Bývalý katolík

Príspevok v téme: Bývalý katolík
Tomas12345

Ešte nedávno som o sebe tvrdil že som katolík a katolícku vieru pasoval za tú jedinú pravú vieru. Casy sa však zmenili a ja som po podrobnejšom skúmaní Biblie a i názorov od ostatných dospel k tomu že katolícka viera nie je tá pravá. V súčasnosti už teda katolíkom nie som a hľadám si momentálne krestanský zbor ktorý učí skutočnú pravdu vyplývajúcu z Písma.

Týmto sa chcem ospravedlniť užívatelovi daniela2 ktorej som vyčítal to že neuznáva katolícka vieru. Tiež by som sa chcel ospravedlniť užívatelke "ahjaj" ak som ju nejako urazil pri debate o téme "cukrovka".

Zuzka8

Ono nie je to tak, že ten zbor, ktorý nie je zaregistrovaný je zrovna sekta.

Je dobré si odpovedať, kedy máme zbor považovať za sektu. Určite zbor, ktorý ani nehlása evanjelium o Kristovi a napr. hovorí, že iba v ich zbore je spása. (!!?)

swistica

Registrované cirkvi a náboženské spoločnosti v SR

Apoštolská cirkev na Slovensku
Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike
Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike
Cirkev adventistov siedmeho dňa, Slovenské združenie
Cirkev bratská v Slovenskej republike
Cirkev československá husitská na Slovensku
Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní v Slovenskej republike
Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku
Evanjelická cirkev metodistická, Slovenská oblasť
Gréckokatolícka cirkev na Slovensku
Kresťanské zbory na Slovensku
Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia v Slovenskej republike
Novoapoštolská cirkev v Slovenskej republike
Pravoslávna cirkev na Slovensku
Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku
Rímskokatolícka cirkev v Slovenskej republike
Starokatolícka cirkev na Slovensku
Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike

Myslim, ze z 18 registrovanych cirkvii sa da niektora vybrat a clovek nemusi skoncit ako clen sekty.

swistica

Tomas - precitala som si niekolko Tvojich odpovedi pre Bellu a ak Ti mozem poradit, tak si pri svojom hladani vyber jednu z oficialne schvalenych cirkvi, ktore na Slovensku su. Predpokladam, ze tam by mala byt nejaka kontrola, aby si neskoncil v ,,pazuroch,, nejakej sekty.

Tomas12345

bella21 :

"Tomáš, ako si môžeš byť istý, že v katolíckej cirkvi nie je Duch Svätý? A že RKC sa ustavične v niečom mýli? Si len človek a z mojej vlastnej skúsenosti Ti hovorím, že som sa v Bohu viackrát mýlila a pravda bola nakoniec iná, ako som bola presvedčená, že je."

Ako môže byť RKC Božia cirkev, ked svoje učivo neustále mení a prispôsobuje nie Bohu ale ľudu ? Božie učenie je nemenné, ale cirkevné učenie sa neustále mení a pribúdajú časom i stále nové a nové dogmy. Tak napríklad je tu už spomínana evolucia, ale i to že kým RKC ešte nedávno považovala stvorenie Genezis a potopu za historický fakt, v súčasnosti mení názor a už to chápe len ako obrazné pomenovania. Zachvílu príde RKC s tvrdením že Boh neexistuje pretože to "dokázala" veda ?

"A hovorím Ti, v katolíckej cirkvi Duch Svätý naozaj je, zažívam jeho pôsobenie v mojom živote a bola som svedkom jeho pôsobenia v životoch iných katolíkov."

Ak by v nej bol tak by RKC nemohla žiť v luxuse v akom žije a vlastniť tolko pozemkov a bohatstva. RKC je jedna z najbohatších inštitúcii na svete.

Ja nehovorím že katolíci sú zlí, poznám ich veľa a sú to skvelí ludia, len škoda že veria falošnému učeniu. Pôsobenie Boha nájdeš i v živote veriacich nekatolíkov.

