Prečo som dostal diabetes

Príspevok v téme: Prečo som dostal diabetes
pier

čaute...kedže žijeme v dobe komunikačneho internetu,tak ma napadlo,keby tu každy,kto chce,SAM ZA SEBA napisal aspon (alebo IBA) tri dôvody,prečo si mysli,že ziskal...nie prvu cenu,ale ten "celoživotny" DM1...možno na niečo prideme....
tak moje tri "dôvody" by mohli byť:
- dlhodoba (asi troj mesačna)vyčerpanosť prežita na vojne,spojena z neošetrenyma (nebolo tam zubara),respektive zle ošetrenyma (pred vojnou boli zuby iba doslova poplatane) zubami - zapal sa teda nakoniec vyliečil sam,(po nociach som pre bolesť nespal)ale ktovie za aku cenu sa ten zapal vyliečil sam.
- druhy dôvod je možno v spôsobe môjho života - že sa podcenujem,teda stale iba podriadujem,(musim robiť to čo nechcem).
- a nakoniec vraj som dostal diabetes z predavkovania liekov na šť.žľazu.
- čiže zhrniem to: zuby,psychyka a šť.žľaza.

ps:prosim Vas,nemusime sa zapodievať v tejto teme riešenim našich problemov,ale iba zdelme prečo si myslime,že sme to dostali....je to velmi zložite,ale pokusiť sa môžme...veď každy si určite niečo o tom mysli....

pier

...aspon dačo nam daju na prežitie....adriana ja som tam ani nepisal,kedze som si podobnu odpoved vedel živo predstaviť...ale dik za spravu...

adriana

Ahojte,dnes mi prišla odpoveď zo zdravotnej poisťovne.Nič nové,ale tu je odpoveď:,,Inzulínová pumpa môže byť hradená aj z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.Musia byť splnené indikačné kritéria,ktoré sú viaceré,napr.opakované ťažké hypoglykémie alebo hyperglykémie,vyžadujúce pomoc druhej osoby alebo ošetrenie zdravotným personálom ambulantne alebo v nemocnici.Váš ošetrujúci diabetológ Vás informuje či spĺňate kritéria k predpisu inzulínovej pumpy.Ak,sú splnené kritéria,inzulínová pumpa je hradená z prostriedkov verejného zdravotneho poistenia.Podobne je to aj s príslušenstvom k inzulínovej pumpe.
2.Pýtate sa na kolko prúžkov do glukometra máte nárok.
Podľa teraz platnej legislatívy máte nárok na 50 prúžkov - na obdobie jedného mesiaca.,,

maťka :))

no ja viem, že by to teoreticky malo takto fungovať, lenže ja nemám pumpu, ktorá mi zároveň meria glykémiu takže mňa nič neupozorní. Možno sa len málo snažím, a preto sa mi s pumpou horšie manipuluje. :(((
Ale asi to skúsim ako hovoríš ty...

pier

maťka,ak som tomu dobre prozumel,tak z perom si vieš lepšie ustražiť glykemiu?....totiž podla teorie,ak je vetšia namaha(pohyb) tak s pumpou sa da kedykolvek znižiť dodavka inzulinu (a tak predisť hypu,bez napchavania sa...zaleži od dlžky a vykonu)...na perach to nejde,ak už je raz vpichnuty inzulin do tela,tak pri vetšej namahe sa jeho učinok uz neda zastaviť či znižiť davka ak uz je raz v tele (tam musia nastupiť sacharidy aby sa predišlo hypu)......a naopak,ak treba zvyšiť inzulin (polihovanie...viacej jedla...stres a ktovie čo ešte)tak pri pere treba pripichnuť,ale pri pumpe stači aktivovať bolus,čiže je to bez fyzickeho pichania....teda podla teorie by mala byť pumpa lepšia aj z tohto pohľadu...
Ja to chapem tak,ze maš nastaveny jeden profil,ktory si nemeniš podla potreby,čo je v podstate pre telo lepšie a prirodzenejšie ak sa priliš nemeni celodenna davka inzulinu.....lenže ak chce isť človek športovať,lebo mu to roby radosť...a neroby to ale každy den...tak je nuteny si upravovať aj ten bazal aby mu ten pripadny šport viac nepohoršil ako prospel....

Andel

arminius:
Nikto nevravi, ze my cukrovkari mame najvacsie problemy, nikto sa nechysta skakat z okna, avsak toto forum je venovane prave ludom s diabetom a tak tu ludia chodia najst odpovede na svoje otazky, ktore su vacsinou spojene s nejakym problemom. Koli tomu je toto forum umiestnene s podtitulom: cukrovka.

maťka :))

no tak pumpu mám už 4 roky a perá mám od začiatku tak už to bude 7 rokov...
A čo sa týka tej glykémie tak ak mám pumpu tak sa mi stáva, že mi vybehne hore, nakoľko je nastavená aby mi pravidelných intervaloch dodávala inzulín, lenže nepočíta s tým, že sa niekedy namáham viac inokedy ležím pred telkou a nič nerobím, niekedy zjem viac inokedy menej...
a myslím také pero - že si to natočím, ale najviac si pichám do nôh, lebo na brušku sa mi robia modriny :((

pier

neviem maťka ake mysliš pero na natahovanie,ja mam take ,čo si zatočim kolko potrebujem a fuk ho do bruška....a ako dlho mas pumpu?...asi to chce len zvyknuť aby sa nevytrhaval ten kateter (možno je to inak,neviem)....ak pouzivas obydve veci,tak to vyuzijem a opytam sa ťa,či pozorujes zhorsenie alebo zlepsenie glykemii,ked si zmenis formu pichania...pero

maťka :))

mám 12 rokov a tiež mám cukrovku, mám aj perá aj pumpu, no pumpu nemám moc rada, lebo sa mi občas stane, že si vytrhnem katéter zo zadku a to dosť bolí (je to veľká ihla), preto nosim pumpu len na školské výlety, na turistiku a vtedy, keď nechcem myslieť na to, že si musím pichnúť, Inak s perom som spokojná - nemám problém si pichnúť inzulín aj v škole alebo v autobuse, keď mi je zle. Inak aké perá máte radi??? Ja nemám rada tie digitálne, lebo sú veľké a zle sa mi držia, radšej mám také obyčajné na naťahovanie. :))

adriana

Varguska,myslím si,že o pár rôčkov to už bude pre diabetikov samozrejmosť.Presne tak,ako inzulínové perá,tie tiež najprv nedávali každému,a ešte za Zajaca,boli zdôvodnené doplatky za inzulín do pier,že je to nadštandart.Teraz tuším už definitívne končia jednorázové striekačky,a každý má pero.Ja som len o tej pumpe čítala,že ti vlastne v krátkych časových intervaloch dodáva v malých dávkach inzulín,čo sa najviac približuje fungovaniu pankreasu.Tým by sa malo predchádzať diabetickým komplikáciam.No,ale už by mohol niekto vymyslieť definitívne riešenie-ja čakám len na to.Ďakujem ti za reakciu.

varguska

Adriana:
Je viacero kriterii na zaklade, ktorych mozes dostat pumpu. Nielen glykovany hemoglobin, ale aj nestabilne glykemie, caste hypo a hlavne jeho neuvedomovanie si. Ale neviem, ci to poistovna zoberie, lebo ani ja nemam pumpu, ale som to citala.