Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

fobicka

ahoj alexis..mna cakaju tiez obhajoby a taktiez mam prestrasny strach, ze ujdem..ze sa zacnem cela triast a ze tam nevydrzim stat na nohach..tiez si musim uhnut predtym, ale aj tak sa bojim, ze to bude niekto citit a co ak to nepomoze..nechcem, aby moja trojrocna snaha mat skolu vysla navnivoc kvoli 10tim minutam strachu :((( ako si pomozeme? ja si urcite kupim aj nejake ukludnujuce tabletky a budem ich jest aspon 2 tyzdne predtym..

alexis__

alenda: to ze si das frtana pred prezentaciiou ti urcite pomoze, ja s tym mam mnoho skusenosti. Budes sa citit uplne ako normalny clovek...
Ja uz pomaly 3 mesiace nemozem spavat, lebo sa mi blizi obhajoba Bc projektu. Jasne ze si pred tym uhnem ale aj tak ma to tak strasne desiii.. Mam pocit ze budem musiet odtial ujst, bojim sa ze to urobim a moje studium bude v prdeli. Uz nech je po vsetkom. Ja sa zblaaznim z toho. Normalne v poslednej dobe citim strasny tlak v hlave a citim ako sa mi tam nieco deje. Nejake chemicke reakcie alebo co to tam je. Stalo sa vam ze ste to citili? Neviem co to ma znamenat. Velmi sa bojim. Nevladzem zit :((

07ivka072

čaute všetci SF
mám presne také isté problémy ako vy tu všetci, ale zatiaľ som ich neriešila...práve rozmýšľam nad tým že už konečne tento týždeň zavolám psychiatrovi a dohodnem si nejaký termín, len teraz ako čítam niektoré príspevky, mám strach, že keď začnem brať nejaké lieky, bude to so mnou ešte horšie ako to bolo....ja som zatiaľ skúšala samoliečbu...známa mi zohnala elenium a cítila som sa omnoho lepšie, lenže je to na predpis a tiež sa bojím brať takéto lieky bez lekárskeho dohľadu...je tu niekto taký, kto by mal nejaké pozitívne výsledky s liekmi ktoré berie?...bez liekov to už určite dlhšie nezvládnem, pretože teraz som bez práce, ale potrebujem sa súrne zamestnať a bez liečby sa neodvážim ísť ani na pracovný pohovor a nieto ešte chodiť denne do práce kde je veľa ľudí pokope

alenda

Alexis, ja teraz nič neberiem, a cítila som sa úplne super. Ani mi nerobí problém s niekým hovoriť, podpísať sa pred niekým a tak. Len som stále nervózna a nekľudná, lebo mám už zo stresu aj dosť zdravotných problémov a nemôžem sa toho zbaviť. Teraz mi už stačí aj trochu stresu z nejakých skúšok, pritom to ani nevnímam, ale asi je to nejaký vnútorný stres niekedy. Teraz mi je zle aj z tých vzťahov na izbe a chce sa silou mocou rýchlo presťahovať. A bojím sa aj jednej 10 minútovej prezentácie pred tabuľou v malej miestnosti, ktorá ma čaká o tri týždne. Nechcem ísť hneď teraz k psychiatričke nech mi nasadí lieky, lebo chcem ešte chvíľu počkať, ako budem na tom, keď budem mať po všetkom. Asi si trochu vypijem pred tou prezentáciou, nemám s tým síce skúsenosti či to pomáha, ale budem dúfať, že sa ukľudním, a z izby budem musieť ísť preč. Ale určite si potom pôjdem dať nasadiť nejaké lieky, lebo mám taký pocit, že je veľmi tenká hranica medzi tým, aby niekomu z niečoho takého aj preplo. A čo už potom. Nestojí mi to za to. A myslím si, že ja už mám viac depresie ako sociálnu fóbiu, a vlastne obidvoje dokopy. Záleží na tom, či sa mi darí a aké mám obdobie. Nakoniec ešte z toho môžem dostať aj mozgovú príhodu. To radšej budem na liekoch ako sa stále stresovať z takých maličkostí, čo sú pre niekoho debiliny a pre nás úplná hrôza. Neviem kde strácame to naše sebavedomie pri našom vzdelaní a vzhľade, keď hocijaký primitívi dokážu vystupovať ako majstri sveta.