"Len v katolíckej cirkvi je všetko tak od prvopočiatku, ako to chcel a ustanovil Ježiš: sv. spoveď (komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené), kňazstvo, sv. prijímanie - Eucharistia. Toto sú kanály, cez ktoré prúdia na duše veriacich obrovské milosti, v týchto sviatostiach pôsobí Duch Svätý. O toto bohatstvo ochudobňuje svojich veriacich protestantská cirkev."

K eucharistii už som vyjadril svoj názor. Co sa týka hore uvedeného citátu, Ježiš dal moc odpúštať hriechy všetkým apoštolom. V danom verši sa ale nikde neuvádza že by sa toto privilégium týkalo i apoštolských následovníkov, inak povedané že by sa toto privilégium dedilo od 12 apoštolov z pokolenia na pokolenie. Nie je to ani možné, pretože jedným z 12 apoštolov mohol byť len ten kto bol priamim účastníkom Ježišovho života. Tento apoštolát bol sprevádzaný i zázrakmi a mocou uzdravovania. V súčasnosti ale knazi nemajú dar uzdravovania a preto ani nemôžu byť dedičmi apoštolátu.
..............................................................................................................

"Ježiš nechcel jednu cirkev? Vo svojej veľkňazskej reči pri poslednej večeri sa modlil za jednotu: aby všetci jedno boli (Jn 17, 20-23). Štiepenie katolíckej cirkvi, odtrhávanie jednotlivých denominácií počas dejín, a aj protestantov je niečo, čo Ježiša veľmi bolí, je to akoby mu trhali jeho telo (ako sa sám vyjadril - áno, nenájdeš to v evanjeliu). Cirkev je Ježišovým telom."

"Aby všetci jedno boli" - aby všetci verila v Boha. Už počas apoštolských čias existovalo mnoho cirkvi (pozri Pavlove listy cirkvam, a cirkvi v Zjavení) a časom vznikali stále nové a nové cirkvi. Ak má byť len jedna cirkev, prečo tých Cirkví bolo založené také velké mnozstvo ?

"Tak aj Ty, pýtaj sa ho, pros ho o svetlo, nech Ti pravdu o RKC zjaví sám. Nespoliehaj sa na svoj rozum, na svoj úsudok. Pýtaj sa Boha a čakaj. A pýtaj sa s tým, že chceš prijať jeho pravdu, nech bude akákoľvek, aj taká, ktorá sa Ti nebude páčiť a že si ochotný vzdať sa svojej pravdy."

Na svoj rozum sa nespolieham, ale na Božie slovo. O Božom slove viem naisto že je Božie, kým o tradícii túto istotu mať nemôžem, a fakty ma v tomto ešte viac utvrdzujú, pretože v tradícii je strašne veľa chýb na ktoré sa už prišlo a dokazuje to len to že tradície sú len ludske náuky s množstvom chýb. Ježiš sa pri dokazovaní Biblickej pravdy vždy odvolával na Písmo, nikdy necitoval nič z tradície. O tradícii sa Ježiš vyjadril ako o "ludskej náuke" a židov kritizoval za to že rušili Písmo na základe svojich obyčajov - tradície.

Tomas12345

Belly21 :

"Predpokladám, že argumenty cirkvi k týmto otázkam máš naštudované, zhodnotil si ich a rozhodol si sa aj napriek tomu odísť."

Ano, podrobne som to preštudoval a kriticky zhodnotil.

"Ja nenachádzam na učení katolíckej cirkvi nič protibiblické. A k tomu, čo cirkev učí a čo nie je vyslovene spomenuté v biblii, môžeš so 100 %-nou istotou povedať, že to nie je dielo Ducha Svätého?"

Ak RKC učí niečo na základe svojej tradície, čo ale nevyplýva z Písma, je isté že to nie je dielo Boha. Všetko čo je pre našu spásu podstatné je zapísané v Písme. V Písme platí pravidlo, že čím je niečo dôležitejšie, tým viac je to spomenuté v Písme. Preto veci ktoré v Písme spomenuté nie sú, bud neexistuju alebo nie sú pre nás dôležité.

