Slovensko alebo zahraničie?

Príspevok v téme: Slovensko alebo zahraničie?
Linda1227

Ahojte, mám takú otázku, budem rada keď mi napíšete svoje postrehy, prípadne poradíte :)
Mám vyštudovanú strednú školu s maturitou, konkrétne Obchodnú akadémiu. Škola k ničomu, ale absolventi by sa mali uplatniť ako asistentka, referentka, sekretárka... Neuplatnila som sa. Po skončení školy som bola šokovaná realitou na Slovensku. Zostala mi iba práca vo výrobe na smeny alebo práca predavačky. Nastúpila som na absolventskú prax do dopravej spoločnosti. Skúsenosť dobrá, akurát mi tu prax vôbec nikto nebral do úvahy. Po dlhom uvažovaní som sa rozhodla odísť do anglicka. Bol rok 2012. Začala som samozrejme s menej kvalifikovanými prácami, neskôr som sa pracovala v kancelárii pre pizzeriu. Výborne som sa zdokonalila v anglickom jazyku. Život tam bol fajn, peniaze tiež. Ale.. chýbala mi rodina, priatelia, ale kvôli nim som sa pred pol rokom vrátila naspäť. Začala som si hľadať prácu na Slovensku, no mám pocit, že sa tu nič nezmenilo. Fejkové pohovory, rodinkárstvo, poslala som veľmi veľa životopis, vo väčšine prípadov sa neozvali. Znova mi zostáva len práca v obchode za pokladňou alebo výroba. Mám 27 rokov. Budúci rok mám v pláne podať si prihlášu na VŠ - ošetrovateľstvo. Premýšľam či sa vrátiť späť do zahraničia alebo sa zamestnať tu a popri práci hľadať niečo lepšie. Čo si myslíte Vy? Mali ste podobný problém? Ako ste to vyriešili?

slobodnemaciatko

Aaale nechod :-)
Za ten 1,5 mesiaca sa skus drvit nemcinu a stale skusat. Druha moznost je, ako si napisal, ist robit remeslo do Rakuska, zarobit aj sa naucis jazyk. Tieto remesla su tam stale ziadane. Kopec ludi dochadza do Viedne za pracou, aj denne. Neskor si najdes v odbore.

Debo

maciatko
Dik za info, ano jasne ze skusal,ale v 2kolach finalnych ma nakoniec nezobrali.rakusko ma velmi specificky trh,trochu obmedzeny ohladom profesii,a v rakusku bez dobrej nemciny je to tazke a s mojou b1 im to nestaci.(rozpravam o ekonomickych profesiach) preto som zacal znova s nemcinou ,ale na plunule to nejaky cas potrva a z coho mam zit? Prisiel som naspat koli rodine,ano som tu aby som bol niekomu napritaz?ani statny rozpocet(podpora) ma tiez nebude vacne dotovat.alebo pojdem do rakuska robit manualnu pracu a aj tak dostanem viac zaplatene, plus sa mozem ucit jazyk,ale to iba z kratkodobeho hladiska a este si predstav ze im poslem moje cv na odbornu manualnu pracu (murar,obkladac,vodar,ano mam aj na to skolu :)) ) samozrejme by som im musel davat ciste cv,co by tiez mohol byt problem.
To je vsetko jedno,s vyplakavanim sa tu nic nedosiahne,svoje som uz povedal,sk je jedna velka dedina a pockam este 1,5mesiaca a potom sa uz naozaj nevratim!

Debo

Nie nie som namysleny ani bez sebavedomia..povedal som ze je vsetko o vs? Aj keby som ju nemal aj min komentari som to povedal,vs nie je vobec potrebna, ide o to ze so skusenostamy a znalostamy by som nemal mat ziadny problem najst si v zaprdenej bratislave pracu.zial asi ano,alebo proste na sk su tak ludia genialni ze som oproti nim uplne hov...
No ok svoje som uz povedal zbytocne tu nieco pisat...pockam este mesiac max dva ked nic tak odchadzam
Drzim vsetkym palce!

denisaf

Debo strasne vela robi aj to ako na pohovore posobis . Treba sa nato fakt nachystat musi z teba vyzarovat zdrave sebavedomie a zaujem nie namyslenost ani povyseneckost samozrejme. . Buduci zamestnavatel musi citit ze sa do jeho firmy naozaj hodis a naozaj chces dannu pracu robit. Ja ked som bola velmi mlada a hladala som si prve prace bola som strasne nesebavedoma a ticha a posobila som ze som na pohovore z donutenia. A teraz viem ze to bola chyba treba si proste verit a hlasit sa na miesta kde chces fakt ist. Nieje vsetko iba o vysokej skole .

denisaf

Katka super fandim ludom ako si ty kiez by bol kazdy taky schopny clovek. Na tvojom mieste by som sa na Sk uz ani nevratila naozaj je na plac ake tu maju ludia platy. Tu ma vysoke platy len par vyvolených ale vacsina tu preziva a nemoze si dovolit ani novy spotrebic bez pozicky.