Femibion 800 - skúsenosti

mersia

Myslim, ze toto sa nebudeme cudovat ani jedna, ze si to takto prezivala. Ved to je jasne, ze aj tlak na psychiku, ze proste to cakanie robi svoje, ale vidis podstatne je to jak to dopadlo ;)

dobibina

zrejme ano...ale ak ti mam pravdu povedat, ked sme zacali chodit po tych vysetreniach a cakali sme na vysledky...tak som poriadne ani nespala, co som trpla a bala sa ake budu...aky bude vlastne problem ked nam to nejde...nevies si predstavit ako sa mi ulavilo...

mersia

Niekomu tri mesiace, niekomu staci mesiac, ja som myslela dlho, ze vitaminy maju vplyv len pri snazeni sa o dietatko, ze len pri tomto mozu pomoct, no casom som si uvedomila a doslo mi, ze ked zena otehotnie tak ich vyznam je este vacsi!

krastella

super správa, že všetko dopadlo dobre, po troch mesiacoch je to super, že to ani dlho netrvalo, tak zrejme u teba bolo problémom to, že si nemala dosť vitamínov, že tvoje telo nebolo dostatočne pripravené :)

dobibina

tehotenstvo je neopisatelny pocit...pred niekolkymi mesiacmi som mala hlavu v smutku...nevedela som ci vobec niekedy tento pocit zazijem...a dnes je to realita z ktorej sa velmi tesim...dlho sa nam nedarilo...podstupili sme s muzom aj rozne vysetrenia...ale vsetko dopadlo fajn...ziadny zavazny problem...potom mi moj gynekolog odporucil tieto vitaminy...o ktorych aj slavicka pisala...a tri mesiace na to mi menzes zacal meskat...:) myslela som, ze sa od radosti zblaznim!...vitaminy by sme nemali podcenovat ani pri snazeni...nam velmi pomohli...a dufam, ze vdaka nim budeme aj ukazkovo rast... :)

slavicka

tvoja mamina zrejme vie o com hovori, ked ti hento povedala :) robis dobre, ze to tak beries, bude to dobre, ono to pride, len samozrejme je dolezite aby to dietatko uz od prveho dna dostavalo aj v brusku vsetky vitaminy :) vies aka som ja momentalne stastna? rastieme ako mame, uplne si to tehotenstvo uzivam :)

eskii

...tak to treba brať, tak lightovo. Užívať si to snaženie. Nerobiť si z toho zbytočné vrásky a myslieť na to aké to bude, keď sa pošťastí, keď uvidíš dve čiaročky.

vcelka

ako moja maminka hovorí, že trpezlivosť ruže prináša, dúfam, že aj nám prinesie, snažím sa užívať si čo mám teraz a netrápiť sa, zachovať si chladnú hlavu, hádam bude dobre, tie tetovačky to môže byť pekné, len ty aspoň už si ich máš na aké bruško tetovať :)

slavicka

vcelka vyplati sa trpezlivost, aj nam sa vyplatila, my sme sa pol roka o dietatko snazili a teraz som tehotna :) vitaminy mi odporucil moj gynekolog, ked som sa mu zverila s tym, ze by sme chceli uz dietatko, ze sme sa zacali snazit, teraz akurat som videla pred par dnami billboard s vyhodnou ponukou na Femibion, tak jak som to zbadala som si ho sla aj kupit do rezervy :) a k tomu este aj tetovacky na brusko, tak sa uz tesim ako ich vyskusame, su roztomile :P

Noelinka

Paštéty a ďalšie výrobky z pečene sú veľmi bohaté na vitamín A. To je zvyčajne pozitívna vec, avšak tehotné ženy by sa mali podľa serveru naturalon.com výrobkom z pečene vyhnúť, a to najmä v prvom trimestri tehotenstva.

Nadmerná konzumácia potravín bohatých na vitamín A je totiž spájaná s vrodenými vadami. Tehotné ženy by tiež nemali užívať doplnky stravy s rybím olejom alebo multivitamíny obsahujúce vitamín A. Ak máte pochybnosti, váš lekár by vám mal poradiť, aké množstvo vitamínu A je dobré pre vás a vaše dieťa.

