Sínus pilonidalis

VRobo

Ahojte, pilonidalnym sinusom som "trpel" cca 4 roky s tym, ze nebol zapaleny tzn. mal som tam len malu dierku ale ziaden hnis ani krv z nej nevytekal. Operovany som bol pred 3 mesiacmi, mam to uz takmer zahojene, len co sa musi este zregenerovat koza. Operovali ma v UNBA (mickiewicska). V nemocnici som pobudol 5 dni. Co sa tyka operacie: dostal som lokalnu anestezu (do chrbtice vam zavedu tenku injekciu - toto bolo trosku neprijemne), cize od pasa dole som si necitil vobec nic (este 4 hodiny po operacii som si nic necitil) + mi dali nejaky oblbovak takze v priebehu operacie som si zdriemol. Operacna rana bola otvorena - 6cm na dlzku a asi 3cm na hlbku (skutocna jama) - operacnu ranu nezasili z toho dovodu, ze by sa mohla zapalit a nedala by sa dokladne cistit. Zobudil som sa prakticky az na izbe, kde som lezal na chrbte. Lekar mi povedal ze 24 hodin nesmiem vstat z postele nakolko by ma mohla od anestezy boliet hlava. Den po operacii bol super, napocudovanie ma takmer nic nebolelo, bol som čulý, jediny problem bol ze som si nevedel sadnut - vobec, a lahnut si na postel bol heroicky vykon hlavne pre svalstvo ruk, chrbta a prs. Treti den mi bolo strasne, anesteza mi zrejme zapricinila neznesitelnu bolest hlavy, predlakti, a rebier. Nebola moznost si lahnut tak aby ma nieco nebolelo - hovori sa ze treti den po operacii je najhorsi. Dalsie dva dni bolest hlavy a celeho tela ustupila - davkovali ma injekciami proti bolesti + ibalgin a lexaurin (moja iniciativa) myslim si ze tieto dni je lepsie prespat. Cesta domov - boli muky - treba si lahnut na zadne sedadla, co najpohodlnejsie a poprosit sofera aby jazdil naozaj opatrne a vyhybal sa vymolom, co vymol to neskutocna bolest. Ranu treba denne prevazovat - zo zaciatku aj dva krat, mne chirurg predpisal TENDERWET active 24 - maly vankusik napusteny nejakou kvapalinou a vklada sa priamo do rany - upozornujem pri prevazovani rany musi byt vsetko sterilne. Pred samostnym prevazovanim treba ranu osprchovat (nie horucou vodou - rana by mohla zacat krvacat), ja som si ju sprchoval antibakterialnym tekutym mydlom. Zaciatky budu tazke mozno sa ani nebudete vediet bez pomoci okupat. ODPORUCANIE - vývar z repíka dať na gázičku a 5-15 minut nechat v rane posobit - vyznamne urychli regeneraciu. Neskor ked si budete moct sadnut robit sedacie kupele 20-30 minut. Popri domacom prevazovani som chodil aj na prevazy do nemocnice cca kazdy 2-3 den. Pooperacna starostlivost je v celku financne narocna - odporucam kupit gazy, peroxid vodika, betadine, spofaplast (alebo inu obdobu) a "sterilne gazy" vo vacsom mnozstve. Pred kazdym prevazom ranu osrpchovat a vydezinfikovat peroxidom a betadinom. UPOZORNENIE - gazy vkladane do rany musia byt sterilne - su inak balene ako nesterilne. Po operacii som este bral Wobenzym + kopu vitaminov, zinok, calcium, a etc. Po vycerpani tenderwetov mi dalej predpisali "gél" vola sa to "Hydrosorb" je to v 15ml injekciach (biele plastove) z ktorych iba gel priamo vytlacite na ranu a rozotriete, na to polozite gazciku a prelepite. udajne ma hojive ucinky. Prvy krat po operacii som si sadol az o 4 tyzdne, za volant auta az o 7-8 tyzdnov. Teraz mam sedave zamestnanie a nieje problem, pod odevom nieje vidiet ani "prebal" takze nemusite mat divny pocit ze mate v podstate plienku. Ak operacna rana trosku krvaca je to v poriadku, je to prirodzene netreba sa hned zlaknut. Odporucam vyhybat sa dvihaniu tazkych predmetov - som 12. tyzden po operacii a stale nedviham nic tazke a namahave. Jednym z najvacsich problemov bolo asi wc, sadnut si beztoho aby to stipavo nebolelo sa asi ani spociatku nedalo, odporucam si pred wc dat ibalgin - je to znesitelnejsie. - POZOR!!! treba dodrziavat 100% hygienu, ziadne bakterie sa nesmu dostat do rany - hrozi infekcia. - ja som pouzival vlhcene utierky. CO sa týka tepla tiez rane neprospieva - najlepsie absolvovat operaciu zaciatkom roka - jar alebo potom az na jesen. Keby ma nieco napadlo tak este dopisem, na pripadne otazky rad zodpoviem. :) Vela stastia

3Martina5

Ahojte .. problémy so sinusom mi začali pred 3rokmi. Odvtedy som si presla uz dvoma operaciami za mesiac a stále sa to nechce hojit. Rok som nemala s tým problémy a teraz to začíná znova. Je tu niekto taky ktl s tým má uz dlhodobo problémy?

