zopár receptov zo zeleninky ale aj iné pochúťky

Príspevok v téme: zopár receptov zo zeleninky ale aj iné pochúťky
igris

Všetci sa chceme dobre cítiť, dobre vyzerať a fungovať bez únavy. Veľa sa tu už popísalo o "zdravej výžive". Niekto preferuje surovú stravu /pozdravujem dr.Walkra :)/ , niekto zase varenú. Mne a mojmu žalúdku sa pozdáva ich kombinácia a preto by som bola rada keby sme si navzájom vymenili zopár rád a osobných poznatkou. Ďakujem :)

broňa

Tak je tu leto a pridávam jeden veľmi obľúbený recept v našej kuchyni. Vždy mi vyčítajú,že som navarila málo aj keď dodatočne pridusím ďalšiu hlávku kapusty.
Čínske kurča

Potrebujeme: 600 g kuracie prsia, štvrť bielej kapusty, štvrť červenej kapusty, sterilizovanú kukuricu, sterilizovaný hrášok, 1 väčšiu cibuľu, 1 ČL čierneho korenia, 1 ČL karí korenia, 3 PL sójovej omáčky, soľ, olej Ako na to:
Kuracie prsia pokrájame na rezance, opražíme na oleji. Pridáme čierne korenie, karí korenie, sójovú omáčku, nakrájanú červenú a bielu kapustu, premiešame a necháme dusiť 20 minút. Potom osolíme, pridáme kukuricu, hrášok, narezanú cibuľu a dusíme 10 minút. Podávame s hranolkami a s tatárskou omáčkou.
Recept je z internetu,ja dávam celú bielu kapustu,a mäsko po nakrájaní okorením všetkými koreninami a potom krájam kapustu.Nasiakne,uvarím a nakoniec ešte dochutím podľa receptu.
Dobrú chuť a pozor na obžerstvo :-)))

igris

no tak na to som zabudla bronka, s tym neni problem, jasnacka ze vela ovocia a zeleninky :), a este stavicky... a tak sa zrodila tema ovocne a zeleninove stavy :)

broňa

igriska,vynikajúci smer. Možno ešte môj malý typ zvlášť na leto. Veeeľa surového ovocka a zeleniny! Je zdravšie nekombinovať veľa zahustených potravín s inými zahustenými. Ak cestovinu,tak k nej veľa zeleniny. Strukoviny + šalát zo zeleniny...Ja to tak uplatňujem a cítim sa ľahšie.
Aj teraz papkám uhorku s tvarohom. Nevyzerá to ako normálny obed,ale ja už nepotrebujem knedľu,kus mäsa a hustú omáčku k tomu a potom ledva odfukovať :))))
V lete si dávam takýto zdravý energetický doping :))
Ačo sa týka strukovín,treba ich, treba.Zvlášť, keď obmedzuješ mäsko. Sú dôležitou potravou pre niektoré vnútorné orgány.

igris

kocky pobavili ste ma :))), ste tak spravne "trhnute" :)))
bronka fazulku som kupila tak vyskusam. Je tam aj navod na obale. Co sa tyka toho jedla, viem co chcem vyradit ale zvladam to len postupne, zatial som zvladla mlieko a vsetky mliecne vyrobky /okrem smotany do kavy a jogurtov/ , obmedzila som maso, nikdy som nemala potrebu ho akosi casto konzumovat, vyradila som "masove" vyrobky ako su salam, sunka... Chcela by som potroske pridat strukoviny , ktore mi predtym robili velku sarapatu. Castejsie pouzivam semienka a oriesky a nabehli sme na sojove vyrobky aj ked nie vsetky nam chutia. To je tak v skratke :)

damaxy

Ja vám napíšem jednu úsmevnú príhodu s pohánkou.Tiež som si zaparovala pohánku,bolo to ale velmi dávno,potom som otvorila hrniec a malo to takú zvláštnu chut po bakelite.Robila som je v nerezovom hrnci ako všetko ostatné.No nič poslala som to rybám,teda vykydla do Wc a podho druhú várku.Ten istý výsledok a taká pachut .POdho opat pre ryby.O pár dní zazvonila suseda,že okoštuj pohánkové chrumky z obchodu.Tá istá chut,vtedy som vedela,že nie hrniec ale pohánka má takú chut.Na pohánkové fašírky moja dcéra povedala,že jej to chutí ako asfalt a nechcela ani počut.Mne to ale chutilo aj pohánka mi chutí,len vtedy som nevedela a nepoznala jej chut.Jedávala som aj varenú pšenicu s bryndzou aj to mi chutilo.Pšenica sa ale nikdy neuvarí do makka makka,takže som to tiež jedla sama,prosová kaša nasladko a naslano,ovsené vločky zaliate od večera do rána len kompotovou štavou a ráno do toho ovocie,hrozienka orechy.Tofu,sojové meso na rozne sposoby.Dokonca som raz robila aj seitanové meso z hrubej múky.Premýva sa to do nekonečna a hmota ktorá sa zlepí nakoniec sa varila v množstve zeleniny.Mne to chutilo asi najviac zo všetkých.Teraz už všetko s mierou,ale bola to zábava.Spomíname na to mnohokrát.

broňa

igriska,tak určite pridaj práve tú fazuľku a nie inú.Ja som kedysi nakličovala všetko a podarilo sa mi naklíčiť aj obyčajnú fazuľu! Dopadlo to otravou,ale našťastie to nebolo vážne. Odtelefonovala som si niekoľko hodín na WéCku! :)))
Mám doma nádobu na nakličovanie,je trojposchodová, ale nakličovala som najčastejšie vo flaši alebo na tanieri. Od pšenice,ktorá mi chutila s medom až po.....šošovicu.
igriska,a máš už nejaký plán, čo všetko chceš pridať do jedálnička? A čo všetko vyradiť?

igris

ano bronka, presne tie som myslela :), fazulu som este neklicila, ale moze to byt prijemne obohatenie jedalnicka, hlavne ked su tie fazulky take "vesele" :), vies doteraz som len odoberala zo svojej stravy rozne suroviny a akosi prisla potreba aj zacat pridavat nove

broňa

oki,tak ešte k tej pohánke. Kupujem tú z firmy Marianna (Ivánka pri Dunaji)
Raz som vyskúšala nejakú inú -firmu nepamatám,kúpila som ju u nás Bille. Tá sa pri mojej tradičnej úprave "nedorobila" úplne.Polovica bola tvrdá,preto ju už nekupujem.
igriska fazuľky MUNGO? Malinké,zelené? Ja ich nakličujem, majú veľmi dobrú chuť. Dokonca ich "vyzobem" len tak,bez ničoho.

igris

Dakujem za "perinu" :) aj recepty na pohanku. A videli ste uz v obchode take male mile fazulky , vraj na naklicenie :), alebo ste to uz skusali ?