Slovensko alebo zahraničie?

Príspevok v téme: Slovensko alebo zahraničie?
Linda1227

Ahojte, mám takú otázku, budem rada keď mi napíšete svoje postrehy, prípadne poradíte :)
Mám vyštudovanú strednú školu s maturitou, konkrétne Obchodnú akadémiu. Škola k ničomu, ale absolventi by sa mali uplatniť ako asistentka, referentka, sekretárka... Neuplatnila som sa. Po skončení školy som bola šokovaná realitou na Slovensku. Zostala mi iba práca vo výrobe na smeny alebo práca predavačky. Nastúpila som na absolventskú prax do dopravej spoločnosti. Skúsenosť dobrá, akurát mi tu prax vôbec nikto nebral do úvahy. Po dlhom uvažovaní som sa rozhodla odísť do anglicka. Bol rok 2012. Začala som samozrejme s menej kvalifikovanými prácami, neskôr som sa pracovala v kancelárii pre pizzeriu. Výborne som sa zdokonalila v anglickom jazyku. Život tam bol fajn, peniaze tiež. Ale.. chýbala mi rodina, priatelia, ale kvôli nim som sa pred pol rokom vrátila naspäť. Začala som si hľadať prácu na Slovensku, no mám pocit, že sa tu nič nezmenilo. Fejkové pohovory, rodinkárstvo, poslala som veľmi veľa životopis, vo väčšine prípadov sa neozvali. Znova mi zostáva len práca v obchode za pokladňou alebo výroba. Mám 27 rokov. Budúci rok mám v pláne podať si prihlášu na VŠ - ošetrovateľstvo. Premýšľam či sa vrátiť späť do zahraničia alebo sa zamestnať tu a popri práci hľadať niečo lepšie. Čo si myslíte Vy? Mali ste podobný problém? Ako ste to vyriešili?

Linda1227

Ja som narážala na to, že tieto práce sú nezaplatené. A že napriek tomu by každý mal zarobiť toľko aby mohol žiť a nie iba prežívať. A tiež som narážala na to, že keď už manuálna práca tak určite v zahraničí kde je omnoho lepšie zaplatená. Nechcela som sa nikoho dotknúť, ja si vážim každého človeka aj toho čo kope kanále. Vážim si každú prácu, lebo sama viem aké je ťažké zarábať rukami.

clooo

Linda1227- ja som reagoval na tieto vety v tvojom úvodnom príspevku tejto témy: "Zostala mi IBA práca vo výrobe na smeny alebo práca predavačky." (zvýraznil som kľúčové slovičko "iba", ktorým vyjadruješ svoj pohľad na manuálnu prácu) a "Znova mi zostáva LEN práca v obchode za pokladňou alebo výroba."

DanielkaSK

ak chces studovat, studuj. dnes studuju ludia v kazdom veku. ale na tvojom mieste by som odisla do zahranicia. ja mam vs ale tu na slovensku sa zamestnat tak na to potrebujes mat dobre znamosti na tych spravnych miestach. praca nezaplatena. suhlasim s tym co si popisala nizsie. mne ani hypoteku nedali na byt :D takisto rozmyslam ze to tu zabalim a odidem trebars aj manualne robit niekam do zahranicia. tu skapal pes.

Linda1227

TrnavackavUK uplne Ti rozumiem a vnímam to rovnako. U nás bohužiaľ ľudia nie sú zaplatený preto každý uteká odtiaľto preč. Nedajbože keď sa Ti pokazí práčka alebo chladnička tak aj na to musíš brať pôžičku. No skrátka celé zle.

Linda1227

pre clooo: Nerozumiem Tvojmu komentáru. Ja som predsa nikde nepísala, že mi smrdí manuálna práca. Naopak už od strednej školy som pracovala, a v zahraničí som tiež pracovala manuálne, preto naozaj nechápem o čom to hovoríš. Nikdy ma nikto neživil, vždy som si na seba zarobila sama. A čo je na tom že mam ukončnú len strednú školu? Mal by si si pozornejšie prečítať moje komentáre než začneš súdiť.

clooo

Ale čo, milostivej smrdí manuálna práca či práca predavačky. Asi si neuvedomuje, že bez fyzickej pracovnej sily by nebolo nič z toho, čo okolo nás je, čo každodenne využívame. Ale je to typická žena 21. storočia. Väčšina chce mať peniaze a pritom nepracovať, najlepšie si nájsť sponzora a po väčšinu roka bez pocitu hanby ležať za partnerove peniaze s vyloženými nohami niekde na pláži, tie zvyšné sa chcú len tvariť, že pracujú, schovať sa niekde do kancelárie a mať každý mesiac na účte 1000-2000+ €. Však na ťažkú prácu tu podľa nich máme chlapov, nech my dreme za pár stoviek a ony nam budú z teplej kancelárie rozkazovať za tisíce. Okrem toho, je dosť odvážne mať s ukončeným nanajvýš stredoškolským vzdelaním tak vysoké očakávania, ambície...