Ivka 1

Liečenie pomocou VAC pumpy nepoznám, teda v tomto neviem poradiť. Môj syn mal tiež sinus pilonidalis - dokázali sme sa vyhnúť operačnému zákroku pomocou prírodných produktov- už som tu o tom písala ale oslovili ma aj ľudia po operačných zákrokoch,ktorým sa rany zle hojili. Forever Aloe First pomohol aj im pri hojení rán ako mi neskoršie napísali. Kľudne mi napíš ak potrebuješ poradiť. Môžeš vyskúšať aj VAC pumpu , veď čo môžeš stratiť ?

calvintan

Zdravím, vidím, že "sínusákov" je tu kopec :/ som dva týždne po operácii a keďže som popri sinuse mal aj dole fistulu tak mi vybrali celý ten kanálik v ktorom sa to svinstvo držalo lebo to bolo vzájomne prepojené, dnes mi chirurg pri preveze navrhol na hojenie rany tzv. podtlakové uzatváranie rán /hojenie/ pomocou VAC pupmy. Chcem sa spýtať či už má s týmto niekto skúsenosti, čo som našiel na internete tak je to dosť nová metóda. Ranu mám velikú a preto navrhol toto neštandardné riešenie, lebo vraj pri normálnom procese by sa mi to hojilo aj 4-5 mesiacov čo je už extrémne dlhý čas.

lu45

ahojte.. ako pozerám, všetci tu píšete väčšinou tesne pred alebo po operácii.. mne sa sinus prejavil cca pred 3 rokmi, kedy som si ani neuvedomila, čo sa deje.. neskôr keď mi začala rana mokvať a hnisať, utekala som na chirurgiu, kde mi to prvý krát doktor narezal, vyčistil...no takto to šlo akoby na "dennom poriadku", chodila som tam častejšie ako na hodiny klavíru.. preto prišlo radikalne riešenie-úplné odstránenie. Operácia prebehla bez problémov v epidurálke. Problémy vlastne začali už po operácii, keď som mala problém s tlakom a rana sa nechcela hojiť. Pobudla som tam 2 týždne a neskôr sa rana celkom zahojila. Avšak teraz sú to asi 2 roky od operácie, všimla som si, že pri dlhom sedení (som študentka, 8 hodín denne v škole..) ma jazva nepríjemne bolí a navyše mi začala mokvať a ten "ekrazit" dosť nepríjemne zapácha. Dodržiavam osobnú hygienu, avšak stále sú s tým problémy. Je tu niekto na tom podobne? Ďakujem.

strejda

Pozravym vsetkych!
Mam 21 rokov, a som mal operaciu sinusu pred 16 dnami v Dun. Strede (btw su tam vynikajuci lekári)... mal som to v plnej anestezii... podla mna to je lepsie, aj ked po operacii je to ako po opici, ale neni to az take zle (zavisi to od cloveka)... po 12 dni my vybrali stehy a doktor povedal ze sa to pekne hoji... vecer sa my miesta stehov krvacali, ale na druhy den to bolo vsetko ok... teraz uz aj mozem sediet a dokonca aj za volant (mam taky vankus s dierou) mam jazvu pekne zahojenu... no ak mozem Vam poradit, chodte na operaciu cim skor, lebo kym to je este male tak sa to lahko operuje atd... ja som to mal pol roka a teraz mam na zadku 7 cm ranu

jofik

ahoooj.
tak dnes som uz bol posledny krat na kontrole. doktor mi povedal,ze rana uz je pekne zahojena. teraz sa citim ovela lepsie. som rad,ze som podstupil operaciu. konecne si mozem sadnut na zadok...

Ivka 1

Ano bioptronova lampa je super ,hlavne po operacnom zakroku,kedy sa rana hoji velmi dlho. My sme to chvalabohu zvladli aj bez operacneho zakroku ale o tom som uz pisala.

K:O:

V prvom rade chcem pozdravit vsetkych bojovnikov s touto chorobou. Ja osobne som bol operovany v marci 2011 v martinskej faklutnej nemocnici.Operacia je prvy a najhlavnejsi krok k vylieceniu!!! na celkove doliecenie doporucujem 3x denne v 10 min intervaloch ranu nasvedcovat bioptronovou lampou- cerveny filter ktory je na hojenie pooperačnych ran za 45dni som bol zahojeny a zdravy...... Ak nejake otazky mozem pomocot pherda12@gmail.com

jofik

ahojte
tak v cera mi uz vytiahli posledne 2 stehy.
zda sa,ze sa to uz zlepsuje aj doktor to potvrdil,tak len dufam,ze sa to nezhorsi a rychlo sa to zahoji a uz nikdy nevrati,
zatial este chodim pravidelne kazdy druhy den na kontrolu a zajtra zase. tak drzte palce