Slovensko alebo zahraničie?

Príspevok v téme: Slovensko alebo zahraničie?
Linda1227

Ahojte, mám takú otázku, budem rada keď mi napíšete svoje postrehy, prípadne poradíte :)
Mám vyštudovanú strednú školu s maturitou, konkrétne Obchodnú akadémiu. Škola k ničomu, ale absolventi by sa mali uplatniť ako asistentka, referentka, sekretárka... Neuplatnila som sa. Po skončení školy som bola šokovaná realitou na Slovensku. Zostala mi iba práca vo výrobe na smeny alebo práca predavačky. Nastúpila som na absolventskú prax do dopravej spoločnosti. Skúsenosť dobrá, akurát mi tu prax vôbec nikto nebral do úvahy. Po dlhom uvažovaní som sa rozhodla odísť do anglicka. Bol rok 2012. Začala som samozrejme s menej kvalifikovanými prácami, neskôr som sa pracovala v kancelárii pre pizzeriu. Výborne som sa zdokonalila v anglickom jazyku. Život tam bol fajn, peniaze tiež. Ale.. chýbala mi rodina, priatelia, ale kvôli nim som sa pred pol rokom vrátila naspäť. Začala som si hľadať prácu na Slovensku, no mám pocit, že sa tu nič nezmenilo. Fejkové pohovory, rodinkárstvo, poslala som veľmi veľa životopis, vo väčšine prípadov sa neozvali. Znova mi zostáva len práca v obchode za pokladňou alebo výroba. Mám 27 rokov. Budúci rok mám v pláne podať si prihlášu na VŠ - ošetrovateľstvo. Premýšľam či sa vrátiť späť do zahraničia alebo sa zamestnať tu a popri práci hľadať niečo lepšie. Čo si myslíte Vy? Mali ste podobný problém? Ako ste to vyriešili?

Debo

Ano internet je plny ponuk ,kazdi kto chce pracu si najde atd...ttak mi povedz preco so svojim vzdelanim a skusenostami mi ani neodpovedaju na absolventske pozicie??nie nie je to o narokoch atd ved co keby som chcel pracovat za min mzdu alebo zadarmo??ani nemam moznost im to povedat

Linda1227

pre sekretarka: Nie nechcem veľa peňazí za málo muziky, prax mám, skôr ide o to finančné hľadisko a preto som sem dala tento príspevok. Ja sa nesťažujem, píšem reálne ako to vidím ja. Zaujíma ma názor ľudí. A k Tvojej otázke, píšem z mobilu a sem-tam z pc.

sekretarka

--- Ja nechápem, internet je plný ponúk, tak prečo nemáte prácu? Prečo sa len stále sťažujete? Chýba prax, máte vysoké nároky a chcete veľa peňazí za málo muziky?
--- Linda, píšeš z mobilu?

Katarina1234

Debo jazyky sa najlepsie naucis ked zijes v zahranici. Ja som na slovensku pracovala 1 rok max 2 roky a potom som odisla do usa ako au pair, teda opatrovatelka deti. Tam som sa naucila anglicky za pochodu :D Potom som pracovala v Anglicku, bola som v Nemecku, vo Svajciarsku, v Belgicku, Holandsku, vyskusala som si pracu na vyletnych lodiach, ako casnicka.. no tych prac bolo strasne vela. Budem mat 37 rokov. Ked je clovek sikovny uchyti sa vsade aj bez vysokej skoly. Ale tie jazyky su dolezite. Momentalne pracujem v jednej arabskej krajine, viem totiz arabsky, anglicky, nemecky a francuzsky, trochu po taliansky. Jazyky mi vzdy sli, naopak to co mi neslo bola matematika. Ja uz by som sa na slovensko nevratila, bola som tu naposledy na Vianoce ale nic sa tu nezmenilo.

Debo

Kararina mas uplnu pravdu!
Jazyky su dolezite (svetove,ostatne su ti takmer zbytocne/vlastna skusenost).
Ja som zacal znova sa ucit jeden dalsi sv jazyk co som vedel,ale povedz mi ked sa ho naucim,preco by som mal zostat a nemal ist do danej krajiny pracovat za viac?
Taky mam plan lenze to mi zaberie aj rok ho vediet znova plynule,dovtedy mam robit co? :)
Dal som si prihlasku na dalsiu vs co bude stat peniaze plus doucovanie z niektorych predmetov...odkial na to mam zobrat v buducnosti peniaze ked som tu na sk posledne hovno??

Debo

Hanbaa
Takze ak som spravne pochopil tvojmu nazoru znamenato ze:
1.ak pracujem v jednej firme viac a za menej a ina firma dava vacsiu vyplatu pripadne za menej prace je hanba zmenit? Je hanba tiez kupit radcsej zahranicny vyrobok lepsej kvality pred sk?
Tolko k tvojmu porovnaniu...

Moja rada je: ak nie si v ba kraji a nemozes si najst pracu,chod do zahranicia,tak ci tak budes musiet platit si vsetko.ja som z ba a nic z toho a to mam 8r skusenosti,jazyky,vs a nemozem si 3mesiace znova nic najst,(takze je asi uplne jedno kto ma aku skolu skoncenu a skusenosti z prace) nemat tu rodinu ani sa nevraciam a mozno budem musiet ist znova,ale uz posledny krat (tak ako som si povedal ked som sa znova vratil).lebo aj ked som technicky zrucny clovek nebudem predsa zacinat po tolkych rokoxh niekde od znova a bez moznosti rastu ked mimo sk to pojde.
Je to smutne ale tak to na sk je a asi bude horsie...staci sa podakovat aj fickovej vlade ktora takmer pochovola podnikatelske prostredie a ekonomiku (v minulosti som aj podnikal na sk, nemam uz zaujem zrejme tak ako uz stracam zaujem o hladanie prace a zivota na sk)....

Katarina1234

Ak mozem poradit ucte sa jazyky. Ja ovladam 4 svetove jazyky, mam tiez len strednú skolu ale vdaka jazykom mam perfektne platenu pracu. Vysoka skola nie je zarukou uspechu tak ako uspech nie je podmieneny vysokou skolou. Vela stastia.