Linda1227

Ešte niečo, milujem reči typu : "Ako si kto zariadi, tak má" alebo "Každý je strojcom svojho šťastia", to ma vie neskutočne vytočiť. Áno ja s tým súhlasím, ale nie každý ma to šťastie študovať a tiež nie každý človek má na to "bunky" aby študoval,, niekomu ide zasa manuálna práca. Veď nemôžeme byť všetci lekári, inžinieri, ITčkári, právnici atd... a preto by sa mal obyčajný človek zmieriť so mzdou ktorá mu nestačí na základné životné potreby? Aj manuálne pracujúci človek si zaslúži plat z ktorého bude žiť a nie len prežívať. Veď aj ten maliar, murár, klampiar musí pri práci premýšľať a navyše sa fyzicky nadrie. A k nehnuteľnostiam na Slovensku sa radšej vyjadrovať nejdem. Minimálna mzda pre rok 2019 je 520 euro hrubého. Ja pochádzam z Trnavského kraja takže byty idú od 50 000 euro za 1-izbový a 90 000- 100 000 za trojizbovy. Z toho platu by som ani hypotéku nedostala.

Linda1227

pre Hanbaa: Vieš, ja som tiež rozmýšľala ako Ty, mala som ružové okuliare, tiež som si myslela, že sa to zmení. Ale to ružové videnie mi zatemnilo myseľ. Na Slovensku sa nikdy nič nezmení. Pýtaš sa prečo odchádzame namiesto toho aby sme bojovali? Vieš, ono žiť na Slovensku pre obyčajného človeka je nadľudský výkon. Ja nie som žiadny lenivec a mám aj niečo v hlave, už na strednej škole som brigádovala aby som prispela rodičom keďže mám ešte dvoch mladších bratov. Tebe sa zdá v poriadku pracovať za 500 - 700 euro niekde za pásom, ranné, poobedné, nočné, soboty, nedele, sviatky a nútené nadčasy? Veď z takého platu je nemožné aby vyžil jeden nieto ešte rodina. Pozri ja nemám deti, o nikoho sa nestarám iba sama o seba ale na Slovensku ak by som vtedy nebývala u rodičov a musela si platiť podnájom, skončím na ulici alebo budem hladná. Slovensko je len pre pár vyvolených, alebo pre ľudí ktorý majú známosti, sem-tam sa pošťastí nejakému obyčajnému človeku. Nebojím sa žiadnej práce, vôbec žiadnej, keď človek chce naučí sa všetko. Mám aj v hlave, myslím že som sčítaný, inteligentný človek aj keď teda vysokú školu nemám. Určite by som zvládla pracovať ako sekretárka, asistentka lenže ani šancu som nedostala. A to je to. V zahraničí Ti tu šancu dajú. Apropo v zahraničí som robila síce nekvalifikované práce a aj napriek tomu, že v zahraničí sú celkom iné výdaje som po zaplatení nájmu, jedla, dopravy mala ešte peniaze, ktoré som si odložila. Na Slovensku máš problém z tej výplaty zaplatiť všetko čo musíš. A to je život? Radšej budem celý život makať niekde na poli v Holandsku za normálny plat ako makať na Slovensku z platu ktorý mi nestačí na základné životné potreby. Môj otec je neskutočne pracovitý človek, vie urobiť snáď všetko, celý život tvrdo drel a čo z toho bude mať? Minimálny dôchodok? Ďakujem neprosím. Mimochodom, toto nie je sťažnosť, to je odpoveď a môj názor na Tvoju otázku.

Funeral director

Hanbaa

Nie kazdy chce byvat a vysiet na krku u rodicov do tridsiatky.

V coho to je v zahranici vysledkom si sa dotkol na urovni ktora zodpoveda tvojej pomyselnej skusenosti.

Ak niekto zaklope u suseda s poziadavkou ktoru si opisal bude to len dlhodoba socka a mozno by si mal pouzit iny priklad ktory ti tvoj zivot ponuka.

Pre slovensko by to bola katastrofa ak by sa ludia vratili. Pre dovody ktore existuju trvalo, polozilo by sa kedykolvek v dohladnej (povedzme 50 rokov) buducnosti tiez. Taktiez by bolo zaujimave ako by sa zmenilo ak by sa na nom nemohli pouzit peniaze ziskane na uzemi ineho statu, ale to su otazky ktore znacne presahuju tvoju mentalnu kapacitu takze to necham.

Zakazovat si mozes mamine palacinky.

'Sluzit' a robit' na ludi v zahranici je postoj ludi ktory na nic lepsie nemaju a radsej to ani neskusia. Pre dost ludi to bol odrazovy mostik k lepsiemu zamestnaniu a pre dost ludi nie, pravdepodobne tvoja kategoria. Inak sluzi a robi na ludi v zahranici polovica slovenska akurat to robi na domacej pode takze ti zbabelo zdrhaju tiez? Mohol by si mi to vysvetlit? Vies, tak odvazne.