Kamila Novotná rovnako v tehotenstve neodporúča nadmernú konzumáciu pečene alebo paštéty. "Sú síce dobrým zdrojom dôležitého železa, ale tiež obsahujú pomerne vysokú koncentráciu vitamínu A, ktorý by mohol vyvíjajúcemu sa dieťatku uškodiť. Betakarotén, tzv. Provitamín A je ale vhodnou variantou tohto vitamínu. Je dôležitý pre rast buniek, zdravú kožu a pozitívny vplyv má aj na oči. Nájdete ho vo všetkých paprikách, mangu, mrkve, sladkých zemiakoch, paradajkách alebo napríklad v marhuliach," povedala Novotná a dodala, že podľa nových štúdií je tiež dobré dávať si pozor na prijímanie nadmerného množstva vitamínu D.

"Vysoká hladina vitamínu D v tehotenstve môže mať u detí na svedomí neskoršiu precitlivenosť a alergiu na niektoré potraviny. Dôležité je, aby nastávajúca mamička užívala vždy preparáty vhodné pre tehotné ženy. Bežné doplnky stravy by mohli totiž obsahovať menší či väčší pomer jednotlivých vitamínov, čo by mohlo plodu v tých najhorších prípadoch aj uškodiť," varovala Novotná.

Surové alebo nedovarené vajcia

Domáca majonéza či vajcia na hniličku síce patria medzi delikatesy, ale ak ste práve tehotná, mala by ste na pokrmy obsahujúce surové alebo nedostatočne uvarené vajcia radšej zabudnúť. Vajcia totiž môžu obsahovať baktérie salmonely, ktoré môžu spôsobiť ochorenie nazývané salmonelóza. To sa prejavuje ťažkým zvracaním a hnačkami, ktoré môžu ovplyvniť aj vaše nenarodené dieťa.

Vajciam sa samozrejme nemusíte v tehotenstve vyhýbať úplne, dôležité je však dbať na to, aby boli riadne uvarené. Po príprave pokrmov z vajíčok si tiež dôkladne umývajte ruky, keďže salmonela sa môže nachádzať aj na škrupinách.

Alkohol

Čo sa týka konzumácie alkoholu v tehotenstve, prakticky neexistuje bezpečný limit, aj keď názory odborníkov sa rôznia. Niektorí lekári dokonca povoľujú tehotným ženám pohárik vína raz týždenne. Avšak faktom je, že prostredníctvom placenty sa alkohol dostáva aj do tkanív a orgánov plodu.

Navyše alkohol nepriaznivo ovplyvňuje vývoj plodu nielen v prvom trimestri, ale po celé tehotenstvo. A čím viac a čím častejšie žena v tehotenstve pije alkohol, tým sa zvyšuje riziko potratu, vrodených vád, duševných porúch a porúch vývinu. V extrémnych prípadoch hrozí tiež ťažké poškodenie známe ako fetálny alkoholový syndróm.

Nezrelá papája

Lahodné exotické ovocie by málokto radil inam než medzi superzdravé potraviny a viac menej by mal pravdu. Avšak je rozdiel medzi zrelým plodom papáje a nezrelým plodom tohto ovocia, ktoré môže byť pre tehotné ženy nebezpečné.

Vysoký obsah latexu v nezrelej a polozrelej papáje totiž vyvoláva kontrakcie maternice, čo môže viesť až k spontánnemu potratu. Ak sa snažíte otehotnieť, alebo už tehotná ste, radšej si toto sladké ovocie odpustite úplne. Nebezpečná je síce len nezrelá papája, ale v našich končinách sa s týmto ovocím ani v jeho plne zrelej podobe nestretávame.