kubka1

ked čítam vaše pocity, akoby som sa videla v tych situaciach. Tiež nechapem prečo mám taky strach.... Nad tou skupinou som uvažovala aj ja, ale neviem o tom, žeby taka nejaka bola prave pre soc.fobikov. Pár sedení mám u psychlogičky, už 4tej v poradí, zdá sa byť celkom fajn, tak uvidím. No vysledky zatial žiadne. Červenanie je v plnom prúde.Skusim jej to navrhnúť,. tu skupinu.

alexis__

alenda: to muselol byt strasne co ti viviedla spolubyvajuca :(( Nechapem preco sa ti to vratilo. Este stale beries AD?
Ja mam teraz tiez priserne obdobie. Vcera som myslela,ze sa zblaznim. Mam chut vzdy ked som niekde UJST. Neda sa to nikde vydrzat, len doma. Najradsej by som zaspala na niekolko mesiacov a zobudila sa az ked bude po vsetkom, najma po statniciach. Uz pre 2 mesiacmi som chcela ist za psychioatrickou a by mi dala nejake AD, ale nakoniec som si povedala, ze podjdem az po statniciach, lebo tie AD mozu sposobit utlm a ospalost a to si teraz nemozem urcite dovolit. Minule som mala ist za jednym vyucujucim, na niecom sa dohodnut a ked som isla po chidbe, zmocnil sa ma priserny strach. Strasne mi bylo srdce a bola som udychcana ako kon :((( Nakoniec tam aj tak nebol. A pritom neviem preco to na mna pride. Sak ja sa ho nebojim, ved co mi moze... NIC.. ja scvoknem raz ja to viem :((((

zipo

Ak by mal niekto so SF zaujem sa so mnou stretnut a pokecat pri kave kludne sa ozvite na mail.
Rad spoznam noveho cloveka s rovnakym problemom :). Som z okolia TT.
miroslav86@post.sk

alenda

Ahojte, chcem sa s vami podeliť, čo sa mi stalo. Brala som lieky na SF a dostala som sa do stavu takmer neuveriteľného pre mňa, bez stresu a strachu a zvýšilo sa mi sebavedomie a zrazu som všetko zvládala. Trvalo to asi pol roka, kým som bola v pohode. Teraz nechodím ani k psychologičke ani k psychiatričke a nechcem už brať lieky. Ale môj stav je teraz hrozný. Po skúškach a som sa vrátila na internát a a po 4 týždňoch na izbe s mojou spolubývajúcou mám všetko späť. Je to hrôza, som z nej nervózna, lebo sa so mnou bez príčiny nebaví a stále ma uráža. Rozpráva mi aký sú to ľudia, ktorý chodia k psychiatrovi a berú lieky. Včera večer išla z kuchynky, umývala si tam riad, ja som ležala na posteli s privretými očami, prišla ku mne a zo srandy mi akože chcela vraziť nôž do brucha. Pristála mi 15 cm nad bruchom a smiala sa mi, že som sa zľakla. Ešte teraz sa mi trasú ruky keď na to myslím. Musím z tej izby vypadnúť. Ma riadne zdeptala.

stoma

aj ja by som sa rada zapojila do terapeutickej skupiny, kde by boli ľudia s podobnými problémami ako tie moje, avšak navštívila som asi 6 psychologov a žiaden mi nepomáhal, stále ak som mala nacvičovať danú úlohu v cudzom prostredí mala som príšerný strach, asi skôr by mi pomohla kamarátka, ktorej by som mohla plne dôverovať, som rada, že existuje aspoň net, možno tu sa s niekym zoznámim, lebo len tak na ulici niekoho osloviť asi by som nedokázala, ale verím, že to bude lepšie, som sa dozvedela, že v Bratislave organizácia SAMARIA ponúka stacionárny program - denné terapie, ale je strašne veľa okolo toho vybavovačiek, tak som to vzdala, ale hľadám ďalej.

jajka001_

vy co sa liecite: su nejake terapeuticke skupiny pre ludi so socialnou fobiou? ak nie su, preco ich nevytvoria? ved to je najjednoduchsia a najucinnejsia cesta. nie len predpisovat lieky ktore aj tak nepomahaju.