Slovensko alebo zahraničie?

Príspevok v téme: Slovensko alebo zahraničie?
Linda1227

Ahojte, mám takú otázku, budem rada keď mi napíšete svoje postrehy, prípadne poradíte :)
Mám vyštudovanú strednú školu s maturitou, konkrétne Obchodnú akadémiu. Škola k ničomu, ale absolventi by sa mali uplatniť ako asistentka, referentka, sekretárka... Neuplatnila som sa. Po skončení školy som bola šokovaná realitou na Slovensku. Zostala mi iba práca vo výrobe na smeny alebo práca predavačky. Nastúpila som na absolventskú prax do dopravej spoločnosti. Skúsenosť dobrá, akurát mi tu prax vôbec nikto nebral do úvahy. Po dlhom uvažovaní som sa rozhodla odísť do anglicka. Bol rok 2012. Začala som samozrejme s menej kvalifikovanými prácami, neskôr som sa pracovala v kancelárii pre pizzeriu. Výborne som sa zdokonalila v anglickom jazyku. Život tam bol fajn, peniaze tiež. Ale.. chýbala mi rodina, priatelia, ale kvôli nim som sa pred pol rokom vrátila naspäť. Začala som si hľadať prácu na Slovensku, no mám pocit, že sa tu nič nezmenilo. Fejkové pohovory, rodinkárstvo, poslala som veľmi veľa životopis, vo väčšine prípadov sa neozvali. Znova mi zostáva len práca v obchode za pokladňou alebo výroba. Mám 27 rokov. Budúci rok mám v pláne podať si prihlášu na VŠ - ošetrovateľstvo. Premýšľam či sa vrátiť späť do zahraničia alebo sa zamestnať tu a popri práci hľadať niečo lepšie. Čo si myslíte Vy? Mali ste podobný problém? Ako ste to vyriešili?

Linda1227

pre Debo: To mi je ľúto, žiaľ toto je častá realita na Slovensku. Načo je potom VŠ? Načo človek študuje? Viem veľmi dobre, že na Slovensku sa dostaneš k dobrej práci hlavne cez známosti (netvrdím, že bez toho to nejde, ale je to ťažké), prípadne ak študuješ medicínu a podobné odbory. Čo sa mňa týka som tu pol roka, rozposlala som životopisy všade, životopis som si dala skontrolovať jedným známym, ktorý je náborový pracovník, teda v životopise problém nebude, napriek tomu nič. Prax mám v obchode, vo výrobe, ale aj ako administratívna pracovníčka, ale hlavne v zahraničí. Možno by som si mohla urobiť nejaký kurz. Takto sa môžem zamestnať maximálne tak opäť vo výrobe za pásom. A to už môžem asi naspäť do zahraničia, tam zarobím omnoho viac ako tu. Samozrejme s mojou školou nemožem vyskakovať, ale viem plynule anglicky, teraz sa učím nemecky. Rozmýšľam stále nad tým diaľkovým štúdiom ošetrovateľstva, ale neviem, stále váham. Moja sestranica je vyštudovaná lekárka, ale veru ružové to nemá čo sa peňazí týka. Ale lekár je aspoň vážené povolanie a má istotu práce, či už tu na SK alebo v zahraničí, dá sa povedať, že dvere má otvorené všade.

Debo

Zahranicie...
Od 2016 to tu ide uplne dole vodou(pracoval som v zahranici 3roky) pre tlak rodiny som sa musel vratit..2x (kedze som si nenasiel nic som isiel znova )ved hovorili mi,ze pracu si najdes aj tu ...3mesiace nic...mam kvalitnu vs,viem jazyky, 8 rokov skusenosti a ani na absolventske pozicie co sa uchadzam sa neozvu... pakuj sa a nevracaj sa!

Linda1227

pre Kalgan1: V tom máš pravdu, Slovensko je len montážnou dielňou, všetko čo má ruky a nohy odtiaľto uteká preč. Moje spolužiačky zo školy sú už poväčšine v zahraničí, tie čo zostali a majú rodiny si vyberať nemôžu. Moja susedka s VŠ pracuje v Kauflande. Dokonca aj v tom Česku je lepšie ako na Slovensku. Bohužiaľ u nás je stále rodinkárstvo a známosti alfou a omegou ak chceš získať dobrú prácu (samozrejme sú aj výnimky).

Funeral director

Studuj v Anglicku. Ak sa najdes v osetrovatelstve tak tam mas ciest ako ziskat dalsiu kvalifikaciu a zvlast v uk to je dost bezpecne dozivotne zamestnanie s primeranou financnou odmenou, danove ulavy a pod ono sa to nakopi. A ak chces napredovat v profesii v uk mas na to lepsie podmienky.
S vysokou skolou sa zamysli aby si sa po skonceni nezobudila do reality tiez. Poznam par ludi ktorym sa to stalo, ale to je tvoja volba, mozno spravna.
Na sk by som sa nevratil, ale ja som aj s tym aj odchadzal.
Tiez nezabudni ze brexit bezi.

Bambi3

Jazyky - rešpektujem autorku príspevku a ku gramatike sa už vyjadrovať nebudem. Tá tvoja bola vari v príspevkoch bezchybná. :)
Požiadala o pomoc, názory z pléna ty a poukazuješ na gramatiku, následne sa tváriš, že jediný cv pochopil tvoj príspevok. Mimochodom aj na to mám svoj názor...ale to tu rozoberať nebudem.
To že ty také jazykovky nepoznáš, neznamená, že neexistujú. Len v našom meste sú minimálne dve, kde nebola potrebná štátnica, aj mojej kamarátke stačila maturita úroveň B2 a perfektné ovládanie jazyka.
Má veľmi veľa žiakov a v jazykovke na základe referencií si klienti žiadajú najmä ju. Skrátka fantasticky naučí. Dokonca žiakov, ktorým najmä všetky tie pani učiteľky so "štátnicami" príliš nepomohli. Mimochodom koho by si si vybrala ty, neodpovedaj, je to len rečnícka otázka. :)
Viac s tebou diskutovať nebudem.

Kalgan1

Mam kamarata, ktory v Brne studoval za inziniera, siel 1 rok stážovať do Irska, tam mu aj ponukli po skole trvaly pracovny pomer. Chcel vsak robit na SVK. Tu si pracu adekvatnu jeho expertize nenasiel (architektúra mikrocipov a apod.). Ked si dal CV do Ceska, stale mu zvonil mobil kvoli ponukam. Teraz zije s priateľkou v Prahe. Chcel na SVK robit a nemohol. My si za par rokov vyzenieme vsetkych expertov a navzdy zostaneme vyrobnou linkou pre zahranicne firmy (i ked aj tie raz odidu)...

Linda1227

pre jazyky: Prosím Ťa, ešte Ťa to baví? Cítiš sa už lepšie? Upozornila si ma na gramatiku, za čo Ti ďakujem. Nespamuj mi, prosím príspevok.