Neschopnosť nájsť prácu

Príspevok v téme: Neschopnosť nájsť prácu
Tiny

Chytá má zúfalstvo, stav, kedy padám asi na dno. Neviem si nájsť prácu! Pripadám si ako keby každý vedel niečo robiť a mal snahu len ja nie. V krátkosti moja situácia ... mam strednú odbornú školu s maturitou (obchod a podnikanie) tri roky VS (hútnictvo) neukončila som, nedalo sa, vrátiť sa nema zmysel ani nechcem) registrovala som sa na UP v 2012 a odvtedy som tam. 4,5 roka na UP hanba neskutočná a neviem to zmeniť. Nie žeby som nepracovala vôbec, po troch mesiacoch od registracie som si našla absolventskú prax v realitke administratíva (napln práce ctrl c+v) skončila mi ale ostala som tam 2,5 roka na čierno s prísľubom od nich že už riešia trvalú zmluvu/projekt vezmu ma a ja hlúpa som im verila. Keby aspon z toho bol doklad na UP že ano nejaká dohoda bola ale proste nič. Potom ma prepustili a do mesiaca som si našla dobrovolnícku prácu tiež v administratíve (napln práce ctrl c+v), bolo to na pol roka a už to bude rok čo som doma zadarmo. A len chodím po pohovoroch. Skúšam administratívu ale moja prax je nedostatočná, skúšam aj také ako sú predavačka (ale nemam prax s predajom a pokladnou čo mi aj bolo povedané že na takú poziciu nemam šancu keď nemam ani len základy), už aj na vrátničku som podávala a nič. Asi 4 x krát som bola na zaúčaní a napokon aj tak vzali iného. Fakt netuším čo mam robiť. Jediné čo mu sa vyhýbam je linka. Nezvládnem ťahať 12ky a nočné (mám taký problém že ak som celú noc hore ráno mi je zle a som mimo). Mám 27 rokov, žijem u rodičov z toho pracuje len mamka aj to za minimálku, oco je tiež na UP ale pred dochodkovým vekom a tiež ho nikde nechcú. Chcela by som pomôcť ale kdee? Ako? Ani len na obyčajnú brigádu nemam predpoklady, lebo tam berú len študentov. Mam to overené písala som agentúram aj zamestnávateľom. Čo robiť? Ako to zvládnuť?
Plus, môžem si vybaviť dávku v hmotnej núdzi čo je tých 60 eur ale podľa niekoho to treba odpracovať podľa niekoho nie. Neviem či by som sa dokázala tak prekonať aby som šla robiť VPP s niekým čo na dávkach dostane 400 eur a robí to isté čo ja pričom mam školu a aspoň ako takú prax.
Je mi pomoci? Alebo som fakt beznádejný prípad? Keď nič, tak aspoň som si vyliala dušičku.

Ve_M

V júni som tiež promovala na práve, ale našťastie na v SR, ale v zahraničí a prácu som mala tak počas štúdia, ako aj po skončení VŠ.
Od 3. ročníka som pracovala v advokátskej kancelárii a keďže to nebola klasická napchatá medzinárodná advokátska kancelária, mnohokrát sme mali možnosť aj preberať otázky z rôznych oblastí života a takisto aj praxe. Raz mi popri debate povedal môj šéf, že advokát, ktorý nevie pozerať na koncipienta ako na kolegu, tak nech radšej žiadneho ani neprijíma. Ja som vtedy ako študentka zarobila viac ako poniektorí koncipienti už so skončenou VŠ.
V žiadnom prípade nesúhlasím s tým, že koncipient má nižší plat kvôli tomu, lebo má advokát mnoho výdavkov. Aj obyčajný majiteľ predajne, alebo inej firmy platí odvody, atď. a predsa poniektorí zamestnanci zarábajú aspoň minimálnu mzdu.
Poznám prípady koncipientov v SR, ktorý pracovali pomaly aj namiesto upratovačky a nakoniec nedostali odmenu vôbec. Toto nie je o výdavkov, ale o charaktere.
Taký advokát, ktorý má koncipienta iba namiesto sluhu, tak by na odmenách šetril aj vtedy, keby boli jeho výdavky minimálne.
A pre ľudí, ktorí radia pre absolventov práva, aby sa zamestnali aj pri podradnejších prácach odkazujem, nech tam idú robiť sami. UPSVaR sú plné ľudí bez kvalifikácie, príp. vzdelaním bez maturity a ani neuvažujú nad tým, aby pracovali na pozícii ako operátor výroby, tak prečo tam vyháňate VŠ vzdelaných ľudí?! Prečo máte právo za neperspektívne štúdium?! ... asi preto, lebo na postoch, kde by mohli pôsobiť absolventi práva, sedia ľudia s nižším vzdelaním, ktorí tam boli niekým dosadení a hrajú sa múdrych a rozdávajú zavádzajúce rady.

