Už som zúfalá

Príspevok v téme: Už som zúfalá
zufalamatka

Dobrý večer. Píšem sem, pretože už neviem, čo robiť.
Mám 19 ročnú dcéru, ktorá chodí na strednú (posledný ročník) a mám s ňou problémy. Nechodí do školy. Dnes mi jej triedna volala, že nebola včera, ani dnes a nebola ani iné dni. Neviem, čo s ňou je, nechce nič povedať. Keď som sa jej pýtala, či ju šikanujú, povedala, že nie. Niekedy dávnejšie spomínala, že ju ohovárajú a smejú sa z nej, tak žeby pre toto ? Má aj depresie, chodíme k psychiatrovi, berie antidepresíva. Vždy bola taká tichá, utiahnutá, citlivá nikdy v živote by som si nepomyslela, že bude robiť toto.
Keď ju nešikanujú, nevidím dôvod, prečo by tam nemala chodiť. Depresie, to je primitívna vec a ohováranie a posmešky... Nech si to proste nevšíma a už.
Ona len povie, že nevieme, ako sa cíti, že sa nemáme starať, lebo je dospelá a nahnevaná odíde preč.

Už fakt neviem, čo mám robiť.

Vlastneego

"Ja v jej veku",toto je problem,ide vam o seba,svoj pocit uspokojenia.a darmo vypisujete,,ze to dobre myslite. Deti take nieco vycitia z rodicov.depresie vznikaju v rodinach,kde rodicia maju svoje radi akurat povrchne.alebo vobec nemaju radi.mozog je najcitlivejsi do 25.roku zivota,kedy ti citlivejsi este nemaju vyvinute strategie zvladania smutku.co nevylucuje aj v neskorsom veku depresie,,ale udajne do toho veku je to najhorsie.

zufalamatka

nicollette12 - Vôbec si tu z vás nerobím dobrý deň. Ukončiť školu. To je jediná vec, ktorú od nej chceme. My sa kvôli tomu veľmi trápime, mne je do plaču, no ju to akoby vôbec nezaujímalo. Proste sa nepohne z miesta, aj keď jej povieme, nech sa vzchopí.
Pýtala som sa jej, čo v budúcnosti plánuje. Odpovedala, že nevie. Akože, neverím, že nevie.
Spýtala som sa jej, či sa nebude hanbiť po svete so zákl. vzdelaním. Povedala, že školu si môže dokončiť neskôr a zdravie je prvoradé. To akože, kedy chce tú školu dokončiť ? V tridsiatke ? Veď vtedy je hanba nastúpiť na strednú, chodiť tam s 15 ročnými. 30 ročná v triede s 15 ročnými ? Vtedy ju kvôli hanbe nedokončí.
One asi nechápe, že sa trápime. Vždy hovorí len to, že nevie, ako sa cítime a že sa to nedá prekonať, že už je na ňu toho dosť. Ja si myslím, že by to zvládla, keby chcela. Ona už vyzerá, že sa vzdala.
Pánabeka, veď je mladé dievča, z čoho má mať depresie ? Ja v jej veku som stále chodila von, nebola som taká negatívna, zamyslená. Dievčatá v jej veku chodia von, len ona je zavretá medzi štyrmi stenami a jediné čo ju zaujíma je telka, PC, mobil a spánok. Je mladá, má žiť, nebrať si všetko k srdcu.
Ja to tak nenechám, hospitalizovať ju nedám, a docielim, aby tú školu dokončila.

nicollette12

Ludia, nereagujte na nu, ona je zrejme posahana a robi si tu z nas dobry den, len sa zbytocne vytacate... ja to uz vzdavam lebo ked to citam co tu vypisuje tato neschopna "matka" tak sa mi tlak zdviha, nema to vyznam, ved aj tak si budr tvrdit svoje, az pokial si jej dcera nesiahne na zivot, vtedy sa mozno aj s jej podarenym manzelkom prestanu smiat....

mmoonna

Zúfalámatka, ako čítam Vaše komenty, tak sa mi zdá, že Vám nejde o to pomôcť Vašej dcére, aby sa vyliečila. Vám ide len a len o to, aby chodila do školy. Však jej depresie sú v podstate banalita, určite si to len vymýšľa, vôbec to s ňou nie je také zlé, aj manžel sa tomu vysmial však čo je to už len za chorobu, nie? Všetci Vám tu píšu, že v prvom rade treba riešiť jej zdravie a nie školu, ale vy si stále tvrdíte len škola a škola. Nedáte si od nikoho poradiť. Sa spamätáte až vtedy, keď bude neskoro. Škola sa dá urobiť vždy, ale zdravie, nebodaj život Vašej dcére sa vrátiť nedá. Spamätajte sa!!!

zufalamatka

Aj tak si nemyslím, že patrí na psychiatriu. Raz som navštívila jednu známu, ktorá tam ležala, ale poviem vám, nikdy by som tam nešla. Niektorí tam boli poriadne strelení, kričali, keď som sa na niekoho usmiala a pozreli sa na mňa tak čudne.
Normálne som odtiaľ chcela čo najskôr odísť.
Ja by som sa tam aj bála zaspať.
Myslím, že to s mojou dcérou nie je tak vážne, žeby mala byť medzi takými. Veď nie je cvok.

