Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

preco

To co pise Andrea29 urcite funguje. Problem je v tom, ze to trva strasne dlho, a treba na to vynalozit velmi vela sil a energie. Vobec sa na to odhodlat a vydrzat. Ja uz malokedy tolko sil mam. A este, neviem, ci to tak citim len ja, ale po takychto pokusoch mavam skoro vzdy pocit, ze to je velmi nasilne, ze vsetci vidia, ze to nie som ja, a moje spravanie je velmi neprirodzene.

jajka001_

máš na to celú večnosť :) treba len skúšať. kto prestane, prehral. život je hra. neberte to priliš vážne.

Andrea29

Je to "Nácvik rýchleho ukludnenia pred obávanou situáciou alebo v nej" (opisujem z príručky pre ľudí trpiacich sociálnou fóbiou)...je to rozdelené do 6-tich častí: 1)Progresívna relaxácia 2)Iba uvolnenie 3)Podmienená relaxácia 4)Diferencovaná relaxácia 5)Rýchla relaxácia 6)Aplikovaná relaxácia. Každú s týchto relaxácií treba nacvičovať 1-2 týždne a potom sa prejde k poslednej - Aplikovanej relaxácii.APLIKOVANÁ RELAXÁCIA: Nácvik spočíva v tom,že sa často,ale len na krátku dobu (10-15 minút)vystavíte niektorej zo situácií,ktorá vo vás budí úzkosť.Cieľom tejto expozície je ukázať si,že ste schopní túto úzkosť zniesť a postupne ju aj zvládnuť.Aby ste dokázali túto úzkosť lepšie kontrolovať,je potrebné,aby ste využili Aplikovanú relaxáciu už pri prvých známkach úzkosti.

andrea29

A skúsili ste už niekto bojovať proti SF takzvanou "Ostovou progresívnou relaxáciou?"...Je to nácvik postupného uvolnenia v pred obávanou sociálnou situáciou alebo v nej.

domnik1

"preco"...to ze mam nejaky problem v spolocnosti si u mna vsimnu len ludia kt. su so mnou v blizkom a kazdodennom kontakte...ostatni ma vnimaju ako spolocenskeho cloveka...nemam problem nadviazat rozhovor s neznamym clovekom, viem sa sa bavit v spolocnosti...ale obcas na mna pride taky stav kedy sa tam citim mizerne..a moze to byt identicka situacia pri kt. som bol predtym uplne v pohode...vecsinou sa nadmerne potim...snazim sa nevyhybat takymto situaciam...a preto mozno obcas vyzeram divne :(

alenda

Ja mám SF aj som chorá, aj keď to nie je také vážne, ale keby si mám vybrať napríklad iba medzi tým, či chcem SF, alebo chcem mať každý deň migrénu. Tak jednoznačne chcem SF, veď si to už neviem ani bez SF normálne predstaviť, veď nad čím by som potom rozmýšľaľa:)?

AlexFizz

Na SF sa casto predpisuju andtidepresiva. Kedze ale u kazdeho ta SF vyzera inak, je mozne, ze ani sam psychiater si nie je na cistom, ci je to SF alebo nieco ine.