Ryby s vysokým obsahom ortuti

Nie je ryba ako ryba. Aj keď vo všeobecnosti platí, že ryby sú skvelým zdrojom srdcu prospievajúcich omega-3 mastných kyselín, niektoré druhy obsahujú viac nebezpečnej ortuti ako iné. Ortuť patrí medzi najjedovatejšie prvky vôbec a okrem akútnych otráv sprevádzaných bolesťami brucha a črevnými ťažkosťami môže spôsobiť aj dlhodobé zdravotné problémy. Ortuť totiž zostáva v obličkách celé desaťročia a môže spôsobovať vypadávanie vlasov a zubov, zmeny správania, chudokrvnosť či poruchy obehovej sústavy.

Tehotné ženy by si mali dať pozor na ryby, ktoré obsahujú veľké množstvo ortuti, ako sú mečiar, žralok, zubáč a veľká makrela kráľovská. Ortuť totiž u nenarodených detí spomaľuje vývoj mozgu a nervovej sústavy.

Mäkké syry

Veľké problémy vám v tehotenstve môžu privodiť aj nepasterizované potraviny, ako sú hlavne mäkké syry typu brie, feta, camembert, hermelín a plesňové syry. Nepasterizované výrobky totiž môžu obsahovať choroboplodné zárodky, ako je napríklad listeria, ktorá môže spôsobiť potrat, pôrod mŕtveho plodu alebo predčasný pôrod. Pasterizáciou sa tieto nebezpečné baktérie ničia.

Tehotné ženy sú na nákazu listeriózou náchylnejšie a príznaky sú podobné bežnej viróze či chrípke. Listerióza sa u tehotných žien lieči vysokými dávkami antibiotík, preto je rozhodne lepšie tomuto ochoreniu predísť a mäkkým syrom sa vyhýbať. Výživová poradkyňa Novotná tehotným ženám neodporúča konzumáciu plesňových a tavených syrov tiež preto, že obsahujú fosforečné soli, ktoré znižujú vstrebávanie vápnika.

Surové alebo nedovarené mäso

Tehotné ženy by sa mali mať na pozore aj pri návšteve reštaurácie a pred zakusnutím do plátku mäsa či kuracieho stehna zistiť, či mäso nie je ružovkasté či dokonca krvavé. Surové mäso a hydina totiž môžu obsahovať mikroskopického parazita zvaného Toxoplasma gondii. Následné ochorenie toxoplazmózou síce zvyčajne nie je pre človeka nebezpečné, to sa však nevzťahuje na tehotné ženy.

Infekcia sa potom môže cez placentu dostať až k plodu a spôsobiť ťažké poškodenie. Infekcia toxoplazmózou je o to závažnejšia, že prebieha takmer bez príznakov, alebo len s ľahkými, prechladnutiu podobnými príznakmi. Infekcia môže spôsobiť ťažké postihnutie nervovej sústavy, v najťažších prípadoch potom úmrtia plodu v maternici alebo krátko po narodení.

Káva, čaj a kolové limonády

Všetky tieto nápoje majú jedného spoločného nepriateľa budúcich mamičiek a tým je kofeín.

"S kofeínom v tehotenstve to nie je také jednoduché. Nie je obsiahnutý len v káve, ale aj v čajoch, kolových nápojoch a dokonca aj v niektorých potravinách. Jeho hlavným účinkom je stimulácia a odstraňovanie únavy a v malom množstve nepredstavuje veľký problém. Dôležité je si uvedomiť, že s postupujúcimi týždňami tehotenstva sa spomaľuje schopnosť tela kofeín odbúravať, čo znamená, že v krvi koluje dlhšie. Niektorí odborníci tvrdia, že ku koncu tehotenstva to je až 18 hodín," uviedla Novotná, ktorá podotkla, že síce neexistuje dôkaz, že by bol kofeín pre plod nebezpečný, ale určite na neho má vplyv. Kofeín totiž prechádza placentou do krvného obehu plodu a dokáže zrýchliť aj tepovú frekvenciu plodu. Navyše tieto stimulačné účinky vydržia v tele plodu až 20-krát dlhšie ako v tele mamičky.

"Množstvo kofeínu by v tehotenstve nemalo prekročiť dennú hranicu 300 mg, čo zodpovedá dvom menším šálkam kávy," povedala Novotná, ktorá tiež v období gravidity varuje pred redukčnými diétami a očistnými kúrami.