Prečo som dostal diabetes

Príspevok v téme: Prečo som dostal diabetes
pier

čaute...kedže žijeme v dobe komunikačneho internetu,tak ma napadlo,keby tu každy,kto chce,SAM ZA SEBA napisal aspon (alebo IBA) tri dôvody,prečo si mysli,že ziskal...nie prvu cenu,ale ten "celoživotny" DM1...možno na niečo prideme....
tak moje tri "dôvody" by mohli byť:
- dlhodoba (asi troj mesačna)vyčerpanosť prežita na vojne,spojena z neošetrenyma (nebolo tam zubara),respektive zle ošetrenyma (pred vojnou boli zuby iba doslova poplatane) zubami - zapal sa teda nakoniec vyliečil sam,(po nociach som pre bolesť nespal)ale ktovie za aku cenu sa ten zapal vyliečil sam.
- druhy dôvod je možno v spôsobe môjho života - že sa podcenujem,teda stale iba podriadujem,(musim robiť to čo nechcem).
- a nakoniec vraj som dostal diabetes z predavkovania liekov na šť.žľazu.
- čiže zhrniem to: zuby,psychyka a šť.žľaza.

ps:prosim Vas,nemusime sa zapodievať v tejto teme riešenim našich problemov,ale iba zdelme prečo si myslime,že sme to dostali....je to velmi zložite,ale pokusiť sa môžme...veď každy si určite niečo o tom mysli....

Andel

Kamari, nabuduce sa opytaj tej lekarky kolko druhov inzulinu je u nas, ja ti zistim kolko ich ve v USA, taktiez sa jej opytaj na inzulinove pera, tu myslim nikto uz nepouziva tie co sa pouzivaju na Slovensku. Taktiez, myslim ze na Slovensku su k dispozicii 4 druhy inzulinovych pump, tu ich je aspon 10 a potom jej povedz, ze liecba diabetu na Sk je daleko za urovnou liecby diabetu v USA. Sposob a moznosti liecby na Slovensku su najvacsi dovod preco mam strach vratit sa domov navzdy.

PS: nie som zastancov USA, dkonca to tu vobec nemam rada, ale co sa tyka mojich moznosti ohladom cukrovky, musim sa ozvat,pretoze to sa neda porovnat s tym co ponuka Slovensko

hera

uplne na slovensku to nie je zle,ale z amerikou sa to neda porovnavať,aj ked mame všetko to co je aj vo svete,ale v porovnani k nasim priemernym platom nas to vyjde 2x draksie ako v spominanych štatoch..samozrejme ak nie sme naročny a nechceme viac pružkov ako je akože naša norma.
Ktovie ako to teda ta lerkarka myslela z tou urovnou liečby tam a u nas....to ju ta vakcina priviedla k takym uvaham tu lekarku....nerozumiem celkom,možno len chcela zahovoriť....

kamari

Dnes som bola u lekárky - výsledky sú výborné, tak mám dobrú náladu. Som v remisii a tak som sa jej pýtala na možnosti obnovy alebo podpory funkcie pankreasu pomocou či už nejakých prírodných preparátov alebo klasických farmaceutík. Pvedala, že ak chcem, môžem tie prírodné preparáty skúsiť, ale pri DM1 to nemá význam. Pri takej vysokej hladine pritilátok proti C-peptidu (neviem, či som sa správne vyjadrila) ako mám ja, to je vyhadzovanie peňazí bez úžitku. Pýtala som sa aj na transplantáciu pankreasu, či je neúspešná preto, lebo tie protilátky zlikvidujú aj ten transplantovaný pankreas, tak odpovedala, že to nie je celkom tak, že existujú lieky, ktoré po transplantácii dokážu zabrániť tvorbe protilátok alebo lepšie povedané - likvidujú protilátky(tak predpokladám, že by boli schopné zabrániť tvorbe protilátok aj u nás). Lenže ich vedľajšie účinky sú horšie ako aplikácia umelého inzulínu. Pýtala som sa aj na výskum novej vakcíny v USA a nato mi povedala, že môžem byť rada, že som diabetička na Slovensku, že aj keď tam možno nemajú obmedzené zdravotnícke pomôcky ako napr. test. prúžky, či ihly, ale vraj tam bola a tu je oveľa vyššia úroveň liečby diabetu, vraj to, čo je vo svete nové, tu u nás máme a ďalej to nekomentovala. Takže buďme hrdí na to že sme slovenskí diabetici na Slovensku.

adriana

Ahoj Kamari,teším sa s tebou,že máš tú mrchu pod kontrolou,a berieš všetko s humorom.Tak to má byť.Pekný deň.

