Obsedantno - kompulzívna porucha

Kvetka1

Pekny den. Chcela by som sa poradit, pretoze aj mna uz takmer tri roky suzuju podobne tazkosti. Spociatku som sa velmi bala , ze ide o schyzofreniu, ale neskor som sa dozvedela o existencii ocd a uvedomila som si, ze moje priznaky sa viac podobaju prave na tuto diagnozu. Lenze, u mna sa to prejavuje trosku inak a nie som si tym padom celkom ista, ci ide o ocd. Stava sa mi , ze neustale, pocas celeho dna, nech robim cokolvek sa mi do mysle vtiera nejaka nechcena myslienka, ktora ma znervoznuje a obera o pokoj. Dokazem vykonatat vsetky kazdodenne cinnosti, dokonca aj studovat aj pracovat. Lenze pocas celeho dna, sa neviem zbavit tej myslienky. Je to upne absurdna a zbytocna myslienka, napr. na to, ze mi pri cesani vypadol vlas, alebo na nejake jedlo ci cokolvek ine. Plne si uvedomujem, co sa deje, ze ide o uplne nezmysly, no napriek tomu to z mysle neviem odstranit. A pretrvava to uz skoro tri roky. Chcem sa spytat, ci sa u niekoho z vas prejavuje ocd aj takymto sposobom.

Fillfez

Ahojte, ked mam tie nutkave myslienky ktore mi kazu spravit urcite veci (aj ked netreba), ktore ked sa nespravim tak si myslim ze sa nieco stane zle, takze preto vzdy ajtak spravim tie veci , tak trpim touto chorobou?
A su to uplne obycajne veci ako napr. Ked hned teraz neusteliem postel tak sa stane to a to..ak neotocim oblecenie naopak tak sa stane to a to..ak to nedam teraz tam tak sa stane to a to.. A tak dalej. Co by ste na to povedali?

Peter_865

Ďakujem vám všetkým za povzbudivé slová. Môj stav je momentálne zlepšený. 18.11. som objednaný na psychologické vyšetrenie, psychológ má posúdiť, či treba ísť na psychiatriu, čo predpokladám, že potrebné bude... a charlie89 - vďaka za mail. určite sa ozvem :)

charlie89

ahoj Peter ak by si chcel tak mi napis na mail poradim ti co a jako urcite navstiv psychiatra trpim tym 3 mesiace asi a som z toho pomaly vonku a co pises o tej schizofrenii a rakovine to normalne akoby som videl seba pred pol rokom napismi na mail a kludne sa s tebou o tom porozpravam teda popisem velmi rad pisem si uz s jednou dievcinou odtialto a velmi si pomahame prostrednictvom mailu moj mail je zkacik@sms.at (musim sa priznat ze mam vela dobrych rad prave tu z fora od super ludi ako je misiak, rena, tatianka a atd......) kludne napis ak budes mat chut rad ta podporim a este nieco nemas nic zhrozujuceho co by sa nedalo liecit je to na dlhsiu dobu liecenie ale zvladnes to urcite!

159357159357

Peter: hlavné je uvedomiť si že máš "len" tú OCD, poprípade neurózu, no to najdôležitejšie na tom je, že sa na seba pozeraš kriticky. Tým pádom svojmu okoliu určite nijako neublížiš a nezblázniš sa...určite však navštív psychológa alebo rovno psychiatra lebo aj keď táto "zábavka" je v konečnom dôsledku neškodná, dokáže veľmi komplikovať život. Sústreď sa na školu, priateľku, rodinu a snaž sa nevšímať si vtieravé myšlienky a hlavne nerozvíjať ich na schizofréniu a podobne.

Anča čierna

Pri odchode z domu x-krát kontrolujem plyn.Stále mám pohnútku vrátiť sa ešte skontrolovať -na šporáku gombíky. Kontrolujem x-krát. Ako sa toho zbaviť? Iné v pohode.

JA sam

zdravím vás.mám diagnostikovanú obsedantno kompluzívnu poruchu a trpím ňou už 3 roky. obmadzuje ma to vo všetkých činnostiach pri všetkých príležitostiach a je to niekedy akoby som už nemal prečo žiť. napadajú ma hrozné myšlienkz pri hocijakých činnostiach ktoré potom opakujem abz som tú činnoť spravil s kludním mzslením a nevracal sa knej. je to aj pri kráčaní pri jedení proste pri všetko a ako som vlastne zistil začalo to nevinne malými mpríznakmi ktoré sa potom vykrištalizovali do dnešnej podoby. verím že raz dokážem oddísť z miestosti bez toho abz som sa ešte vrátil ale treba na to správnu kombináciu liekov a terapií hanbím sa za to a nechcem okolo seba vzbudzovat pozornosŤ nie teda takúto. verím že niekto alebo niečo dokáže pomocť

tkgd

Peter-865, tvoj popis velmi presne sedi na OCD. Cim skor navstivis psychiatra, tym lepsie. Naco sa zbytocne trapit nezmyselnymi myslienkami a strachmi...