aj kuchar ? :)))
Presne na nieco podobne som sa chystala, ze vyskusam varit zeleninu na pare, aj tak tam davam minimum vody aby sa zachovala lepsia chut, tak preco nie na pare :). Mozem to uvarit aj na takom sitku na ohrievanie knediel ?
.dik za podporu, samozrejme aj kolektivu www.zdravie.sk:)))

pišta

Igris, výborný nápad, rád sa pridávam.:-)
.
Zemiaky, karfiol a brokolica na pare
************************************
Potrebujeme (porcia pre 1 osobou):
- 3 menšie alebo 2 stredne veľké zemiaky
- za hrsť karfiolu
- za hrsť brokolice
- stredne veľkú mrkvu
- kus zeleru
- maslo, olivový olej a sezamové tahini
- koreniny : solčianku, bazalku, oregáno
.
Zemiaky očistíme a rozkrájame na plátku hrubé cca 0,5 cm. Zemiakové plátky dáme na rajnicu s perforovaným dnom, pod ním hrniec s vodou. Vrchnú rajnicu prikryjeme, aby sa vytvorilo dostatok pary.
Karfiol aj brokolicu umyjeme a rozdelíme na menšie „ružičky“.
Cca po 5 minútach do rajnice pridáme karfiol, cca po ďalších 5 minútach brokolicu. Ak nie sú čerstvé (mäkké) tak ich pridáme cca po 8-10 minútach, aby z nich nebol „magľajz“
Približne po celkových 25 minútach je zelenina „naparená.“
Kým je horúca, dáme do väčšej sklenenej misky. Pridáme po troške kvalitného masla, olivového oleja a za malú lyžičku sézamového tahini.
Osolíme zmesou bez glutamánu (napr. Solčianka), dobre premiešame.
Na záver pridáme štipku bazalky a oregána, niekedy jemnučko čierneho korenia.

Šalát:
Mrkvu očistíme a porajbeme na ručnom strúhadle, vtedy je vláčna a šťavnatá. Ku nej pridáme trochu porajbaného zeleru. Nič viac ku šalátu netreba. Pozor, na vzduchu rýchlo oxidujú, pripravovať tesne pred konzumáciu.
.
Celé jedlo podávame teplé.
.
Variant:
Ak ste ešte nedošli ku oddelenej strave, na vrch pridáte uvarené a dochutené napr. sušenou zeleninou a morskou soľou sójové kocky.
Šalát môžete nahradiť „svojím obľúbencom“, mal by byť ale zo surovej zeleniny.
.
(Poznámka. na záver: Toto bola svetová premiéra Pištovho receptu :- )))
Dobrú chuť!