Prečo som dostal diabetes

Príspevok v téme: Prečo som dostal diabetes
pier

čaute...kedže žijeme v dobe komunikačneho internetu,tak ma napadlo,keby tu každy,kto chce,SAM ZA SEBA napisal aspon (alebo IBA) tri dôvody,prečo si mysli,že ziskal...nie prvu cenu,ale ten "celoživotny" DM1...možno na niečo prideme....
tak moje tri "dôvody" by mohli byť:
- dlhodoba (asi troj mesačna)vyčerpanosť prežita na vojne,spojena z neošetrenyma (nebolo tam zubara),respektive zle ošetrenyma (pred vojnou boli zuby iba doslova poplatane) zubami - zapal sa teda nakoniec vyliečil sam,(po nociach som pre bolesť nespal)ale ktovie za aku cenu sa ten zapal vyliečil sam.
- druhy dôvod je možno v spôsobe môjho života - že sa podcenujem,teda stale iba podriadujem,(musim robiť to čo nechcem).
- a nakoniec vraj som dostal diabetes z predavkovania liekov na šť.žľazu.
- čiže zhrniem to: zuby,psychyka a šť.žľaza.

ps:prosim Vas,nemusime sa zapodievať v tejto teme riešenim našich problemov,ale iba zdelme prečo si myslime,že sme to dostali....je to velmi zložite,ale pokusiť sa môžme...veď každy si určite niečo o tom mysli....

adriana

Andel.Katarína-ďakujem za odpovede.Sama som zvedavá,čo odpíšu z poisťovne.Aj na stránke ,,spišiačik,,stránka rodičov detí s diabetom,je výzva na zníženie kritérií na inzulínovú pumpu z8 na 6,5.Je to z 22.5.2007.Tak neviem či sa im podarilo niečo dosiahnuť.Myslím,že hlavne deťom by mali tu pumpu poskytnúť bez obmedzenia,veď ešte rastú,prídu do puberty.Viac tých stránok s výzvami som našla.

katarina53

adriana, pier, glykovaný hemoglobín má byť takýto: dobré výsledky - menej ako 7%, uspokojivé - menej ako 8% a neuspokojivé-viac ako 8%.
Záleží aj od toho ako to v labáku prepočítavajú, lebo tieto hodnoty sú podľa starých výpočtov. Na to sa pri kontrole treba opýtať.
Glykémie by mali byť vyrovnané, nemali by byť veľké výkyvy.

Andel

Adriana, Pier:

podla starych jednotiek testov maju byt vysledky HbA1c do 7%, na inzulinovu pumpu musis mat 8%, avsak, za toho co citam v Cechach a uz aj na Slovensku, zacali robit HbA1c podla nejakych novych jednotiek kde su dobre vysledky 4-6 a pumpa 7%, takze obidvaja mate spravne informacie ak tvoja lekarka Adriana uz ide podla novych hodnot ;o)

adriana

Pier,máš asi pravdu.Poslala som teraz do svojej zdravotnej poisťovňe e-mail-Aké kritéria musím spĺňať na inzulínovú pumpu,aj či mi môže poisťovňa preplatiť viac testovacích prúžkou ako 50 ks.na mesiac,keďže si pichám 5x denne.Tak počkáme na odpoveď.
Ale teraz som prešla internetom,a všade je informácia že musí byť HbA1c viac ako 8%.Je to aj na stránke spoločnej poisťovňe,aj na stránke zväzu diabetikov slovenska.Tak sa ospravedlňujem.

adriana

Pier,aj tu som to niekde čítala,ale moje diabetologička mi hovorila,že nad 7.Skús sa informovať priamo vo svojej zdravotnej poisťovňi.No,ale máš pravdu,ja mám 4,7 a podľa mňa od ideálu mám ďaleko,lebo mávam výkyvy a dosť veľké.Skús len poslať e-mail do poisťovňe s otázkou.Skúsim aj ja -ja som spoločná poisťovňa.Dám vám vedieť,keď príde odpoveď.

