Sínus pilonidalis

antharmann

Caute
Tak pridam aj svoje skusenosti.
Kedysi davno pred rokom aj daco sa mi pri kostrci vytvorila vyrazka, o ktorej som si myslel ze je to klasicka vyrazka ako plno dalsich. Po vytlaceni ale nesla zacelit. Kde tu som si nahmatal makku hrcku ktora bolela po stlaceni, moc som tomu neprikladal dolezitosti. Takto to islo cca rok, pricom ma nic nebolelo, akurat furt krv na spodnom pradle z vyrazky. OK teda zasiel som za chirurgom, prvy (praktikant ktory nahradzal doktora) povedal ze je to klasicky folikul, hodil tam dren a ze mam prist na kontrolu. Na kontrole ale doktor hned vedel ze to nieje folikul, ale fistula zo sinusu. Dal dren a odporucil prist na lokalny zakrok, s tyzdnovou PN. To uz vystraseny som siel do nemocnice po dalsi nazor (kedze doteraz 2 rozdielne). V nemocnici skonstatoval ze taktiez sinus, avsak neodporucal lokalnu ale celkovu operaciu. Vraj lokalne cistenie nema zmysel. Videl na mne ze mi to nieje po voli, tak sme sa dohodli ze ranu precistime, skusim preplachovanie betadinom a uvidime. Predsa mi to nerobilo problemy nemoze to byt na operaciu. Ranu som preplachoval asi tyzden, po tyzdni sa to cca zacelilo a myslel som ze som sa vyhol operacii. Avsak kazdy mesiac pravidelne vyrazka opat praskla a krvacala. Navyse to uz zacinalo byt neprijemne pri sedeni.

V nemocnici sme to precistili a dohodli sa teda na operacii. Lekar prislubil ze ma bude operovat on a ze pokial to bude mozne urcite bude ranu zasivat.
Prisiel den D a po prijme v nemocnici som sa dozvedel ze moj chirurg sa porezal a bude ma operovat iny. Prisli ma pozriet obaja, moj chirurg prislubil ze bude pri operacii ako pozorovatel.
Po narkoze ma prva vec zaujimalo ci sa to podarilo zasit. Podarilo.. Takze prvy uspech za sebou. Na moje prekvapenie ma na druhy den vykopli z nemocnice (prisiel primar, spytal sa ci boli. ja ze nie. tak ze domov) V zadku 12 cm rana hlbky 5cm, mal som to prerastene az po kost a takmer sa mi to dostalo do konecniku.
Doma lezat len na bruchu a boku, denne prevezy a potieranie betadinom, nezamocit pri sprche.

Po 3 tyzdnoch som si na kontrole prvy krat sadol, po mesiaci som isiel do roboty (sedave zamestnanie).

Dnes je to 3.5 mesiaca od operacie, ranu necitim a zacal som aktivnejsie sportovat. Pred mesiacom pomaly, dnes uz aktivne.

Som zrejme z tych stastnejsich co nemali pooperacne problemy a duufam ze sa mi to nevrati.
Co sa tyka doktorov velka spokojnost od prvych navstev na klinike, cez operaciu az po pooperacne navstevy. Operovany som bol v Rooseveltke Banska Bystrica.
Odporucam sa striktne riadit doktorovymi radami, a absolutne ranu nenamahat prvy mesiac, fakt som len lezal a stal, ani som nechodil velmi.
Bolesti pred/pocas/po operacii som nemal, po operacii som ranu nahrieval starou bio lampou a mam pocit ze to kus pomohlo, ale islo by to zrejme aj bez nej. Takisto lieky ziadne specialne, klasicke antibiotika na predpis 2 tyzdne koli pripadnym zapalom a potom len osetrovat betadinom.

Tak drzim palce tym ktorych to este caka a odporucam necakat na operaciu, lebo sa to len rozrasta a moze to narast do velkych rozmerov ze ranu nebude mozne ani zasit.

JankaaM

Ak je to pre vás zaujímevé pozrite si stránku:
www.wound.ch

Majú výsledky aj z liečby Pilonidal sinus. V prípade záujmu Vám dám
bližšie info..

MaTToS

Držím palce nech Vám po OP všetko dobre dopadne a už budete mať pokoj. Ja s tým bojujem už 4 roky, spoznal som oboch našich chirurgov v obvode, po mnohonásobnej lokálnej liečbe a odporúčaniach na operatívne riešenie prišiel prvý zákrok v nemocnici v zime 2013 - rana sa veľmi zle hojila a nikdy sa celkom nezhojila tak "radikálne riešenie" prišlo v lete 2014 a to OP v celkovej anestézii, celkové odstránenie problému a okolitého tkaniva, drény som mal 9 dní, celkovo v nemocnici som bol 12 dní, rana sa približne po 9 týždňoch celkom zahojila, všetko bolo v poriadku a po 2 mesiacoch na konci roka 2014 veľký opuch v mieste operácie, bolesti, teplota > chirurg po lokálnom umŕtvení vyčistil a čistil a čistil pravidelne nasledujúce 4 týždne a na začiatku roka 2015 bolo opäť všetko postarom a sinus bol v plnej svojej kráse a sile naspäť na mieste :-( ... počas roka 2015 sa to ešte 3x zapálilo čo sa riešilo pravidelnými návštevami u chirurgov, viackrát som si vypočul o svojom ignoranstve ako problém neriešim a nejdem do nemocnice (áno, lekár si myslí že bežne človek môže každý rok odísť zo zamestnania na 6 týždňov...). Koncom roka 2015 som skončil na pohotovosti so zápalom a bolestami, to isté sa zopakovalo na jar v roku 2016 > pohotovosť a následné pravidelné návštevy u lokálnych chirurgov na čistenie.

