Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

andrea29

Ahojte.Mám 29 rokov a už 10 rokov trpím SF.Konečne som sa odhodlala liečiť,chodím aj na psychoterapie,zatiaľ som bola len 3 razy a žiaden účinok.Beriem asi 15 dní antidepresíva Serlift 50 mg.Má s nimi niekto skúsenosti?Lebo zatiaľ mi nepomáhajú.

pikolik ted

Tak ja som sa uz odhodlal a pomaly zacinam s liecbou.Mam Predpisany Xanax a Seroxat.Xanax po mesiaci brania vysadzujem nakolko je dost pravdepodobna navykovost nan a Seroxat budem brat este 5 mesiacov.Stav sa uz zlepsuje po 3 tyzdnoch .Zaroven chodim k psychologicke na sedenia.

henry

Prosim vas pekne, uz nejaky cas zhanam niekoho kto by mi odporucil nejakeho schopneho psychiatra, s ktorym ma dobre skusenosti, a ktory dokaze predpisat vhodne lieky. Chcem s tym uz konecne nieco robit, tak pomoste, prosiiim!!!

riaria

svetlovlaska, su navykove povacsine,...precitaj si co teraz pisala ALENDA:...
"Rozmýšľam či mám znovu začať brať lieky, ale uvedomujem si, že mi pomôžu akurát v tom, že ma dobre oblbnú, a keď mi ich psychiatrička zase vysadí, po menšom neúspechu budem zase tam kde som bola. Je to hrozné"

nie je to riesenie na vsetko....a mozes z nich aj pribrat, to je pravda.ale je to individualne.

alenda

Ahojte. Ja sa cítim v poslednom čase strašne na hovno. Rozmýšľam či mám znovu začať brať lieky, ale uvedomujem si, že mi pomôžu akurát v tom, že ma dobre oblbnú, a keď mi ich psychiatrička zase vysadí, po menšom neúspechu budem zase tam kde som bola. Je to hrozné...všetko dopredu analyzujem, ako to dopadne, bojím sa pomaly mesiac dopredu, keď ma niečo čaká. Ide ma poraziť, keď si pomyslí, že nikdy nebudem žiť normálne bez strachu. Doma je to na nevydržanie, mám pocit, že sa strašne hnevám na otca, pomaly sa s ním už ani nedokážem normálne rozprávať. Štve ma ako sa ku všetkému stavia, vidím ako sa ničí, a to ničí mňa a akoby som ho stále obviňovala, že on môže za to, že som po ňom zdedila SF. Berie trojitú dávku liekov za 15 eur mesačne, a stále nikam nechodí. Ja tak nechcem dopadnúť. Bojím sa toho, a hlavne keď doštudujem. Neviem ako sa dá takto chodiť do práce. Nedokážem s tým už bojovať.