pier

...glykemicky profil má byť 6-7....to naozaj hula? ja mam glykovany 8,5 a o pumpe doktor ani myslieť,jasne ze keby som to velmi chcel tak zmenim lekara a je to poriesene.... myslim ze kryterium na pumpu u nas je glykovany mat dlhodobo nad 8 % a nie nad 7 ako pises....musis sa zrejme "pohorsit aby si mala pumpu :-)))) dobry paradox vsak...

adriana

Ach,tak som sa už prezradila.Na cukrovke som pod vlastným menom,na iných som Hula.Tak už to viete.
Andel,trochu sa porozčuľuješ,budeš porovnávať,ale zvykneš si.No už sa blížime k europskemu štandartu.

hula

bbb,ja to chápem,to prirovnanie ameriky zo slovenskom.Aj keď si to nikdy nepripustíme,my sme v celku hrdý národ,rodina je pre nás posvätná,a priateľov si vážime tak,že s nimi každú bolesť prežívame a spolu s nimi sa radujeme.A každý kto je vonku sa chce vrátiť domov,každý si chce zarobiť,ale zostarnúť a zomrieť chce doma.Tak ta lekárka bola jedna s tých.
Na inzulínovú pumpu u nás musíš splniť niake kritéria-ten glykemicky profil má byť 6-7.Ja mám 4,7.Pritom mám nestabilné glykémie,behá mi to,cukrovku mám 17 rokov,ale nespĺňam kritéria na hradenie poisťovňou.Tak chvala bohu.

Andel

bbb - ja som si na pumpu zvykla velmi rychlo, je to urcite pohodlnejsie ako pichat si inzulin. Ale kazdy ma na to iny nazor, ja viem, ze uz na pera nepojdem, ked nebudem musiet.
Co sa tyka Lantusu a Novorapidu, tak to su inzuliny, ktore su v USA na trhu myslim uz 10 rokov (teda Novorapid urcite) a tu je Novolog (u nas novorapid) v jednorazovom inzulinovom pere rovnako ako aj Lantus, o inzulinovych perach ake su na Slovensku som ani nevedela, kym som sa blizsie nezacinala informovat o tom ako to je u nas doma s liecbou a preplacanim. Tu je inzulinov, len co ja poznam asi 10 druhov a to ja az taky prehlad nemam ;o)
Ja neviem, mne tiez ked diagnostikovali cukrovku tak mamka volala diabetologicke u nas doma a ta jej povedala, ze mam sa hned vratit domov, pretoze sa o mna doma lepsie postaraju, a ze dostanem ihly, pruzky a vsetko zadarmo. Nic z toho nie je pravdou (myslim tym to "zadarmo") takze neviem dodnes ako to mam chapat ;o)
Kazdopadne, aj mna to caka, uz len rok si budem uzivat pohodlie americkeho zdravotnictva a potom sa zacnem rozculovat nad nasim slovenskym rovnako ako aj vy.

bbb

Tiež som zostala zaskočená, hlavne po tom, čo som čítala o liečbe diabetu v USA od Teba, Andel. Každý má asi iný názor, možno sa len náhodou stretla s nejakým neadekvátnym prístupom a zovšeobecnila to na celú USA. Inak je to veľmi zlatá osôbka. Čo sa týka inzulínov, ja beriem Lantus v jednorazových perách SoloStar a Novorapid mám v NovoPen-e. Neviem, aké sú výrobky za morom, ale mne tu tvrdili, že to sú novinky vo svete diabetu (teda aspoň ten Lantus)a to nielen lekárka, ale aj farmaceutický predajca. O pumpy som sa zatiaľ nezaujímala.
Je lepšie mať inzulínovú pumpu alebo si pichať? Ja neviem prečo mám pred pumpou taký blok - mám pocit, že ma bude viac obmedzovať ako pichanie, napr. v lete, keď sa budem chcieť chodiť kúpať alebo pri obliekaní...