"Spomeň si na Ježišove slová po zmŕtvychvstaní učeníkom: Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli. Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy... (Jn 16, 12-14). Na toto zabudol Luther, keď sformuloval princíp "sola scriptura". Opomenul pôsobenie Ducha Svätého v cirkvi po jeho zoslaní na cirkev na Turíce."

Tento výrok povedal Ježiš ešte pred svojim ukrižovaním. Pôsobenie Ducha Svätého sa týka po Ježišovom ukrižovaní v skutkoch apoštoloch.

Skutky apoštolov 7:55
Ale on, plný Ducha Svätého, uprene sa zahľadel na nebo, uvidel Božiu slávu a Ježiša stáť po pravici Boha.

..............................................................................................................
"Neviem, prečo Ťa pohoršuje krst detí."

Preto že v Písme sa tvrdí že pokrstiť sa má ten kto vedome uverí a teda nemôže ísť o dieťa. O tom že by sa mali krstiť deti to nijako z Písma nevyplýva.

"Predobrazom krstu v Starom zákone je obriezka. A ako vieš, tá sa vykonávala na 8 deň po narodení chlapca. Obriezka znamenala prijatie do zmluvy s Bohom a bol to Boh, čo si želal, aby sa vykonávala tak malému dieťaťu (Gn 17, 9-12). Krst znamená tiež prijatie do zmluvy s Bohom - skrze Ježišovu krv na kríži a že sa deje malým deťom, je len prirodzené - ako to bolo prirodzené aj v Starom zákone."

Lenže treba si uvedomiť jednu dôležitú vec, a tou je to že v Starom zákone Boh jasne povedal izraelitom aby obrezovali na 8 den po narodení chlapca. V Novom zákone ale Boh nepovedal aby sme krstili deti. Ak by Boh chcel aby sa krstili i deti, povedal by to jasne tak ako v Starom zákone u detskej obriezky. A nejde len o krstenie malých detí, ale RKC hovorí že pokrstený môže byť človek len svätenou vodou, čo je ale v rozpore s Písmom, kde ludia boli krstení obyčajnou vodou.

Eucharistiu ustanovil sám Ježiš na Zelený štvrtok a RKC robí presne to, čo robil Ježiš pri poslednej večeri. On tiež v predvečer svojej smrti najprv s apoštolmi slávil nekrvavú obetu chleba a vína a na druhý deň priniesol krvavú obetu svojho tela a krvi - čo je to isté.

"Čo sa týka hostie, ak máš na mysli, že by sa mal prijímať chlieb taký, ako ho my poznáme, tak sa mýliš. Pri cedarovej večeri, v rámci ktorej Ježiš ustanovil Eucharistiu, a ktorú Ježiš slávil rovnako ako ostatní Židia na Veľkú noc v tom čase, sa jedli nekvasené chleby (náš chlieb je kvasený, ich chleby boli skôr také posúchy), ako im prikázal Boh skrze Mojžiša pred odchodom z Egypta (Veľká noc sa nazývala preto aj sviatkami nekvasených chlebov). Teda základnou matériou na premenenie má byť nekvasený chlieb. Hostia ním je, pretože je vyrobená len z múky a vody, bez kvasu rovnako, ako boli z múky a vody vyrobené nekvasené chleby pri Ježišovej poslednej večeri."

Nevidím problém v nekvasenom chlebe, problém vidím v tom že sa neje nekvasený chlieb ale je sa len nejaká kruhová pár centimetrová oblátka. To je ako keby niekomu nakážem nech pije mlieko, a on by namiesto toho jedol mliečne cukríky.

Další problém je v tom, že klasický štvorcový chlieb sa jedával až do 9 storočia. Od 9 storočia bol ale tento chleba nahradaný "hostiou". RKC teda nemá pevné nemenné pravidla ale mení svoje učenie vplyvom storočí. Talkýchto príkladov by som ti mohol nájsť mnoho, ale asi ten najhorší je v evolúcii, ktorú v súčasnosti RKC prpúšťa pričom ešte pre zopár storočiami ju vehementne odmietala.

sk.wikipedia.org

.................................................................................
"Protestanti sviatosť Eucharistie nemajú. Luther zrušil sviatostné kňazstvo, z toho vyplýva, že kde neexistuje kňaz, neexistuje ani premenenie chleba a vína na Ježišovo telo a krv. Sami evanjelici priznávajú, že ich liturgia (ustanovená Lutherom) vychádza z pôvodne katolíckej liturgie, z ktorej však bolo odstránené všetko, čo súvisí s obetou."