Z dôvodu pracovných problémov a celkovo nedobrého zdravotného stavu som prácu už ďalej nezvládal a vďaka tomuto ochoreniu som v práci skončil tak som si začal užívať voľnosť návštevou nemocnice a tretím pokusom o riešenie problému a momentálne už mesiac chodím s dierou nad zadkom, drénom a každý týždeň navštevujem chirurgické oddelenie... v aute obsedím najviac pol hodinu viac už od bolesti nevydržím, tlačím do seba lieky a užívam si krásneho života.
Každopádne tento rok je dôvod na slávu nakoľko už to sú 4 roky čo sinus vstúpil do môjho života a 4 roky bez vzťahu, akejkoľvek dovolenky pri mori či nedajbože kdekoľvek sa kúpať vonku a 4 roky striedavých období v silných a slabších bolestiach,, jazvy vyzerajú ako by som si sadol na granát a v ich strede sa vyníma táto úžasná vec.

Tak držím teda palce každému komu sa to nejakým štastím podarilo odstrániť na prvý pokus pretože také veci ako zápal slepého čreva a zápal žlčníka s jeho následnou operáciou boli prechádzka ružovým sadom... Pri druhej operácii zistili že hĺbka toho "niečoho" bola až 3 centimetre tzn., vopred odkazujem že nie, lokálne sa to riešiť nedalo, a rezali do mňa už nespočetne krát.

22Emil

-Moj sinus - po operacii - LIMBERGOVA METODA 6 tyzdnou po operacii -
sme 6 tyznou po operacii, ranny uz takmer nic neviteka, ale este nieje zacelana a vyzera to byt na dobrej ceste...vsetkym co uvazuju nad operaciu a boja sa...netreba sa bat cim dlhsie sa to odklada tym je operacia narocnejsia a aj samotne hojenie...my sme predtym vyskusali strasne vela alternativnych metody, ale nic nepomahalo na trvalo...samostna operacia nieje az taka hrozna da sa to vydrzat...my sme mohli chodit hned po operacii z lezanim to bolo horsie kedze sme mali drenaz skoro tyzden... muz mohol lezat iba na boku a podstate lezala na boku aj potom este taky tyzden ale teraz uz si moze opatrne aj sadnu aj lahnut na chrbat...davame nato ranno a vecer obkad z hermaceka...pevne dufame ze operacia dopadla dobre a ze sa to uz nevrati....drzim vsetky prsy nech to maju co naskor za sebou....

22Emil

ahojte...tak sme uz 1 den po operacii...robili nam to limbergovou metodou...nemala by byt az take recidiva...a celkovo by sa to malo dobre hojit tak Vas budem infomovat....snad to niekomu pomoze lebo tuto metody Vam neponuknu ked sa nespytate :-) ...muz sa strasne bal...ale nebolo to az take hrozne...zatial sa citi dobre...mame drenaz a uvidime ako sa zacne hojit...zatial este lezi na boku polesti nema....dnes 2den by uz mohoj aj jest...chodit mohol opatrene hned po operacii... :-)