kamari

Ahojte.Mám DM1 rok a dostala som ju po kombinácii stresu, silnej chrípky a nasadenia silných antibiotík, ktoré možno vôbec nebolo treba... Takže príčinou bude asi nejaká hlúpa náhodná kombinácia viacerých faktorov,čítala som niečo aj o zvýšenom riziku pre krvnú skupinu A a tú ja mám. Patrím k tým "šťastlivcom", čo dostali DM1 v staršom veku - mám 39, takže mladosť som si užila v zdraví(i keď sa vôbec necítim stará) a aspoň už nemám strach, ako prežijem tehotenstvo. Teší ma, že zatiaľ tu nikto nepísal o nejakej priamej genetickej dedičnosti DM1 - mám 3 deti a vôbec si neželám, aby si niekedy niektorý z nich musel pichať inzulín. Čo sa týka príspevkov RNG, tak si myslím, že keď už toľko do tej prírodnej liečby investoval, tak nemôže ani sám sebe priznať, že to isté by možno dosiahol aj bez drahých preparátov pri dodržaní diety a pravidelnom pohybe. Ja som tiež začínala so 4 dávkami inzulínu - ako všetci,bola som v biednom stave - glyk. hemoglobín 17,7, ketoacidóza, príšerná únava... Do nemocnice som odmietla ísť - nemal sa mi kto postarať o deti, takže nijaké predpísané nastavovanie nebolo. Nastavila som sa sama. Prečítala som kvantá literatúry o diabetickej diéte, sacharidových jednotkách a glykemickom indexe potravín, o spracovaní glukózy v organizme... a dnes si pichám 1x denne 8-10j Lantusu - nič viac( aj to mám občas hypo)a výsledky mám skvelé. Relatívne - ako píše RNG-stav sa mi zlepšil, ale držím dietu, nejem "rýchle" sacharidy a chodím behať. Ale stačí, že niečo poruším a glykémia letí hore. Takže nič sa nezlepšilo, len dodávam telu menej sacharidov, viac sa hýbem a tým pichám menej inzulínu, ale bez neho by som bola tam, kde pred rokom.Kým sa nevymyslí niečo, čo zastaví autoimunitnú reakciu organizmu a prestanú sa nám tvoriť protilátky, ktoré likvidujú pankreatické bunky (je som mala ich hodnotu 2000), tak to nie je o LIEČENÍ DM1.

alba

katarina53 si mila ze mi radis som ti vdacna za to, inak picham si novorapid rano na obed a vecer 8j,a na noc lantus solostar 18j.inak dnes som pocula ze jedna znama mojej sestry tiez na inzuline ,odkedy nedrzi dietu citi sa lepsie,zje vsetko aj cukor aj pecivo z bielej muky vseko o com som si mislela ze je pre nas prisne zakazane.co sa tyka SJ,mne doktor povedal nech sa stym nezaoberam len mam jest tak ako pred tym iba bez cukru a b. muky.inac tu sa clovek dozvie viac o DM1 ako u doktora.ste skveli ludia.

adriana

Alba,my sme tu všetci diabetici,a nezáleží na tom či si niekto pichá dlho alebo krátko.My čo dlhšie,sme len skúsili trochu viac,experimentovali sme,ale sme dôkazom toho,že koniec sveta neprišiel,a žijeme normálne ďalej,a od tých čo to len teraz dostali, sa dozvedáme nové poznatky,ktoré aj nám pomáhajú.Je pravda,že v nemocnici ťa nastavia na hodnoty,ktoré si budeš musieť časom upraviť podľa svojho.Ak,budeš chcieť niečo vedieť,kľudne sa ozvi,je nás tu dosť-viac hláv,viac rozumu.Život je krásny,tak nás jedna cukrovka predsa nerozhádže!

katarina53

alba, keď máš 2,6 mmol tak si daj 2-3 glukózové cukríky alebo 1 hrnček mlieka alebo 1-2malé lyžičky cukru,zmeraj po 15 minútach, maly by si mať asi 3,8mmol, ak nemáš tak to zopakuj znova. Podľa toho, čo si napísala, že si dáš keksík, tak zbytočne vyletíš hore.
Keď ideš napríklad vysávať, tak si pichni kľudne o 1 jednotku inzulínu menej, nič sa nestane alebo zjedz o 1Sj viac.
A ešte, keď chceš napíš, aké inzulíny si picháš a koľko. Určite sa tu nájde niekto, kto Ti s tým poradí.

marca

Mila Alba, neboj sa to sa ti ustali len ten zaciatok je troska tazky. Ja si picham tiez len 3 mesiace a bola som tak isto raz strasne malo a ked som sa najedla tak zase mi to strasne vyskocilo to chce cas. Nastastie som nasla toto forum a ludi, ktory su ochotny pomoct, aspon ja som strasne vdacna nakolko mne to strasne pomohlo.