pripoistenie materskej?

luna

V podstate ked ti zamestnavatel uz rok plati nemocenske poistenie a ty si zacnes platit ten rozdiel sumy, teda max. vymeriavaci zaklad minus tvoj hruby plat a z toho 4 percenta, najneskor od 8tt., socialka ti zrata dve subezne beziace nemocenske poistenia, a z toho ti vyrata vysku davky.

katana

no v tom môžeš mať pravdu, ale keď mi to neuznajú tak s tým asi nič nebudem môcť spraviť. Povedala mi vlastne, že už si to nestíham platiť mala som začať vtedy keď by som mohlo platiť min 270 dní. S tou nezamestnanosťou to bolo aj podľa mňa divné, ona povedala, že keby som už nebola zamestnaná, tak by sa mi 270 dní zarátalo... ale ako ty hovoríš práve ako nezamestnaná by som si to musela platiť 270 dí nie? Je to fakt divné...
Teraz som v 5 týždni, predbeždý dátum pôrodu je 15.11. takže na materskú by som mala ísť 6 týždňov pred tým, nie? T.j. okolo 1.10. Do práce som nastúpila 1.7.2008 takže v deň odchodu na materskú to bude rok aj 3 mes. Skús mi poradiť. Ja by som sa rada nespoliehala na tie pracovníčky, ale aby som potom dostala, na čo mám nárok... Ďakujem

luna

No moc tomu nerozumiem,co ti povedala.. Mozes mi prosim ta napisat kedy mas ist na matersku-datum, potom este ze odkedy si zamestnana-datum?
Ja som bola na prednaske s P. Mihalom, je to sociolog, casto vystupuje aj v televizii. Mam aj skripta, podla coho som sa aj ja pripravila a presne tak sa to ma robit, ako som to napisala. Moc by som sa nespoliehala na zamestnancov soc. poistovne, oni cim viac penazi usetria, tym lepsie pre nich.

katana

ahoj Luna dnes som volala na Soc. poisovňu, aby som si to vybavila a napíšem ti, čo mi povedali, aby si mi povedala čo si o tom myslíš. Dúfam, že to bude zrozumiteľné. Povedala, že ak by som chcela ten príspevok 16500, tak by som si musela platiť to dobrovoľné poistenie 270 dní - čiže ešte pred otehotnením. Keďže ja už som už tehotná tak to už vraj nestíham. Povedala som, že som zamestntaná a že zamestnávateľ za mňa platí poistné už rok. Povedala, že ak by to mali zarátať - tých 270 dní, čo sa mi to platí, tak by to muselo byť ohraničené - to znamená, že by som už musela byť nezamestnaná, že je ohraničené obdobie od kedy do kedy sa to platilo. Keďže sa to ešte platí - ešte to beží, tak len vtedy by som splnila tú podmienku, keby som si to dobrovoľne platila 270 dní do pôrodu. Keď som jej povedala o tom, že ako zamestnaná stačí keď si to budem platiť od najneskôr 8 tt tak povedala, že nie, že len tých 270 dní. Tak neviem čo je pravda, či mám ešte za tým ísť. Ty vieš o niekom, že to na 100% dostával? Alebo ty si to platíš takýmto spôsobom - že od 8 tt? A máš povedané, že to budeš dostávať? Lebo mne povedala, že si to môžem platiť, ale oni potom - popôrode posúdia, či mi to uznajú alebo nie, a to je podľa mňa neskorom keďže by som si to celé tehotenstvo platila. Nechápem prečo všade hovoria niečo iné? Vieš mi s tým pomôcť? Ďakujeeem

luna

Katarinad..... ale, keby ta zamestnal a ty by si hned po tyzdni odisla na PN-ku, nemusel by za teba platit taku vysoku dan.

luna

Didi ty si nemusis vobec platit, pokial sa ti podari otehotniet az v okt.a napr.v juni dostanes vypoved. Dostanes najvyssiu moznu matersku.

luna

Katarinad ak splnas zakladnu podmienku ze v obdobi dvoch rokov od zaciatku mat. dovol.si bola zamestnana tych 270 dni a uz si nestihas platit dobrovolne nemocenske, zostava ti jedina moznost a to poprosit svojho zamestnavatela, nech ta cca. mesiac pred materskou dovolenkou nanovo zamestna s platom 30 000.-, musi ta ale odhlasit zo socialky a potom povedzme na druhy den opat ta nahlasit. To je velmi dolezite! Ked mas so zamestnavatelom dobry vztah, skus to ci by ti takto nepomohol. Najhorsie prenho bude odviest dan z tych 30 000.-, plus odvody, ale to by ste sa mohli dohodnut ze ti to strhne z vyplaty. Pre teba sa to stale oplati.

katarinad

luna, pekne si to tu rozpísala, konečne mam v tomto jasno...ale stale nemam jasno este v jednej veci..ak už nestiham vobec si platit to nemocenské, a chcela by som aj tak aby som dostavala tu matersku 16500,-sk tak by som sa mala nanovo zamestnat v nejakej firme? to akoze by som mala dať vypoved v terajsej firme ?? ako to je v tomto pripade? lebo ja som už v 25 tt

didi

hm, tak trosku som patrala na internete a podla dostupnych informacii sa materske vypocitava 55% z denneho vymeriavacie zakladu v rozhodujucom obdobi, pricom rozhodujuce obdobie ja kalendarny rok predchadzajuci kalendarnemu roku, v ktorom vznikol dovod na poskytnutie. cize ak by sa mi dieta narodilo este tento rok, budu brat ohlad na moj prijem v kalendarnom roku 2008, a v pripade,ze sa mi narodi dieta v roku 2010, tak budu brat ohlad na moj prijem v kalendarnom roku 2009....tzn. ze ak by sa mi dieta narodilo tento rok, zbytocne si budem platit dobrovolne nemocenske, ked aj tak beru do uvahy moj prijem za minuly kalendarny rok.....hm, tak takto som to ja nejak pochopila...

didi

ahoj luna, prosim, chapem to takto spravne...momentalne pracujem uz viac ako 2 roky, zatial nie som tehotna. zarabam viac ako 30219SKK, cize zatial si nemusim dobrovolne platit do poistovne a mala by som dostat najvyssiu matersku. co ale v pripade, ak dostanem napr. v juni vypoved a otehotniem az napr. v oktobri...mam platit hned od juna do poistovne ako dobrovolne poistena alebo bude stacit, ked zacnem platit az ked budem tehotna /do toho 8tt/, kedze za posledne 2 roky som bola zamestnana...