Kontaktne sosovky iba doplnok okuliarov?

age44

plavat v bazene urcite. vies kolko plavcov profesionalov na svete ma sosovky? vsak aj do prasneho a zafajceneho priestoru mozes. ja ked idem vecer von, urcite si nevyberam sosovky z oci. len ta mozu zacat trochu stipat alebo rezat. to si vezmes kvapky a kvapnes na toalete a bude po probleme. prinajhorsom ich das do puzdra a z toalety vydes v okuliaroch :-)))
problem je s kupanim v prirodnych vodach, nadrziach, tam moze byt voda znecistena akantamebou (ale sanca ze bude a ze sa ti dostane do oka je malinka). ta moze potom, ak si nedobre vycistis sosovky velmi nebzpecna pre rohovku. ale nestrasim ta, percento nakazy je mizive, len treba dodrziavat hygienu. ozaj a co ides studovat, kam? ak mozes prezradit ...

age44

vypadnut? mohlo by sa to teoreticky stat, ale to len ak by ti nedobre sedela, t.j. mala by si zle zakrivenie sosovky (ale to by si nemala mat, ak mas spravne odmerane) alebo ak by si ju nemala dobre zalozenu. ale to by si dlho nevydrzala mat v oku. takze skor sa ti to stane len pri zakladani. mne sa stalo akurat, ze vo velkom prievane som mala pocit, ze mi trosku akoby "uletela" nabok, ale zatvorila som oci, pogulala nimi trochu a ona sadla zas ako ma.

majka s.

a este nieco. je mozne, zeby sosovka z oka vypadla? mam totiz oslabene svaly (tzv. myopatiu). moze dosledkom toho sosovka vypadnut? proste len som to pocula... ale pytam sa tych, ktori to nosia (to mi hovorili ti, ktori nenosia sosovky).

age44

maji, tak to mas asi sfericke sosovky, co je vyhodnejsie, lebo su lacnejsie. vsak ti urcite poradia s vyberom opticka alebo lekarka. ja pouzivam mesacne, je to cenovo vyhodne. uz som asi pisala, teraz mam surevue, chcem vyskusat pure vision.

majka s.

ahoj age, ja som si mala vybrat z 3 moznosti: ci som astigmaticka, ci mam nejaku sfericku chybu alebo ci chcem nejake sosovky pre starych ludi (to uz bolo nejakym nazvom opisane). precitala som si, ze co je astigmatizmus, sfericka chyba a to tretie, ale neviem, co to je. to tretie som vylucila, ked som si precitala o sferickej chybe, tak sa mi to nezdalo a astigmatizmus sa na internete spajal s kratkozrakostou alebo dalekozrakostou. takze som zaklikla ten astigmatizmus. neviem, ci to bolo dobre. ale to bol len taky priebezny prehlad, ze ake sosovky sa hodia a tak... este sa porozpravam s kamoskou, s ocnou lekarkou a optickou. ale som rozhodnuta pre sosovky, ale asi si dam aj nove sklicka do okuliarov, ze ak by nahodou som isla do zafajceneho alebo prasneho prostredia, tak aby som zobrala si okuliare.

age44

maji, ked si si vyberala tie znacky sosoviek, to mas teda aj astigmatizmus, zrejme... lebo toricke su s cylindrom. no a pozot na internetove kupovanie, musis hlavne mat prvykrat zmerane zakrivenie rohovky, aby ti dobre sedeli, a tiez aj pravidelne kontroly predneho segmentu oka, ci je v poriadku rohovka. ano, mas pravdu, cim viac vody, tym lepsia priepustnost pre kyslik. neplati to ale u silikonhydrogelovych, tam je nizky obsah voh vody, ale dobra priepustnost, takze sa daju nosit aj v noci.
no a vlastne ked si este nenosila KŠ, tak ti treba poradit aj s dioptriou, lebo u minusovych sosoviek je zo trochu menej, napr. aj o tristvrte dioptrie.
ked uz budes zaucena sosovkarka :-) tak si mozes obcas aj cez iet objednat. napr, je to jednoduchsie pri farebnych sosovkach. aj take si obcas kupim a je to potom sranda, ked ti ludia tak civia do oci.... a chlapi su zaujati takymi ocami.

majka s.

a este nieco. ked som si prezerala udaje o jednotlivych sosovkach, tak som si vsimla, ze tam bolo uvedene % mnozstvo vody. cim vyssie % vody, tym je to lepsie? co to znamena?

majka s.

ciiiiii supeeeeeer. takze uz len vybrat vhodne okuiare. inak... na internete som si nasla taku pomocku, pomocou ktorej som si mohla (podla svojich poziadaviek) vybrat vhodny druh sosoviek (len tak... este nekupovat, len priebezny rozhlad). a nasla som tieto 2 znacky: SofLens 66 Toric (suma je okolo 1620 sk, je tam 6 ks v baleni a menia sa kazdy mesiac a potom ACUVUE TORIC (suma okolo 2000 sk, 12 ks v baleni a menia sa kazde 2 tyzdne). obe druhy sa nosia cely den. Poznate niekto tieto znacky? Ake znacky pouzivate vy?