Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

jasom

ALEXIS, je to asi velmi individualne. Ja som sa dnes objednal k homeopatovi. Uz dlhsie som o tom rozmyslal, dnes ma nastartovala STOMA.Homeopaticku liecbu vyuziva asi velmi vela ludi, kedze ma objednala az na jun. Teraz mi je az divne, ze som to nevyskusal uz davno. Pritom lekarka mojich deti sa na to specializuje. Raz som bral homeopatiu na chronicky zapal mandli. Bola to ako posledna moznost pred operacnym zakrokom. ZABRALO. Na informacnej tabuli mala vypisany mensi zoznam homeopatickych liekov - boli tam aj konkretne na stres a nervozitu pred skuskou.
Caute.

alexis___

zeny ja uz vazne neviem... nikto radi, ze jednoznacne psychiater a AD pomozu, iny zase ze nie. Tak co je vlastne pravda. Nechcem si znicit zivot.
Jedine na tej SF je dobre to, ze sme taki citlivi ludia a dokazeme aj dobre veci intenzivnejsie prezivat a viac sa tesime aj z malickosti ako spomenula stoma. Ale inak asi nic uz ..

stoma

Pre JASOM: Aj ja som sa niekedy červeňala, keď sa ma niekto niečo opýtal, a štvalo ma to tak, ba dokonca som mala aj taký zhrbený postoj tela a štvalo ma to, tak som zašla ku psychiatrovi, ten mi naordinoval AD, odišli všetky telesné prejavy sociálnej fobie, avšak namiesto nich som nadobudla silné depresie, ak by som to mohla vrátiť dozadu, tak by som kašľala na niejaké červeňanie, inteligentný človek sa ti nikdy z toho smiať nebude, ja prostredníctvom AD som biela ako stena, je mi na odpadnutie a aj tak som tichej povahy, ba navyše mám aj depresie, ktoré som predtým nemala, nič ma nebaví tak ako pred tým, nedokážem sa tešiť z maličkosti, preto odporúčam ľuďom hľadať iný spôsob liečby ako AD, napr. čajami, homeopatiou, cvičenie, a najmä vždy byť obklopený kamarátmi, ktorým môžte dôverovať, to je asi najlepší liek, tak majte sa

fobicka

boze klarika..ked som si to precitala, az mi strpli ruky aj nohy od strachu..ta predstava je strasna..tak velmi si zelam zvladnut to..

klarika

Ahojte vsetci, tiez som na tom podobne, akurat ze uz mam VS za sebou. Aj Bc. aj Ing. statnice, chvalabohu. Jedine co zachranilo mna, boli skutocne 3 pohariky chivas regal a este to ze som mala prezentaciu s projektorom a tak som cely cas stala otocena chrbtom ku komisii a vzdy som sa akoze pozerala na prezentaciu... Drzim palce

jasom

Caute. Ja som s tym cervenanim uz horsie byt nemohol. Ten stres pred tabulou bol astronomicky. Moriak bol slaby odvar. Nevedel som si predstavit, ako to bude pri maturitnej skuske pred komisiou. Ked mi zistili vysoky krvny tlak - ktory mam sice len v stresovych situaciach - predpisali mi Vasocardin, ktory znizuje tlak aj srdecnu cinnost-tep. To bola vtedy moja spasa. Maturitna skuska bez najmensieho zacervenania sa. Teraz ked idem do spolocnosti tak si stvrtku vzdy uderim. Myslim, ze to je lepsie, ako ked mi srdce bije ako dive.

fobicka

dakujem alexis, aj ja budem na teba mysliet..babule veru veru, mame to strasne tazke, ale musime s tym bojovat, nic ine neostava. ja si tak niekedy nadavam,ze ci uz som sprosta ked mam taketo "trapne" problemy, ze ludia trpia horsimi chorobami a toto su len malichernosti..ale potom pride na lamanie chleba, ja mam s niekym cudzim prehovorit a bum...znova ta ista zakriknuta a na smrt vylakana myska..baby a mate skusenosti s tymi ukludnujucimi tabletkami ako napr persen alebo guaracujan..alebo ak mate skusenosti s hocijakymi volnopredajnymi, ktore vam co i len trosicku pomohli napiste.

stoma

čaute všetci, opäť sa k vám pripájam, ja aj napriek tomu, že užívam AD aj tak príšerný strach a úzkosť pred ľudmi. Napr. keď k doktorke tak v čakárni som taká nervozna, niekedy sa ku mne ozve aj niejaká pacientka, ale tak sa trápne cítim, lebo nemám ani čo povedať, tak väčšinou prejdem na všeobecnú tému počasie, ale ten rozhovor je taký napätý a umelý, a keď už som pri sestričké tak sa cítim ešte trápnejšie, lebo nastáva 5 minút ticha, no neviem o čom by som mala kecať, a keď je tam také ticho tak mi to lezie na nervy, bola by som taká rada, keby fakt už vymysleli liek na SF, ale bez vedľajších účinkov, xixi, už tiež začínam nad tým zamýšľať, že asi začnem popíjať, aspoň v pohode si povybavujem potrebné veci a keď sa už zo mňa stane alkoholička, tam mám sa aj kde liečiť PREDNA HORA, ale ľudia so SF nemajú, kde skloniť hlavu, akoby túto chorobu nebrali doktori vážne, len za niejakú malichernosť, sytý hladnému neverí,

alexis__

fobicka: Moja budem na teba mysliet :( Vidim, ze sme na tom uplne rovnako. Ale je to jediny sposob ako sa niekam v zivote posunut dalej. Aj ja mam strasny strach, ze bude zo mna razit. A vraj nam chcu davat aj fukat, aby videli ako sa meni vykon ked si niekto vypije a niekto nie. A taktiez mam strach , ze si dam malo a nezaberie to, alebo naopak vela a nebudem vediet artikulovat. A bojim sa aj pripitku, ze sa mi zatrasie hlava. Bojim sa vsetkeho, ale ina cesta nieje. Aj ked na to pridu, poviem im pravdu, ze inak by som to nezvladla. Mame to otrasne tazke :((