pripoistenie materskej?

luna

Podla mna to Mrvulka myslela tak, ze ti nemusia uznat (cize neuznaju) matersku nad limit, co je zakonom dane. Uznaju ti maximalne tych 16 500.- viac nie, aj keby si si neviem kolko platila do soc. poistovne. Ale nech sa ona k tomu vyjadri....
Dobre si si to vyratala, ked budes platit tych 230.-mesacne, bude ti uznana ta maerska. Alebo som moc nepochopila tu otazku.
Musis ist do socialnej poistovne v mieste tvojho trvaleho pobytu, to co mas na obcianskom.

katana

a musím to vybavovať len v mieste narodenia al. trvalého pobytu? Lebo teraz bývam a pracujem na 2. konci SR...

katana

a tých 1650,- dostanem bez ohľadu na to, koľko budem platiť, resp. koľko mi to výjde platiť, áno? Ďakujem Luna, veľmi si mi pomohla...
Áno, mrvulka, aj to nám bolo povedané :) u mňa konkrétne to je 30219 - 25000 = 5219 a z toho 4% to je 230,- takže to sa dá... len škoda, že to je len pol roka, nie? a potom tá almužna, to si neviem predstaviť, už teraz sa bojím ako vyžijeme... Potom sa už nedá nič získať?

mrvulka

len netreba zabúdať na strop výšky materskej.neviem síce,koľko to činí,ale aby ste to neprešvihli,lebo vám ju nemusia priznať.nesledujem síce vašu diskusiu,ale ak ste zamestnané,tak si treba od maximálneho vymeriavacého základu odrátať svoj hrubý príjem a z výslednej sumy platiť 4%.

luna

Tym dobrovolnym poistenim si ako keby "vylepsis" matersku, lebo soc. poistovna ti ako keby zratala dve subezne platene nemocenske poistenia, a to od zamestnavatela a od teba. a z toho im vyjde ta vysledna suma 16 500.

luna

Ahoj Katana, gratulujem k babatku :-)
Takze, to sa nevola pripoistenie materskej(zle pomenovanie), ale dobrovolne nemocenske poistenie, ktore platis do socialnej poistovne, ale chapeme sa :-). Matersku ti neplati zamestnavatel, ale socialna poistovna. Takze ked si budes platit najneskor od 8. tyzdna tehotenstva, socialna poistovna ti bude mesacne na ucet posielat maximalnu moznu matersku, cca. 16 500 SKK a od zamestnavatela uz nebudes dostavat nic. Mozes si to zacat vybavovat uz teraz :-)