Slovensko alebo zahraničie?

Príspevok v téme: Slovensko alebo zahraničie?
Linda1227

Ahojte, mám takú otázku, budem rada keď mi napíšete svoje postrehy, prípadne poradíte :)
Mám vyštudovanú strednú školu s maturitou, konkrétne Obchodnú akadémiu. Škola k ničomu, ale absolventi by sa mali uplatniť ako asistentka, referentka, sekretárka... Neuplatnila som sa. Po skončení školy som bola šokovaná realitou na Slovensku. Zostala mi iba práca vo výrobe na smeny alebo práca predavačky. Nastúpila som na absolventskú prax do dopravej spoločnosti. Skúsenosť dobrá, akurát mi tu prax vôbec nikto nebral do úvahy. Po dlhom uvažovaní som sa rozhodla odísť do anglicka. Bol rok 2012. Začala som samozrejme s menej kvalifikovanými prácami, neskôr som sa pracovala v kancelárii pre pizzeriu. Výborne som sa zdokonalila v anglickom jazyku. Život tam bol fajn, peniaze tiež. Ale.. chýbala mi rodina, priatelia, ale kvôli nim som sa pred pol rokom vrátila naspäť. Začala som si hľadať prácu na Slovensku, no mám pocit, že sa tu nič nezmenilo. Fejkové pohovory, rodinkárstvo, poslala som veľmi veľa životopis, vo väčšine prípadov sa neozvali. Znova mi zostáva len práca v obchode za pokladňou alebo výroba. Mám 27 rokov. Budúci rok mám v pláne podať si prihlášu na VŠ - ošetrovateľstvo. Premýšľam či sa vrátiť späť do zahraničia alebo sa zamestnať tu a popri práci hľadať niečo lepšie. Čo si myslíte Vy? Mali ste podobný problém? Ako ste to vyriešili?

Hanbaa

Podla mna je velka hanba odist odtislto namiesto toho, abyvsa to tu clovek snazil zmenit. Ved v zahranici je to vysledkom toho, ze ti ludia na to nekakaju, ale sa staraju, aby tam bolo dobre.
Je to ako ked niekto zaklope u suseda a povie, ze ma strasny neporiadok vo svojom byte a sused ma poriadok, tak ze by chcel ist k nemu byvat, namiesto toho, aby si urobil poriadok.
Osobne by som zakazal sa vratit tymto ludom spat na Slovensko, ked tu bude lepsie, lebo oni zbabelo usli namiesto toho, aby to tu pomohli zmenit.
Ano chodte sluzit a robit na ludi v zahranici, ved prachy su viac ako vlastna sebaucta a je jednoduchsie zbabelo zdrhnut, ako odvazne robit poriadok!

Bubliii

Osetrovatelstvo je narocne, ale pre niekoho je to doslova poslanie. Mam priatelku co si takto splnila sen. Takze ak vies, ze by ta to naozaj naplnalo, chod do toho.

realistamiro

Linda osetrovatelstvo je velmi narocna praca. Moja mama si takto za par rokov znicila zdravie v takej praci. To je proste praca denne, nocne, piatky , sviatky. Zoderies sa doslova a do pismena pre druhych ludi. A na Slovensku je tato praca naozaj nezaplatena. Je velmi vela inych perspektivnych odborov ktore sa v dnesnej dobe oplati studovat a po ktorych je dopyt.

trnavackavUK

Ahoj jednoznacne zahranicie. Zivot na Slovensku je len pre par vyvolenych ale nie pre obycajneho cloveka. Keby nerobime s frajerom v zahranici v zivote si tu nekupime za nase sk platy ani byt. Viem ze ti chyba rodina ale raz sa osamostatnit musis a nemozes pri nich sediet cely zivot. Na Slovensku proste nevedia ludi zaplatit ved tu uz nebudeme mat ani lekarov ,sestry ani zakladne profesie len automobilky ktore za par rokov tiez krachnu. pretoze vsetci utekaju do zahranicia za lepsim platom. Absolutne sa nepodporuje domaca vyroba a nase produkty len sme sa stali koloniu pre bohate staty eur za uplne smiesne platy. Ved mat plat 500-600 eur a byty za 100 000 eur co za komacov za par fazuliek postavili je priserne. Ludia tu beru pozicky na vsetko aj na zuby. Nasa krajina ma este velmi co dohanat aby sme sa co i len vyrovnali EU statom. Je to strasne smutne . A Slovensko nieje len Ba nemozu sa vsetci do BA prestahovat.

sekretarka

Na pozíciu sekretárky je veľký nával. To nie je o varení kávy a pod. Baba musí mať aj v hlave, preto tieto pozície sú obsadzované vysokoškoláčkami.

SofiaElla

Ahoj, ja ti dám zas svoj pohľad. Najlepšie, čo môžeš urobiť, je určite študovať. Niektoré odbory sa dajú študovať aj zo zahraničia formou individuálneho štúdia (ošetrovateľstvo, to žiaľ asi nebude).
Ja som takto študovala jednu výšku, že som žila v zahraničí (mala som peniaze na výšku, na seba, však vieš, že v zahraničí zarobíš viac).
Čo sa týka zahraničia - už si tam žila, asi vieš, že ťa to časom začne ťahať späť. V takomto prípade - fakt odporúčam to študovanie, lebo aj keď sa teraz vrátiš do zahraničia - zarobíš síce oveľa viac, ale po pár rokoch sa vrátiš rovnako nevzdelaná, "nehodnotná" pre zamestnávateľov na SK. Budeš znova riešiť to isté, len budeš staršia.

Matyo

Žiadna ideálna odpoveď na tvoju otázku neexistuje, porovnaj si svoj život na Slovensku a v Anglicku a rozhodni sa podľa toho, kde si bola viac šťastná...

27rocna

ahoj Lindus ak mas moznost a vies jazyk vol urcite zahranicie. Mam tolko rokov co ty, v 25tke som skoncila tazku vysoku skolu a akoby zazrakom som si nasla pracu v ktorej som uz dva roky od skoncenia studia. No len to ma jeden obrovsky hacik. Zarabam v tejto praci 460 eur niekedy viac niekedy menej s vs a 2 jazykmi . Asi nemusim pripominat ze kupa vlastneho bytu zakladanie rodiny nehrozi pri takomto plate. Mam presne tie iste skusenosti co ty fejkove pohovory a neodpovedanie na ziadosti tiez som sa snazila ziskat aj lepsie platenu pracu vo svojom odbore no nevybrali ma . Co sa tyka studia osetrovatelstva tiez ti napisem svoj osobny nazor no to ako sa rozhodnes je na tebe. Je to krasny odbor ale velmi tazky a na Slovensku nezaplateny. Kamaratka robi osetrovatelku -12tky denne aj nocne a je to praca v domove pre seniorov a chorych ludi . Plat nema ani 500 eur v cistom a aj v mladom veku ma uz dost. Tato profesia sa da vykonavat aj v zahranici a staci ti nato kurz. Inak v zahranici sa daju najst aj lepsie prace ako narocne opatrovanie napriklad teraz v letnej sezone zbery ovocia, prace v sklade hladavaju aj do hotelov a kuchyn... moznosti je naozaj vela. Veru je to pravda zo Slovenska utecie za par rokov aj ten posledny vzdelany odbornik pretoze tu si nikto nevazi vedomosti a nikto nechce dat nikomu poriadny plat. Len som zvedava ked nam krachnu tie uzasne automobilky na zapadnom sk co budeme robit potom...