A kde sa píše že eucharistiu musí podávať len knaz ?

A mimochodom Písmo učí že veriaci sú sami o sebe knazmi 1Pt 2: 5-9, Zjv 1:6 a 5:10.

"To, čo protestanti majú, je obyčajný chlieb a víno, NIE JE TO EUCHARISTIA, lebo nemajú obetu. Pre nich je to len pamiatka Pánovej večere, nie Ježišovo telo. Protestanti neveria na reálnu prítomnosť Ježiša v Eucharistii a zdá sa, že ani Ty. Je pravda, že Ježiš priniesol jedinú obetu, ale tá sa má podľa jeho vlastnej vôle dennodenne sprítomňovať práve obetou sv. omše (toto je moje telo, toto je moja krv, toto robte na moju pamiatku - napr. Lk 22, 19-20, 1 Kor 11, 23-29 - tu sv. Pavol dôrazne hovorí, že sa požíva skutočné Pánovo telo). Sv. omšu (omša znamená obeta) Luther svojvoľne zrušil (človek si teda dovolil zrušiť to, čo ustanovil Boh)."

1 Kor 11, 23 - 29 Pavol tu len zopakoval to čo povedal Ježiš.

„Amen, amen vám hovorím, že ak nebudete jesť tela Syna človeka a piť jeho krvi, nemáte v sebe života.”

"Čo to ale v skutočnosti znamená? Ježiš ďalej pokračuje a hovorí, že „Duch je, ktorý oživuje; telo nič neosoží. Slová, ktoré vám ja hovorím, sú duch a sú život” (Ján 6:63-64). Takže, ak „telo nič neosoží”, prečo by sme mali jesť telo Ježiša na to, aby sme mali večný život? To by nedávalo zmysel, pokiaľ by nám Ježiš nepovedal, že slová, ktoré nám hovorí, sú „duch”. Ježiš nám tým hovorí, že toto nie je doslovné učenie, ale duchovné. Tento jazyk dokonale nadväzuje na vyššie uvedené vyhlásenie apoštola Pavla: „že by ste ta dali svoje telá v živú obeť svätú a ľúbu Bohu, rozumnú to svätoslužbu” (Rimanom 12:1).

V židovskom myslení sa chlieb prirovnával k Tóre, pričom „jej jedenie” bolo čítanie a porozumenie Božej zmluvy (porov. Deuteronomium 8:3). Napríklad, apokryfná kniha Sirachova uvádza „'Ktorí ma požívajú, budú väčšmi lačnieť, a ktorí ma pijú, budú väčšmi smädiť; Kto ma počúva, nezažije zahanbenie, ktorí sa namáhajú v mojej službe, nezhrešia.' Toto všetko je obsahom knihy života a zmluvy s Najvyšším, a tak možno poznať pravdu. Mojžiš sprostredkoval Zákon ako pravidlo spravodlivosti, ako dedičstvo Jakubovho rodu a prisľúbenia dané Izraelovi” (Sirachova 24:29-33)."

Kristova obet sa má prijať vierou, a nie jedením. (Ján 1:12; 3:16).

A skús vysvetliť ako to že Ježiš sa obetuje ustavične v nekrvavej obete eucharistie, ked v liste Hebrejom sa píše že Ježiš bol obetovaný raz a navždy, z čoho následne vyplýva že už nebudú dalšie jeho obety, žiadne.

Potvrdzuje to i 1 Petrova 3:18, „Lebo aj Kristus RAZ trpel a zomrel za hriechy, spravodlivý za nespravodlivých, aby nás priviedol k Bohu ...

www.gotquestions.org

............................................................................................