Cliattsi

Milá zúfalá mama- vôbec nechápeš, čo sa s tvojou dcérou deje. Je na tim veľmi zle. NEMÁ V TEBE OPORU, NEMÔŽE SA NA TEBA SPOĽAHNÚŤ, ASI TI NEMÔŽE NA 100 % DÔVEROVAŤ A JEDINÉ ČO TY VIDÍŠ SÚ VÝSLEDKY V ŠKOLE.
"Len to neberieme tak, že depresia je vážny dôvod.
Hoci to neberiem tak, ako manžel, ktorý keď počul, že ten dôvod je depresia, tak mu bolo smiešno, že taká blbosť." - nie ste pre ňu dosť dobrí rodičia, lebo jič nechápete.
Mal som podobných rodičov a aj mám a NEZNÁŠAM TENTO POCIT ZÚFALSTVA, KEĎ MA NIKTO NECHÁPE.
Ja som tiež bol zosmieššovaný a tiež som počul: Vzchop sa!, Zabojuj!
Nechajte si ti radšej pre seba
Psychiater by vás mal poučiť, čo vašej dcére nemáte rozprávať:
Čo nehovoriť depresívnemu človeku s anhedóniou?
• Pozri sa, ako vyzeráš. Vstaň už konečne z tej postele a urob so sebou niečo.
• Keď sa tomu budeš poddávať, nikdy sa to nezlepší.
• Podľa mňa nemáš žiadnu depresiu, si len lenivý.
• Prečo nejdeš niekam na dovolenku?
• Veď máš všetko, čo by si ešte chcel?
• Vieš, ako je mne?
• Prečo mi to robíš?
• Keď sa budeš trochu usmievať, hneď ti bude lepšie.
• Musíš sa vzchopiť!
• Už zase depkuješ?
• Čo chceš takýmto správaním dosiahnuť?

Treba si uvedomiť, že depresia je ochorenie vôle. Chorý vám to nerobí naschvál, jeho samého tento stav trápi a vaše výčitky či pohŕdanie mu veľmi ubližujú. Naopak, vaša podpora mu pomôže vyliečiť sa.

www.zivot.sk

Ja osobne nemám rád, keď môj život bol závislý od ľudí, ktorí mi nerozumeli-rodičia. Boli úplne mimo. A vidím, že u vás je to podobne.
Radím vám obom- neberte to na ľahkú váhu, lebo to môže aj zle skončiť.
Keď budete toto robiť, dcéra nebude u vás šťastná, a je aj dosť citlivá. Môže to skončiť zle.

Nemusia ju veľmi šikanovať, môžu to byť aj posmešky na ňu, alebo to nemusí byť nič priamo na ňu, ale skúsenosťami- z minulých ročníkov sa tam jednoducho NECÍTI DOBRE (pravdepodobne). A ako som už spomenul,s vami sa o tom neda hohovoriť, lebo ju jechápete a ste úplne iné typy ľudí a vidíte to v úplne inom svetle.
Ja som to zažil v škole a viem čo to je.

"Ona nám ale neverí, pretože si myslí, že jediné, čo v živote vidíme sú škola a peniaze. Ale tak, keď sa nechce v budúcnosti bývať pod mostom, musíme na ňu zo školou tlačiť. Chceme jej len dobre."........Ste úple mimo. Tak ako moji rodičia. Dcéra hovorí to, čo vidí a vidí to dobre. Aj vy by ste určite mali ísť psychológovi, čo sa asi nestane.
Určite na ňu ale takto netlačte.

nicollette12

zufalamatka - tak ju na tu psychiatru daj, ber ju za slovo, povedala ze ju tam mas dat tak daj, naco budes dalej riesit, ked to beries uplne inak ako by si mala... a ja ju uprimne lutujem ze ma takich rodicov ako ste vy.. nic v zlom ale pre nu to musi byt strasne, mat depresiu a rodicov co vidia len skolu.. zdravie je prvorade ak nevies a uz len ze sa jedna o tvoju dceru by si to mala brat zodpovedne, nie z nej robit hypochondra...takymto pristupom to aj tak nezmenis, cim viac na nu budes tlacit zo skolou tym viac ta znenavidi a aj tvojho manzela... ten sa jej este aj do tvare smeje... chuda