Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

andrea29

...a mňa by zaujímalo,prečo každý psychiater predpisuje iné lieky na sociálnu fóbiu. Ako človek potom môže vedieť,ktoré lieky sú najlepšie? Už by mali nájsť liek originál na SF.Čo vy myslíte? Ktoré lieky sú najúčinnejšie?

fobicka

ahojte..nesuhlasila by som az tak s tym tvrdenim, ze je horsie mat SF ako tazku chorobu..nechcela by som byt tazko chora, ta predstava, ze o par mesiacov tu nemusis byt je horsia ako zit s pocitom, ze mas sice nejaky blok v hlave, ale da sa regulovat. Skuste sa vzit do koze choreho cloveka. pre neho su zas nase problemy banalitou a asi by si aj povedal, radsej mat SF ako zomierat. Jednoducho kto nezazil svoje trapenie, nikdy uplne nepochopi druheho a jeho problemy, pretoze pre kazdeho je ten jeho problem najhorsi. My sa teraz neviem vzit do koze a pocitov tazko chorych..ale musi to byt strasne..bolesti, kazdy den plny strachu, kazde rano dakovat Bohu, ze si sa mohol zobudit..no nechcela by som..

quasar

no co ja viem, rakovina sa vyliecit neda ale sf hej, vraj. ale ja som sa este nikde nedocital zeby niekto napisal, mal som sf a uz som zdravy. akurat to ze im liecba trochu pomohla, ale aby ich uplne vyzdravila to asi ne. ale v odbornych clankoch pisu ze sa to da vyliecit uplne. no ono je najtazsie to zacat riesit, lebo taky fobik ma problem vyhladat tu odbornu pomoc. ten splocensky zivot je v zivote asi najdolezitejsi zaklad pre stastny zivot, a aj s chorobou ho mozes mat,kdezto s sf ne. ale ja by som si nezvolil taku moznost. radsej sf ako trpiet kazdy den bolestami.

preco

Asi mate pravdu, napadlo ma, ze Kopecky mal SF a zaroven bol mozno extrovert. Inak pisalo sa o nom, ze tvrdil, za mat SF je horsie utrpenie ako zit s tazkou chorobou, co ja uplne chapem a suhlasim s tym. Co vy?

quasar

tiez suhlasim s tym ze soc. fobik moze byt aj extrovert. trebars na verejnosti ked sa neciti vo svojej kozi nedava najavo svoje pocity.. ale medzi znamymi kedy sa soc. fobia neprejavuje, moze sa dotycny javit ako extrovert. sice to neni moj pripad ale tot moj nazor :)

preco

Dominik1,No tak to je zaujimave, myslela som, ze to k tomu akosi patri.
Cize mas SF, ale si extrovert, znamena to aj, ze kludne dvas okoliu najavo, ze mas SF? Myslela som, ze s.fobici su vzdy uzavreti. A ze extroverti ani nemavaju taketo problemy. Ani si to neviem predstavit.

preco

A este nieco som chcela napisat. Z toho, co by nam mohlo pomoct ma najviac zaujalo cvicenie, joga. Uz asi mesiac sa odhodlavam ist to vyskusat, ale mam problem tam vobec zavolat, potom, ked si predstavim samu medzi cudzimi ludmi na cviceniach. To je strasne, ako SF cloveka nenormalne obmedzuje. ja sa normalne citim ako handicapovana, akurat to nevidno.

preco

Ahojte, naozaj vela ludi trpi SF ako citam. Pridavam sa teda k vam. Vacsina pocitov co tu pisete akoby boli moje.
Ja mam 32 rokov a aj deti. Manzela uz koli SF nie. Kto by to so mnou vydrzal. Su tu rozne nazory, ako vznika SF, v akom veku. Urcite aj toto je individualne. Ja o sebe po mnohych sedeniach u viacerych psychologov viem, ze je to kombinacia mnohych faktorov. Nieco mam zdedene, plus zivotne zazitky a skusenosti. A mam pocit, ze od kedy si pamatam minulost mam SF od narodenia. Alebo aspon od tych troch rokov, co mi pamat siaha, urcite. Myslite si, ze kazdy s SF je introvert? Vidite tu nejaku suvislost? Lebo ja som. A som velmi rada, ze som nasla tuto diskusiu. nenasla som ziadnu, kde by sa takto kazdy den pisalo. Pomaha to vedomie, ze clovek nie je jediny. Lebo ja sa citim strasne moc sama. A velmi sa za to, aka som, hambim. Tazko to prekonat.