"Opäť predobraz zo Starého zákona: určite vieš, že Boh Mojžišovi presne prikázal, kedy a aké obety sa mu majú prinášať. Predpokladám, že poznáš zo Starého zákona state, v ktorých sa spomína "ustavičná obeta". Ustavičná starozákonná krvavá obeta zvierat bola v Novom zákone nahradená ustavičnou nekrvavou obetou Ježiša Krista (Daniel 12, 11, Zjv)."

"A od času, čo odstránia ustavičnú obetu a postavia ohavnosť spustošenia, uplynie tisícdvestodeväťdesiat dní. Dan 12, 1"

Z tohto vyplýva len to že ustavičné obete sa po určitom čase už nebudú podávať. Nijako z tohto nevyplýva to že krvavú obetu má vystriedať nekrvavá obeta.

Tomas12345

Sloniecko :

Uplne prvá cirkev bola vytvorená Jeruzalemská, jej sa preto dostalo určitého prvenstva "prvorodeného". Význam jeruzalemskej cirkvi potvrdzuje i to že sa tu konal apoštolský snem, a tiež to že sa v nej zdržiavalo najviac apoštolov, vrátane tých najvýznamnejších ako boli Peter, Ján, Jakub.

Rímska cirkev tiež patrí medzi ranné cirkvi, lenže z hladiska významnosti nebola rímska cirkev v dobe apoštolov významná. Najvýznamnejšía bola jeruzalemská a po nej nasledovala antiochijská cirkev, a po nich zrejme maloazijské cirkvi.

"Prve krestanske spolocenstva stale ziju este, ale na blizkom vychode."

A vieš mi nejaké vymenovať ?

"lebo katolicka cirkev ma velmi specificke tradicie, povery a ucenie, ktore sa od starych krestanskych tradicii znacne odlisuju. Mnozstvo veci, ktorym verite, si katolicka cirkev vymyslela postupne pocas dlhych storoci."

Ano, a nielenže ich je tých tradícii viac a každá tvrdí niečo iné, ale súčasne už aj vieme že velká časť tradícii sa ukázala ako nesprávna.

bella21

"O to sa snažím, lenže nedá sa neustále prehliadať chyby RKC a nie viac po tom čo RKC tvrdí že je v nej Duch Svätý. Neviem ako ty, ale ja som presvedčený že ak by bol v RKC prítomný Boh, nebolo by možné aby sa RKC ustavične v niečom mýlila a robila chyby."

Tomáš, ako si môžeš byť istý, že v katolíckej cirkvi nie je Duch Svätý? A že RKC sa ustavične v niečom mýli? Si len človek a z mojej vlastnej skúsenosti Ti hovorím, že som sa v Bohu viackrát mýlila a pravda bola nakoniec iná, ako som bola presvedčená, že je. Ako dobre, že som vtedy od Boha a cirkvi neutiekla! Moja celoživotná skúsenosť s Bohom - a teda aj s Duchom Svätým ma naučila, že základom všetkého je pokora a že mne neprislúcha posudzovať božie diela. Neprislúcha konštatovať, že niekde nie je Boh, pričom toto naozaj môže hodnoverne potvrdiť len Jeden - a to samotný Boh. A hovorím Ti, v katolíckej cirkvi Duch Svätý naozaj je, zažívam jeho pôsobenie v mojom živote a bola som svedkom jeho pôsobenia v životoch iných katolíkov.

Len v katolíckej cirkvi je všetko tak od prvopočiatku, ako to chcel a ustanovil Ježiš: sv. spoveď (komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené), kňazstvo, sv. prijímanie - Eucharistia. Toto sú kanály, cez ktoré prúdia na duše veriacich obrovské milosti, v týchto sviatostiach pôsobí Duch Svätý. O toto bohatstvo ochudobňuje svojich veriacich protestantská cirkev.

Ježiš nechcel jednu cirkev? Vo svojej veľkňazskej reči pri poslednej večeri sa modlil za jednotu: aby všetci jedno boli (Jn 17, 20-23). Štiepenie katolíckej cirkvi, odtrhávanie jednotlivých denominácií počas dejín, a aj protestantov je niečo, čo Ježiša veľmi bolí, je to akoby mu trhali jeho telo (ako sa sám vyjadril - áno, nenájdeš to v evanjeliu). Cirkev je Ježišovým telom.

