Cukrovka

Príspevok v téme: Cukrovka
marca

Mohol by mi niekto poradit ako sa spravne stravovat mam novozistenu cukrovku picham si inzulin 4krat denne. Neviem ako sa spravne stravovat,ako aspon ciastocne zregenerovat pankreas. Je to mozne? Ktore jedla maju nizky glikemicky index? Ovsene vlocky je spravne jest?
----------------
Komunita "Cukrovka" cukrovka.zdravie.sk
Stručne popísaná choroba "Cukrovka" www.zdravie.sk

hybe

spravne tam malo byť :
Ak podelime hodnotu spalenych KJ čislom 17,tak dostaneme hodnotu čistych sacharidov.
...čiže ak ma niekto povolene zjesť napr 200g sacharidov denne,tak je to 200x17 = 3400 KJ denne.
Ale v tom ešte nie je započitany tuk a bielkoviny..1g tuku = 39 KJ a 1g bielkovin = 17 KJ ako u sacharidov...uvedomil som si teraz,že pri tom bicyklovani nenahradzam tych 1430 KJ len sacharidmi,leko jedlo sa vetšinov sklada aj z tukov a bielkovin,čiže tych sacaridov v tych 1430 KJ bude len asi polovica a to je 4 SJ....a to už je lepšie...prijatelnejšie..

hybe

Spotreba energie pri rôznych druhoch činnosti (za 1 hod.):

ČINNOSŤ ------------------ KJ
ručna praca ----------- 250 - 340
žehlenie -------------- 340 - 550
varenie --------------- 295 - 880
umyvanie riadu -------- 250 - 500
umyvanie okien -------- 500 - 840
prechadzka ------------ 420 - 840
riadenie auta --------- 295 - 500
stolny tenis ---------- 840 - 1890
bicyklovanie ---------- 760 - 2100
beh na lyžiach ------- 1890 - 3780
plavanie ------------- 1260 - 2940
futbal --------------- 2260 - 2940
beh ------------------ 2100 - 2520
chôdza po schodoch --- 2020 - 2180

teraz trochu teorie(alebo hra z čislami) vezmime si bicyklovanie...kedže rozpätie 760 - 2100 KJ pri bicyklovani je dosť velke,tak si vezmime priemer,ktory je 1430 KJ pri 1 hodine bicyklovania. Teda ak by som si nechcel uberať inzulin,ale chcel by som aby glykemia zostala v norme,tak by som potreboval tych 1430 spalenych KJ doplniť potravou tiež 1430 KJ(samozrejme ešte pred bicyklovanim)Ak podelime hodnotu spalenych KJ , tak dostaneme hodnotu čistych sacaridov,čiže 1430/17 = 84g čistych sacharidov = zhruba 8 SJ (v 1 sacharidovej jednote = 10-12 sacharidov).Potial by to bolo celkom v poriadku(možno),ale čo ak chcem bicyklovať napr 3 hod,čo bežne robim a čo nie je vela....čiže 8 SJ x 3 hod = 24 SJ a to sa mi vidi už vela...ved tolko SJ mam povoleno zjesť na cely den a nie na 3 hod,nie je to sice bežny pohyb ale chodenie po schodoch je bežny pohyb a tam to vychadza ešte 2x viac SJ (na 1hod) ako bicyklovynie... Takže teoria z čislami podla mna nesedi,alebo nezda sa mi,alebo to zle prepočitavam...

Andel

Marca, precitaj si vsetko co mozes na tehto webstranke www.nedu.sk myslim, ze sa tam vela dozvies a pre "zaciatocnika" cukrovkara dost informacii, ktore potrebujes

Andel

Pri vysokej glykemii u mna zase plati, ze ak chcem znizit cukor, tak mi 1 jednotka inzulinu znizi asi o 3.5 - 4 mmol/l hodnoty.

