Otázky na RNG

RNG

oprava, o prebytkoch ostatnych biogennych aminov nemam ani sajnu co sposobia.
Jedine poznam serotoninovy syndrom, ktory sa prejavuje triaskou a inac celkove zlym dusevnym stavom.

RNG

mariaj, o tych ostatnych aminoch nemam ani sajnu. Viem len, ze ked su niektore v prebytku alebo nedostatku, mozu sposobit rozne problemy.
Spomeniem ich niekolko:
histamin,je to neurotransmiter, sposobuje zvysovanie cinnosti a pozornosti, sposobuje zapalove obranne reakcie v tkanivach,zvysuje vylucovanie kyseliny v zaludku.
Tyramin, spojeny so zvysovanim tlaku a bolestami hlavy(mechanizmus nepoznam)
Serotonin, neurotransmiter, zodpovedny za naladu, spanok, apetit a sexualitu

noradrenalin(norepinephrine),neurotransmiter,regul uje spanok a zobudzanie, pozornost, jedenie,a zaroven je to stresovy hormon.
Adrenalin(epineprine), stresovy hormon a regulacia -neyrotransmiter v klude=nizkej aktivite mozgu
dopamin, neurotransmiter, motivacia, pocit odmeny, navykovost, spravanie sa a telesna koordinacia.
Tryptamin, neurotransmiter, neuromodulator.
Keby mal lekar pravdu ze sa ti neodburavaju(nezachycuju) tieto neurotransmitery, znamenalo by to, ze nemas nedostatky ale prebytky.
Takze vsetko, co zvysuje ich hladiny by ti malo skodit.
Nuz to je pre mna este uplne neznama situacia, prebytok neurotransmiterov typu biogenne aminy bez brania liekov alebo doplnkov co ich zvysuju.
To by vylucilo vsetky SSRI drogy a doplnky(5-HTP, SJW, SAM-e), L-DOPU, cervene vino(tyramine)jedla s obsahom L-tryptophanu(menej masa ryb,vnutornosti,hydiny).
Ale mineraly, lecitin a ine choliny a GABA do toho nepatria.
Takze za predpokladu, ze mal pravdu tvoj lekar,jediny nedostatok mozes mat v tychto

mariaj

Zabudla som napisat,ktore potraviny este neznasam,su to hlavne surove ovocie a zelenina a cokolada,pri cokolade mi trepe srdcom,a to mi vtedy alergolog povedal,ze sa mi tie biogenne aminy neodburavaju.Ale je tych potravin este aj tak viac.DAKUJEM

mariaj

Rng,dakujem za objasnenie,tie potraviny,co neznasam by zodpovedali,ale neznasam aj ine potraviny.Neviem,ci myslelprave histamin,ale lieky,ktore mi predpisal-Fixit a Nalkrom mi skor pohorsili,ten Nalkrom ma vlastne totalne rozhadzal.Skusim to prirodne,rybaci olej mam,a zda sa mi dobry pre mna/konecne nieco/,teraz som sa od Teba dozvedela,ze to je antihistaminikum.Vyskusam aj ostatne.Vrela vdaka.A o tych dalsich,biogennych aminoch nieco nevies,prosim?je to pre mna nezname.DAKUJEM

RNG

ak pod biogennymi aminmy myslel hlavne histamin, nuz histamin vytvara zapaly v tele. Telo si ho samo vyraba alebo dostava z potravin, kde sa histadin premiena bakterialnymi procesmi(starnytie) na histamin. Nizke mnozstva histaminu su teda vo velmi cerstvych potrvinach, vysoke su v starych syroch, salamach, kvasenych produktoch a podobne.
Tu je jeden z clankov na objasnenie, v slovencine:
www.svssr.sk
Prirodne antihistaminika su curcumin, Quercitin, vitamin C,bromelain, dumbier, rybacie oleje, pupalkovy a borakovy, aj lanovy olej atd.

mariaj

Rng,prosim,alergolog tvrdil,ze sa mi neodburavaju biogenne aminy.Tieto aminy vraj obsahuje mnoho potravin.Povedal,ze to je metabolicka porucha.Neposlal ma na dalsie vysetrenia/on bol alergolog/,aj to ci je to porucha metabolicka,aleboimunitneho systemu ma napadlo az doma,pytala som sa teda cez telefon.Neviem o tom nic.Este vravel,ze sa to lieci takymi liekmi,co su na alergiu.Spravne myslim antihistaminika?neviem teda kam patrim,ked je to porucha metabolizmu.Ma vobec vyznam chodit doktorovi?Vsetok rozum si nechava pre seba,a ja ked otom nic neviem,neviem co sa mam opytat,a tak tapem.

RNG

jajaja, dostatok kyselin a enzymov znamena ze ta nenafukuje, tj ucinok je hned.A ked ich prestanes brat a telo nevyluci dost na jedlo ktore zjes, mas problem okamzite spat.
Na vyssiu koncentraciu kyselin a enzymov je dobre pit az hodinu az hodinu a pol po jedeni, inac si kyseliny rozriedis.Alebo jest mensie porcie a pit menej s jedlom, ale radsej mimo jedla.

jajaja111

Rng, chcem sa spytat, po uzivani betainu HCl a enzymov by mal clovek pocitit dobre travenie ihned, alebo sa to napravi az po istom case? A aky cas pred a po jedle by sa nemalo pit, aby sa nenarusilo travenie? Diky.

RNG

matulka, na zapaly su protizapalove(curcumin,dumbier, bromelain, boswelin, GLA,...) ale je dobre adresovat aj pricinu zapalu, tj alebo zamorenie tela alebo mikrobialnu nakazu.
Zamorenie sa riesi enzymatickym cistenim,
mikrobialna nakaza branim silnych antimikrobialnych prostriedkov(GSE, oreganovy olej, extrakt z olivovych listov, collostrum, graviola, Vilcacora/Samento atd
Na zlcove kamene pomaha pit caj z byliny Chanca piedra(rozbijac kamenov) a ostropestreca matrianskeho(milk thistle, Sylimarin), ktory riedi zlc. Prihusta zlc a slaby zlcotok je pricina zamorenej pecene a zlcovych kamenov, ktore sa zacinaju tvorit uz v peceni a odtial sa dostanu do zlcnika.
Pozri aj na protokol dr Berksona na cistenie a regeneraciu pecene a tiez pankreasu.

RNG

GSE sa viacmenej nekazi, lebo zavrete neoxiduje a ziadna kultura v nom nevyzije, takze ho nemoze pokazit.
Prave naopak, pridanim GSE do roznych organickych vyrobkov ich konzervujes, ochranujes proti kazeniu.A to uz od koncentracii 0.1%.