Opäť predobraz zo Starého zákona: kedysi bol vyvoleným ľudom len jeden národ - izraelský, teraz z Ježišovho prebodnutého boku na kríži sa rodí nový národ - cirkev, do ktorej sú pozvaní všetci, všetci sú vyvolení, nebo je pre ľudí všetkých národov. Ježiš chcel len jednu cirkev, takže na Tvoju otázku, či chcel, aby bola jedna cirkev, ktorá vládne nad ostatnými, je jednoznačná odpoveď - nie, to nechcel, pretože podľa jeho vôle žiadna iná cirkev nemala byť, len jedna jediná!

Veci sú často iné, ako sa zdajú navonok. V živote som si prešla dosť skúšok, zažila som svoju 100 %-nú istotu ohľadom Boha a vecí s tým súvisiacich a predsa to bol klam. A preto aj teraz, keď sa mi niečo nezdá, čo Boh hovorí, prosím, aby mi to vysvetlil - a On to robí. Naozaj platí, čo je v biblii, že On otvára oči slepým a uzdravuje chorých. Možno nie tak a nie vtedy, ako by sme si to predstavovali, ale On to robí. Tak aj Ty, pýtaj sa ho, pros ho o svetlo, nech Ti pravdu o RKC zjaví sám. Nespoliehaj sa na svoj rozum, na svoj úsudok. Pýtaj sa Boha a čakaj. A pýtaj sa s tým, že chceš prijať jeho pravdu, nech bude akákoľvek, aj taká, ktorá sa Ti nebude páčiť a že si ochotný vzdať sa svojej pravdy.

A práve toto sa mi na Bohu páči - že je mojím skutočným Bohom, keď sa ja podriaďujem Bohu a nie On mne :). A ja mením svoj názor podľa jeho názoru. Lebo v opačnom prípade by o mne platili známe Ježišove slová: nemáš zmysel pre božie veci, len pre ľudské (t.j. dávaš Bohu ľudské/svoje pohnútky, názory, postoje, ale On tie veci často v skutočnosti vidí úplne inak, lebo "jeho myšlienky nie sú našimi myšlienkami").

Tomáš, prajem Ti veľa božieho požehnania na ceste hľadania pravdy!

bella21

Tomáš,

len pár poznámok, lebo dalo by sa o tom veľmi veľa písať.

"Asi všetko, od nebiblického až protibiblického učenia ako je krst detí, modly v kostoloch, zbožstovanie Márie, atd. Tiež prijatie apokryfných kníh ako je Júdov List a apokryfné knihy Starého zákona Machabejci, Judita, Tobias, atd."

Predpokladám, že argumenty cirkvi k týmto otázkam máš naštudované, zhodnotil si ich a rozhodol si sa aj napriek tomu odísť. Ja nenachádzam na učení katolíckej cirkvi nič protibiblické. A k tomu, čo cirkev učí a čo nie je vyslovene spomenuté v biblii, môžeš so 100 %-nou istotou povedať, že to nie je dielo Ducha Svätého? Spomeň si na Ježišove slová po zmŕtvychvstaní učeníkom: Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli. Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy... (Jn 16, 12-14). Na toto zabudol Luther, keď sformuloval princíp "sola scriptura". Opomenul pôsobenie Ducha Svätého v cirkvi po jeho zoslaní na cirkev na Turíce.

Neviem, prečo Ťa pohoršuje krst detí. Určite vieš, že v Starom zákone nachádzame mnohé predobrazy toho, čo neskôr Boh ustanovil skrze Ježiša v Novom zákone. Predobrazom krstu v Starom zákone je obriezka. A ako vieš, tá sa vykonávala na 8 deň po narodení chlapca. Obriezka znamenala prijatie do zmluvy s Bohom a bol to Boh, čo si želal, aby sa vykonávala tak malému dieťaťu (Gn 17, 9-12). Krst znamená tiež prijatie do zmluvy s Bohom - skrze Ježišovu krv na kríži a že sa deje malým deťom, je len prirodzené - ako to bolo prirodzené aj v Starom zákone.

