Skúsenosti zo soľnej jaskyne

dido

Myslim ze to stoji za to navstivit solnu jaskynu.Aspon zo zvedavosti.Ja som tam bol.Neublizilo mi to,a velmi sa mi tam pacilo.Takze,kto vaha nech prestane vahat a navstivy solnu jaskynu :-)

monika2

Na Slovensku je 50 schválených soľných jaskýň

Bratislava 19. septembra (TASR) - Na Slovensku je 50 schválených soľných jaskýň poskytujúcich novú službu starostlivosti o ľudské telo. Ako relaxačné zariadenia ich posudzuje Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý pripravil metodické usmernenie na ich uvedenie do prevádzky.

"Najviac soľných jaskýň je v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici," uviedol dnes pre TASR zástupca hlavného hygienika SR pre štátnu službu Otakar Fitz. Podľa neho najväčším problémom týchto jaskýň môže byť mikrobiologická čistota ovzdušia, ale keď prevádzkovatelia majú vhodné technologické zariadenie, je to dlhodobo vyriešené. Z vlastnej iniciatívy spomínaný úrad skúmal podmienky prevádzky a vykonal kontroly v piatich bratislavských soľných jaskyniach. "Všetky sú pekné a nezávadné," konštatoval Fitz.

Pri kontrole sa meria znečistenie ovzdušia, koncentrácia baktérií a plesní počas pobytu klientov v jaskyni, úroveň radiácie, teplotno-vlhkostná mikroklíma, odoberajú stery zo stien jaskyne a robia iné laboratórne skúšky. Ako vyplýva z protokolu o mikrobiologickom vyšetrení ovzdušia v bratislavskom stredisku Soľrelax, namerané hodnoty počtu baktérií v sterilnom i záťažovom prostredí jaskyne sú hlboko pod odporúčaným limitom, podobne aj v čakárni.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zatiaľ neschválili šesť soľných jaskýň v materských školách. "Došlo by k narušeniu pedagogického a výchovného procesu detí, ktoré musia popoludní spať a v soľnej jaskyni to nie je možné," dodal Fitz.

Copyright © TASR 2005

[19. 9. 2005 18:39:00]

ajja

Ake bakterie a aky svojsky nazor hygieny? Budem rada, ked mi odpoviete, lebo chodime pravidelne do solnej jaskyne. V tej, kde chodime -ano rox, je to ona, ale nechcem robit reklamu- maju obal s vela materialmi:suhlas z hygieny, certifikaty platne v krajinach EU o zdravotnej nezavadnosti vsetkeho, co v jaskyni je pocnuc rozborom soli, cez klimatizaciu, ventilaciu, este aj certifikat o podlahovom kureni. Mali robenu mikrobiologicku kontrolu s vybornymi vysledkami. A bakterie? Urcite ich tam neni viac ako hocikde inde v uzavretom priestore, musi ich byt menej : jaskyna sice nema okno na vetranie, ale ked zapnu ventilaciu na vyvetranie, len tazko otvoris vstupne dvere, taky tah ma system. Vzduch ozaruju nejakym ziaricom, co nici bakterie,jasne ked tam nie su ludia. Moja svokra mikrobiologicka vravi, ze ozarovanie je zbytocne, lebo sol sama nici bakterie. A vyhoda malej jaskyne je v tom, ze tam neni naraz viac ludi.

monika 2

Ja sa čudujem, že nikto z majiteľov nereaguje na vyjadrenia I. Veď také vážne tvrdenia, že je to semenište bacilov a tak, to už asi ani nie je obyčajné slovenské nevinné ohováranie. Veď nech to preukáže. Pokiaľ viem jaskyne sú pod kontrolou hygieny, majú testy na ovzdušie, tak neviem prečo niekto môže verejne šíriť také niečo.

erika

ked mal moj syn mesiac prejavil sa u neho ekzem. podla jednej lekarky sa jedna o atopicky ekzem, druha tvrdi ze ide o seboroicku dermetitidu u deti beznu, pediater kruti hlavou a alergolog to zhrnul vsetko dohromady. navstevovali sme jaskynu minuly rok v lete pravidelne a ucinky boli vcelku pozitivne. odporucam.

l

Ildige, radšej nie...ale je to všetko vo vašej psychike a sile pozitívneho myslenia....ináč je to semenište bacilov....no radšej už nič viac nepíšem....

ildige

pre I ktory uz nikdy nenavstivy jaskynu.Mozem sa ta opytat preco uz nechces navstivit solnu jaskynu?Ja uz chodim 3 mesiace pravidelne 2xdo tyzdna do SJ a mozem povedat ze mi to len prospieva :).Rada si vypocujem (precitam)aj ine nazory tie negativne