Nepravidelná menštruácia

Príspevok v téme: Nepravidelná menštruácia
Zuzana19

Velmi ma trapi moj menstruacny cyklus. Mesiaciky mi niekedy meskaju aj dva tyzdne. Okrem toho mavam stale vytok (ktory sa v priebehu cyklu meni). Mamina vravi, ze to nie je normalne a mala by som ist ku gynekologovi, ale ja sa strasne hanbim a bojim. Poradite prosim? Dakujem
-----------------------
Článok na tému "Menštruácia" www.zdravie.sk
Sekcia "Antikoncepcia" www.zdravie.sk
Článok na tému "Tehotenstvo" www.zdravie.sk

Janulka

Ahoj, helika!
Nemáš zač, odpovedala som najlepšie ako som vedela.
Píšeš, že ovuláciu necítiš.Spoliehaš sa len na tupú bolesť v oblasti vaječníkov? Nemáš zaručenejšiu metódu zisťovania ovulácie? Alebo ako si to myslela? Najspoľahlivejšie si je metrať bazálnu teplotu a tiež sledovať cervikálny hlien a niekedy je dobré "istiť" sa aj sledovaním polohy a konzistencie krčka maternice. Pa!

helika

jabulka, dakujem za vycerpavajucu odpoved. Ja svoje telo dobre poznam (aspon som teda poznala) a tu fintu s plodnymi dnami - vzdy som mala ovulaciu na 14ty den. Posledne tri mesiace mam problem, ze to ani necitim, aj ked mi dakedy menzes meskal, podla ovulacie som to tiez vedela presne, ze kedy dostanem, len nechapem, preco sa mi teraz cyklus znepravidelnil. Mam 25 rokov, 2 roky sme na prerusovanej sulozi, vdaka tomu, ze som presne vedela, kedy mam plodaky...

Janulka

Ahoj, helika!
Zdajú sa mi neopodstatnené tvoje obavy vyplývajúce z dĺžky menštruačného cyklu. Pridám trošku teórie:
Menštruačný cyklus sa skladá z 2 fáz: folikulárnej a luteálnej.
Tá prvá,ovulačná,je od začatia krvácania až tesne po dobu pred ovuláciou a trvá rôzne dlho, pretože má tendenciu prispôsobovať sa momentálnemu stavu tela. Napr. pri strese, chorobe a nepravidelnom spánku sa može ovulácia posunúť o pár dní. Tak sa može stať, že folikulárna fáza skončí aj na 21 deň menštruačného cyklu (aj keď dajme tomu zvyčajne býva koniec na 15 deň). Poznám to, a mám s tým skúsenosti.
Druhá fáza žltého telieska, po ovulačná, je v trvaní 10 alebo 12 dní. Takže, keď to sčítame tak to vychádza niekedy aj na 31 dňový menštruačný cyklus a nemusí to byť príčina nejakej poruchy (21+10=31).
Preto, je dobré keď vieš deň ovulácie a k tomu si pripočítaš 10 dní a zistíš kedy máš čakať menzes. Príklad: Ak ovuláciu zaznamenáš v 18 dni menštruačného cyklu, stačí ti jednoduchý výpočet na zistenie kedy príde menštruácia. (18 + 10 = 28)
To znamená, že cyklus bude trvať 28 dní a krvácanie sa dostaví o 1-2 dni.
Je to veľmi spoľahlivé, ja som v minulosti keď neprišiel menzes presne na 28 deň cyklu chodila preventívne s vložkou.:( Teraz s týmto systémom mám zaručene vypočítané "svoje dni" a nerobím si starosti, ale prežívam samé príjemnosti....

helika

Ja som nestastna, posledny rok to nemam pravidelne, dakedy som mala 28 dnovy cyklus plus minus jeden den, teraz som prestala citit uz aj ovulaciu posledne mesiace?:((((Co to moze byt? Posudte sami, ci to mam ok (uvadzam pocet dni kolko uplynulo, az som menzes dostala):
rok 2006:

februar 26
marec 29
april 26
maj 27
jun 26
jul 27
august 26
september 29
oktober 29, potom dalsia o 25 dni
november 28
december 33

Rok 2007

februar 37
marec 29

No a teraz mala som to dostat v utorok 3.4. a stale nic:((((

1911

ja mam ten isty problem,este nikdy som nemla pravidelne kramy ale teraz som zacala brat HAK tak cakam ze sa to zlepsi,ale pre istotu by si mala ist ku gynekologovi,netreba sa bat,chod k zene-gynekologicke a povedz si ze ta uz fakt nema co nove vidiet,prvy krat je to trema,nevies co ta caka,ale ked ti potvrdi ze si zdrava tak je to dobry pocit,zbavis sa neistoty...

jakinka

mam problem.nemala som menstruaciu uy asi 37dni a mam strach y toho co mi je..mohla bz som podla vas otehotniet aj ked sme mali iba sex nasucho teda v spodnom pradle aj ked penis sa nedostal do vnutra<<

saibod79

Ahoj Formulka,tiež som mávala nepravidelnú menštruáciu a začala som strašne priberať (bez zmeny stravovania),gynekológ zistil,že mám cystu a odporučil mi schudnúť.Vraj aj nadváha má vplyv na cyklus.Takže sa cvičenia nevzdávaj.

formulka

cavte,asi zaciatkom roka mi vynechava menstruacia,v januari mi meskali vyse mesiaca,sla som gynekologovi,vysledky vsetko mam dobre aj krvne,ster,proste vsetko,dali mi injekciu,aby som to dostala,po 5 dnoch mi to prislo a teraz zase nic vyse mesiaca,predtym som fungovala normalne.Kedze mam nadvahu,zacala som cvicit,kazdy den brusaky a pod. a odvtedy mi to hapruje.Moze to mat suvislost???Pre istotu necvicim uz,pozorujem,ci to mohlo byt z toho a tak ked ma niektora z vas podobnu skusenost,prosim o nazor a odpoved,co sa to deje,ci to je normalne,bojim sa...Prosim,vujadrite sa niekto,za nazor alebo skusenost velmi pekne vopred dakujem,ahoje dievcata...