"Eucharistia je v poriadku, no nie v takom zmysle v akom ho chápe RKC, ktorá v nom vidí nekrvavú obetu Ježiša Krista. Dalšia vec je tá že ani požívanie hostie nie je biblické. Po správnosti by sa mal jesť chlieb a nie "hostia". V rannej cirkvi sa jedával chleba, nerozumiem preto prečo sa chleba postupom času stále zmenšoval až nakoniec sa nahradil "hostiou" ?"

Eucharistiu ustanovil sám Ježiš na Zelený štvrtok a RKC robí presne to, čo robil Ježiš pri poslednej večeri. On tiež v predvečer svojej smrti najprv s apoštolmi slávil nekrvavú obetu chleba a vína a na druhý deň priniesol krvavú obetu svojho tela a krvi - čo je to isté. Čo sa týka hostie, ak máš na mysli, že by sa mal prijímať chlieb taký, ako ho my poznáme, tak sa mýliš. Pri cedarovej večeri, v rámci ktorej Ježiš ustanovil Eucharistiu, a ktorú Ježiš slávil rovnako ako ostatní Židia na Veľkú noc v tom čase, sa jedli nekvasené chleby (náš chlieb je kvasený, ich chleby boli skôr také posúchy), ako im prikázal Boh skrze Mojžiša pred odchodom z Egypta (Veľká noc sa nazývala preto aj sviatkami nekvasených chlebov). Teda základnou matériou na premenenie má byť nekvasený chlieb. Hostia ním je, pretože je vyrobená len z múky a vody, bez kvasu rovnako, ako boli z múky a vody vyrobené nekvasené chleby pri Ježišovej poslednej večeri.

"Sviatosti eucharistia majú i protestanti, lenže oni to nevnímajú ako nekrvavú obetu Ježia Krista pretože je napísané :
"Každý kňaz koná denne bohoslužbu a veľa ráz prináša tie isté obety, ktoré nikdy nemôžu odstrániť hriechy.No tento priniesol jedinú obetu za hriechy a navždy zasadol po pravici Boha.
Hebrejom 10 : 11-12"

Protestanti sviatosť Eucharistie nemajú. Luther zrušil sviatostné kňazstvo, z toho vyplýva, že kde neexistuje kňaz, neexistuje ani premenenie chleba a vína na Ježišovo telo a krv. Sami evanjelici priznávajú, že ich liturgia (ustanovená Lutherom) vychádza z pôvodne katolíckej liturgie, z ktorej však bolo odstránené všetko, čo súvisí s obetou. To, čo protestanti majú, je obyčajný chlieb a víno, NIE JE TO EUCHARISTIA, lebo nemajú obetu. Pre nich je to len pamiatka Pánovej večere, nie Ježišovo telo. Protestanti neveria na reálnu prítomnosť Ježiša v Eucharistii a zdá sa, že ani Ty. Je pravda, že Ježiš priniesol jedinú obetu, ale tá sa má podľa jeho vlastnej vôle dennodenne sprítomňovať práve obetou sv. omše (toto je moje telo, toto je moja krv, toto robte na moju pamiatku - napr. Lk 22, 19-20, 1 Kor 11, 23-29 - tu sv. Pavol dôrazne hovorí, že sa požíva skutočné Pánovo telo). Sv. omšu (omša znamená obeta) Luther svojvoľne zrušil (človek si teda dovolil zrušiť to, čo ustanovil Boh).
Opäť predobraz zo Starého zákona: určite vieš, že Boh Mojžišovi presne prikázal, kedy a aké obety sa mu majú prinášať. Predpokladám, že poznáš zo Starého zákona state, v ktorých sa spomína "ustavičná obeta". Ustavičná starozákonná krvavá obeta zvierat bola v Novom zákone nahradená ustavičnou nekrvavou obetou Ježiša Krista (Daniel 12, 11, Zjv).