Cukrovka

Príspevok v téme: Cukrovka
marca

Mohol by mi niekto poradit ako sa spravne stravovat mam novozistenu cukrovku picham si inzulin 4krat denne. Neviem ako sa spravne stravovat,ako aspon ciastocne zregenerovat pankreas. Je to mozne? Ktore jedla maju nizky glikemicky index? Ovsene vlocky je spravne jest?
----------------
Komunita "Cukrovka" cukrovka.zdravie.sk
Stručne popísaná choroba "Cukrovka" www.zdravie.sk

Andel

Marca, mas pravdu, aj ja som sa stretala s nazormi posledne stadium najhorsie stadium, je na tom zle lebo si picha inzulin........postupom casu, (mam DM1 uz 8rokov) a po precitani niekolkych internetovych stranok o DM1, som sa dozvedela, ze neexistuje nieco ako "zle stadium" cukrovky. Pri DM1 sme na tom vsetci rovnako, nikto na tom nie je lepsie ci horsie, akurat niekto si casom vytvori inzulinovu rezistenciu, (tzn. ze jeho telo nereaguje na inzulin ako by malo), chabou kontrolou diabetu sa niekomu obajvia tie "strasidelne" komplikacie s cukrovkou spojene, ale pamataj si jedno, az ti niekto povie, ze toto je uz to posledne stadium, tak sa usmej a povedz im jasne, to prve stadium bol zivot bez cukrovky, posledne je zivot s cukrovkou. Ver mi, cim dlhsie diabetes, tym viac inzulinu si budes pichat, nie len koli tomu, ze uz nebudes mat taky strach nieco zjest ako teraz, zo zaciatku, ale aj koli tomu, ze tvoje telo to tak bude chciet a potrebovat. Teraz si este v remissi, staci ti malo inzulinu, postupne remisia skonci a ty zrazu budes musiet pridavat na inzuline, az sa ti to na nejake obdobie znovu ustali a davky sa upresnia. Potom po niekolkych rokoch to bude treba znovu zmenit, ale to neznamena, ze tvoja cukrovka sa zhorsila, tams a uz totiz nema co zhorsit, jednoducho, telo cloveka starne, ja to vidim na sebe, do 25 rokov, moje telo reagovalo inac ako teraz, ale nie je to tragedia, je to realita. Zrak sa ti tiez na starobu zhorsuje koli tomu, ze oci su opotrebovane, niekomu sa zacne zhorsovat skor, niekomu neskor, ale nikto tomu nezbrani. Co sa tyka diety, samozrejme je dobre a spravne stravovat sa dietne (inac diabeticka dieta je jednou z najzdravsich), ale nikde nie je napisane, ze nemozes mat prehresky, ktore by si si mala vycitat, napravis to predsa inzulinom, zdravi ludia nosia inzulin v pankreasi, cukrovkari v kabelke ;o) to je jediny rozdiel. A inac, je lespie jest normalne sladkosti ako dia sladkosti, umele sladidlo je pre organizmus horsie ako cukor, a aj tak, takmer vsetko co zjes obsahuje sacharidy, tak ako napriklad horalky ;o). Hlavnu chladnu hlavu a uvedomit si, ze horsie bude iba vtedy, ak sa ja nebudem snazit o to, aby mje glykemie boli v norme. Teoreticky je jedno ci to docielis vacsim mnozstvom inzulinu, alebo mensim mnozstvom stravy, plati jedno cim viac inzulinu, tym viac priberas, pretoze nevyuzita energia sa premiena na tuky. Cukrovka je zakrena, ale chce to prijat ako fakt, zmierit sa s tym a potom to ide ako po masle. Niekedy su dni, ktore si clovek sam nevie vysvetlit, ale my nie sme stroje a nemozeme predpokladat ako nase telo zareaguje.

adriana

Marca,to je asi tak,že zdravý nepochopí chorého,alebo kým to sám nezažije-nevie.Ja som to dostala asi pol roka po svadbe,ešte som bola tehotná,a tiež ľutovali môjho muža ,že si chorú ženu zobral.Mám však šťastie,som šťastne vydatá 17 rokov.To je asi vždy tak,mali sme tu debatu s Ramadou,o jej chorom synčekovi.Mám kamarátku,ktorá má chorého syna,17 rokov s ním cvičí vojtovú metodú 4x denne,a hanbím sa,lebo som to všetko pochopila,až keď sa mi narodili moje deti,a tiež som s nimi cvičila vojtovú metódu.S diabetom sa dá žiť,je to isté obmedzenie,zmena životného štýlu,ale pri správnom postupe sa dá.Tak sa neboj,nie si prvá a žiaľ asi ani posledná,a toto fórum je super.