Andel

Marca,
asi takto, ak pred cvicenim mam glykemiu 8 povedzme, a cvicim pol hodinu,pol hodinu po cviceni si zmeriam cukor, tak mam cukor 5.5, niekedy menej, niekedy viac, zalezi ako dlho pred cvicenim som nejedla a co som jedla. Ako pise hybe a ako som uz pisala aj ja, cukrovka je choroba u kazdeho rovnaka, avsak kazdy inak reaguje na inzulin. Zalezi aj na tom, aky inzulin si pichas. Ja som momentalne na pumpe ale predtym som si 5 rokov pichala rapidny (rychly) inzulin pred kazdym jedlom a 24 hodinovy Lantus na noc. Nie som na Slovensku a cukrovku som dostala v USA, takze prepocitavam inac ako sa prepocitava na Slovensku ale u mna napriklad plati 20 g uhlovodanov v jedle = 1 jednotka inzulinu. Avsak myslim,ze na Slovensku je to ine. Najlepsim riesenim je objednat sa u dietnej sestry a ta by ti mala vsetko vysvetlit ako to funguje a potom ty sama si musis prist casom a skusanim ako to plati na teba a podla toho si upravovat kolko inzulinu si pichnes na jedlo, kolko uhlovodanov musis prijat aby si vyrovnala pripadnu hypoglykemiu do normalu a nepriviedla ju do opaku hyperglykemie. Mne to trvalo asi 3-4 roky kym som prisla na presne hodnoty a teraz uz mam glycky v pohode (obcas zazmatkuju). DM 1 mam 8 rokov.

hybe

čo sa pohybu tyka,ak sa smiem do toho namontovať,a povedať svoj nazor,tak pre mna je to problem,lebo cvičiť pri lantuse,ktory posoby 24hodin je dosť zle...zostava mi len stale zajedať,alebo znižiť bazalnu davku,alebo iba lahko cvičiť... ale ak idem napr do lesa,tak si radšie nedam rano žiadny inzulin a večer ked dojdem z lesa,tak mam okolo 6 mmol cukru v krvi...teba ale zaujima,kolko treba pichnuť potom po cvičeni,teda len vyskušanim sa to da zistiť....od vela faktorov zaleži v akom stave je ešte telo schopne spalovať cukry a kedy mu už treba pomahať po cvičeni inzulinom a v akych davkych...je to velmi individualne...možno niekto vie viac o tom povedať...

hybe

všetko nad 9 mmol už je riadna choroba nasledkom ktorej po rokoch sa ozyvaju komplikacie a je jedno o aky tip diabetu ide....treba si najsť pri pichani svoj system,ktory najviac vyhovuje..no žial z vlastnej skusenosti viem,že to je velmi ťažke,ja mam glykemie každy den uplne ine,jesť každy den v rovnakom čase rovnake množstvo sacharidov a mať rovnaky pohyb je nad moje chapanie...neviem to...preto si prisposobujem inzulin....ak si nameriam napr 10 mmol,tak viem,že pripichnutie 1 jednotky rychleho inzulinu (bez jedla) mi upravi glykemiu na okolo 7 mmol,ak mam napr 12 mmol tak si pripichnem 2j a naopak ak mam glymču v norme a idem jesť tak sa riadim pravidlom,že na 1 SJ si aplikovať 1j rychleho inzulinu ,teda z kolkych jednotiek sa mi sklada jedlo,tolko inzulinu si viem aplikovať.

marca

Ahoj. Teraz sa asi zase opytam blbost ale ako to prepocitas po cviceni ze kolko si mas teraz pichnut? Je mozne pri vecej zatazi nepichnut si vobec? pravidelne cvicis?

Andel

Marca,
naopak, ak ides sportovat najlepsie je nepichat si inzulin vobec, pohybom totiz spalujes cukry v organizme, menis ich na energiu ;o) takze pred tym ako si ides zacvicit si zmeraj cukor a nepichaj si inzulin, po cviceni ja osobne meriam cukor asi tak pol hodku, a potom prepocitam kolko dopichnut po pripade nieco zjem, ak je cukor nizky. Co sa tyka glykemickych hodnot, je to u kazdeho ine ake si stanovi hodnoty, ja uz napriklad stresujem ak mam glykemie vyssie ako 8.8 mmol/l, ale kazdy lekar ti povie inac.

marca

Prosim Vas mohol by mi este niekto odpovedat? nad kolko by mi to nemelo ist? Do 12 je to este vporiadku? Alebo by to trebalo drzat pod 10? Ked viem ze budem mat menej pohybu dopredu si musim pichnut viac? DOPREDU DAKUJEM!