Anonym78

Dobrý večer, tiež mám s týmto ochorením skúsenosti. Mám 20 rokov a toto ochorenie sa mi prejavilo pred cca rokom a pol, kedy to bola malá hrčka pri kostrči tesne nad zadkom. Z počiatku som si myslel že je to nejaká vyrážka alebo niečo podobné. Časom sa to zväčšovalo až kým sa mi to skoro nedostalo cez kožu, vtedy som si povedal že si vypučím tu "vyrážku", tak to išlo asi 5 mesiacov. Furt išiel z toho hnis a dierka nie a nie sa zceliť. Rozmýšľal som už aj nad doktorom. Keď som to povedal mame (čo mi bolo totálne trápne), tak ma skoro vysmiala že prečo chcem ísť s "vyrážkou" k doktorovi?! Tak sa to ťahalo asi ďalšie 2 mesiace, no potom som si už povedal dosť! Nevedel som si pomôcť. Najhoršie bolo keď som bol napríklad na rodinnej oslave a zrazu som cítil, že mi znova začal z toho tiecť hnis, to isté v robote. Je to dosť nepríjemné. Popozeral som na webe rôzne fóra a došlo mi že je to sínus pilonidalis, tak som sa rozhodol ísť teda k doktorovi,(Dávajte si pozor, nie veľa všeobecných doktorov to pozná, treba si vynútiť odporúčanie na chirurgiu, kde to chirurg učite spozná.) ktorý mi to potvrdil, že je to sinus pilonidalis: odporúčil ma na operáciu. Začiatkom júla 2015 som bol operovaný, vraj som to mal dosť rozsiahle, takže ranu som mal od kostrče až ku konečníku, čo je cca (15 cm). No po operácií mi to stále hnisalo, v tom čase som bol už na PN-ke, ktorá nakoniec trvala až 4 mesiace. Dával som si nato Betadine na sterilné štvorce 10x10 cm a tie som priložil na ranu a prelepil páskou. Menil 2-3x denne. Nakoľko som to mal dosť rozsiahle, tak mi nemohli ranu úplne zašiť, preto mi to spravili plastickou formou, veľmi hrubé štichy a čakalo sa kým sa mi rana sama zahojí. No nikdy sa nezahojila úplne, stále tam ostala možno pol centimetrová rana, cez ktorú mi ďalej išiel hnis, a neskôr krv. Napríklad som išiel na WC na veľkú a pri tom mi z tej rany doslova vystrelilo možno pol deci krvi. Betadine som si dával stále, no nepomáhalo to. Medzi tým som zas bol ďalšie 2 mesiace na PN. Čítal som ďalej rôzne fóra a iba v jednom príspevku som našiel že jednému chalanovi pomohla Bio-Lampa. Malo ľudi o tom vie.... Ja som si povedal že to vyskúšam a tak som si od sesternice požičial takú lepši bio lampu za 700 €, po 3 dňoch ožarovania tou lampu na ranu už sa diali zázraky, nechápal som. Rana sa začala zmenšovať. Po roku boja so sinusom mi táto LAMPA pomohla. Za 2 týždne už bola rana zcelená. Samozrejme popri tomto nahrievaní bio lampou som si aj nadalej dával betadine na ranu. Vždy to treba dôkladne vyčistiť. No keďže som mal dosť hrube štichy, tak sa mi jeden z nich zapálil a začala mi cez to ísť krv. Opäť bio lampa a za týždeň už to bolo v pohode, momentálne už asi 3-4 týždne je to OK. Od operácie prešlo pol roka. Ale stále mám obavy, že sa to vráti a podobne. Ostal mi aj zlozvyk- furt sa chytám za trenky vzadu, či mi to náhodou zas nepreteká. Sľúbil som si, že ak sa mi to podarí vyliečiť, tak to budem ďalej rozšírovať prostredníctvom rôznych fór na webe, pretože je to fakt hnusné ochorenie a z velkej časti aj po psychickej stránke. Furt premýšľate či vás za toľkú dlhu PN, dovolenku nevyhodia z práce, u študentov je to zas dlhodobé vymeškanie v škole. Keď sa vás niekto spýta čo vám je, tak je to totálne trápne povedať že vám nad zadkom tečie hnis z cysty a celkovo furt rozmýšľate a furt sa chytáte za zadok či vám to zas nepreteká. Na kúpaliska cez leto môžete zabudnúť, tak isto doma jedine sprcha, pretože sa to nemôže máčať vo vode. Športy taktiež musia ísť bokom, pretože ten prvý pol rok je na tom mieste koža fakt dosť slabá a kedykoľvek pri väčšej športovej aktivite sa vám to môže pretrhnúť a liečba začne odznova. Je to úplna neistota. Neprajem toto ochorenie ani najväčšiemu nepriateľovi. Takže kto ma s týmto problémi, tak u mňa jediný overený spôsob je Bio Lampa, nič iné......... Mastičky a podobné pi*oviny čo tu podaktorí píšu sú nanič, možno vám zcelia ranu, ale sinus pilonidalis je cysta, je to považované za cudzie teleso v tele, pred ktorým sa telo síce snaží brániť (čomu môže nasvedčovať zvyšená telesná teplota), ale bez operácie sa to vyriešiť nedá, jedine sa vám môže podariť zceliť dierku, ale to teleso tam stále ostane. Takže nebáť sa, ísť k doktorovi a potom hneď si kúpiť bio-lampu, (existujú aj lacnejšie verzie za 350-400 €) a hneď po operácií si to začať ožarovať touto lampu 3x denne po 4 minúty cca a po každom ožarovaní priložiť na ranu sterilný štvorec s betadine. Viem, nie je to lacná záležitosť, ale toto jedine mi pomohlo. Dúfam, že sa mi to už nevráti a každému prajem skoré uzdravenie.

22Emil

ahoj...my sa zo sinusom trapime uz 3 mesiace s tym, ze bolo 5 rokov bez problemov a teraz sa objavil...nasla som vsak novu a setrnejsiu moznost riesenia tohto problemu
´´elastickou ligatúrou´´ mate snou niekto skustenosti?
Nieje taka invazna a je mensie riziko recidivy...