marca

Adriana mne zistili cukrovku len zaciatkom februara no pred tym som zacala dost chudnut, ale velmi som tomu nevenovala pozornost nakolko som si myslela, ze len po tehotenstve schudnem na svoju povodnu vahu. Teraz som uz dosiahla vahu ako som mala pred tehotenstvom no podla mojho lekara musim este pribrat. Teraz sa mi troska znizili aj davky a on si mysli ze asi drzim nejaku hroznu dietu, nakolko ked ma prepustili z nemocnici som bola nacisto chora stoho ake davky si musim pichat.Nemala som v svojom okoli vela ludi z cukrovkou a to ako nato par ludi reagovalo ma polozilo este viac.Najblisi ma utesovali ale stretla som sa znazormi ako /jezis ved to je uz posledne stadium/ Teraz to uz beriem inac ale v kutiku duse este vzdy dufam, ale to asi kazdy.Som vdacna za kazdu radu a tesi ma,ze su este ludia ktory su ochotny pomoct.Dakujem!

adriana

Marca,všetci sa stále učíme.To si časom všetko odskúšaš,a zistíš čo ti pomáha,čo naopak ti robí zle.Mne zdvíha cukor aj sójové a grahamové pečivo.Iba tmavý chlieb môžem,aj mlieko mi zdvihne cukor.Ale viem,že každý si chce pichať čo najmenej inzulínu,preto nechápem tú reakciu tvojho diabetológa.Jedine,že si držala extrémne prísnu diétu a teraz ešte nie si nastavená na normálnu stravu.Skús si založiť tému-diabetológ v Sobote.Už tu je jedna v Košiciach,a my košičania sme odpovedali priamo na e-mail adresu.

marca

Ahoj Adriana! Som zo Soboty a v nemocnici ma pridelili ktomuto lekarovi pravdu povediac sa nestazujem ale pravda je taka ze vacinou sa veci dozvedam tu o ktorych si myslim,ze ma mal asi informovat on.

adriana

Marca,ja mama cukrovku dlho,a ak mam povedat pravdu,tak neovladam sacharidove jednotky,uz to ide samo.Nepijem sladene napoje,kavu a caj bez sladidla,nejem sladkosti,dia keksi ano,ale to sa mam tiež krotiť.Radsej jeden zakusok tyzdenne,ako dva diakeksi denne,bryndzove halušky nejem,lebo mi to veľmi zdvihne cukor-až nad 20,ovocie tiež len striedmo,lebo ovocný cukor sa ťažšie vstrebáva.Proste je to o zdravej strave,a dôležitá je pravidelnosť.Každý deň raňajkujem medzi 7.00-8.00,desiatujem okolo 10.00 atd.AQj inzulín sa snažím pichať každý deň v tú istú hodinu.Ale nemyslím si,že je správna hláška,,radšej dopichneme,,Stáva sa to áno,ale každý sa snaží mať čo najnižšie dávky.Odkiaľ si?Máš dobré referencie na tvojho diabetológa?

marca

Dakujem za rady, nakolko mne moj diabetolog akurat tolko povedal ze nemusim druhu veceru. To sa mam snazit jest trikrat denne racej vtedy troska viac a nic medzi tym?
Ja som uz stoho jelen ked tu citam ze niekto tu ako tvrdo dodrziava diety a mne moj lekar na vsetko len odpovie / vy len jecte a racej pridame na inzuline/

kamari

Presne tak, mňa sa tiež lekárka hneď na začiatku pýtala, ako som zvyknutá jedávať a dala mi Levemir 1x a Novorapid pred jedlom.Ale Levemir mi nevydržal 24 hodín,večer som mala glykémie nad 15, tak som ho musela rozdeliť do 2 dávok - teda ráno som pripichovala. Teraz mi zmenila Levemir na Lantus a ten vydrží 24 hod, ale musím ho pichať ráno. Keď som ho pichala večer, v noci a ráno som mala hypo a večer hyper. Stačilo zmeniť čas aplikácie a je to v pohode. Pri tejto našej diagnóze je najhoršie to, že nikto Ti nepovie presne: Toto a toto rob a bude dobre. Každý reaguje inak a každý sa musí nastaviť a regulovať sám, inak to proste nejde, len metódou skúšok. Poradiť sa dá, ale vôbec to nemusí u inej osoby platiť.