torrence

Podnikám v službách. Na vygenerovaniu zisku potrebujem zamestnancov. Buď ich budem brať len ako náklad (viď kycera) alebo aj vďaka nim ten zisk dosiahnem. Potrebujem držať kvalitu služby na úrovni tak nemôžem mať fluktuáciu.Zmluvy dávam na rok žiadne dohody. Konkurencia sa čuduje ako je to možné keď mám pri vyšších cenách toľko zákazníkov. Vyššie ceny, kvalita a spokojný zákazník/zamestnanec to je základ úspechu podnikania. Každý pol rok sa zamestnanci samohodnotia z dotazníkov čo som čítal "až" dvaja z päťdesiatich chceli vyšší plat.

Kycera

Buki,
musím povedať, že ma prekvapila Tvoja slušná reakcia, v kt. máš kopec pravdy, ale aj nejaké drobné nepresnosti a tie sa pokúsim odstrániť.

Ty nepodnikáš, ak sa mýlim, oprav ma. ; )
Dám Ti otázku na telo : "Ak by si mal na niečo živnosť a Tvoje deti, príbuzní,... by sa zaoberali takou istou činnosťou a hľadali si prácu, komu by si dal prednosť príbuzným alebo cudziemu človeku?" Odpovedať nemusíš!

Treba si uvedomiť, že podnikanie nie je med lízať. A je úplne jedno, či sa jedná o pekára, stolára, učiteľa, advokáta či inú profesiu. Každý musí do toho vložiť čas, zdravie, peniaze, brať pôžičky, platiť úroky,... Rodina ide bokom, na ňu nie je čas. Tu neplatí, že pracuje 8,5 hod., tvrdo makať sviatky - piatky, nadčasy mu nik nezaplatí, nikoho nezaujíma, ako je na tom, nesmie meškať s platbami, inak hrozí penalizácia, ale on si na peniaze za svoju prácu musí počkať. Niekedy sa ich ani nedočká. Všetko je priamo úmerné tej - ktorej profesii. No a teraz príde do toho absolvent, na hotové a rád by lízal smotánku. To ale tak nefunguje.

Nie je VŠ ako VŠ, úroveň vzdelania klesla, všetko sa všade učí, takmer v každom druhom meste je nejaká "univerzita". Čo sa práva týka, tak mám pocit, že to sa študuje už na každej VŠ. Pravdou je tiež, že nie je absolvent ako absolvent a hoci je aj výnimočný, má len teoretické vedomosti a prax a život je o niečom inom.
Koncipientská prax na advokáta trvá 5 rokov, na konci kt. buď zloží alebo nezloží skúšky. Až vtedy sa z neho stáva advokát. Je len veľmi malé percento mladých, kt. sú nadupaní vedomosťami, komunikatívni, ochotní pracovať s plným nasadením, brať za to nižší plat, uvedomujúc si, že to ide z vrecka ich školiteľa,...

Buki

@Kycera Neda sa povedat ze vyuzivaju oni ich nechcu. Pravnici maju tiez deti, alebo deti kamaratov pribuznych a zoberu si ich alebo nikoho. Ono je to tak ze ked chces byt pravnik alebo robit nieco s pravom musis vystudovat skolu, musis mat prax a potom mozes zlozit skusky. Skolam je to jedno kolko pravnikov vystuduje, oni maju peniaze z poctu studentov. Takze kludne vezmu hocikoho daju vystudovat hocikoho aby mali peniaze. Ucitelia tiez maju prinos z poctu ziakov ktorych vyskolia. Lenze vystudovany ziaci musia mat prax ako koncipienti aby mohli nieco realne robit s pravom. Takze Pravnici maju moc nad tym kolko ludi sa stane pravnikmi a ti nechcu aby sa nim stal hocikto, nechcu konkurenciu. takze beru deti a deti kona brata a urcite si nedavaju inzeraty alebo niekoho nehladaju. Ked nieco najdes je to ozaj rarita a nic moc ti neponuknu. A to nie je ziadne tajomstvo. O tom sa kludne dozvie kazdy clovek co ho to aspon trochu zaujima. Kludne by si to vsetci ti pravnici co nemaju v rodine pravnika mohli najst informacie ako to funguje keby to chceli. Ale oni bud na to nemali a skola im to umoznila dokoncit studium lebo za to ma skola peniaz, alebo mali dobrych rodicov ktori ich financovali a oni si len chceli vyhnut praci a nezaujimalo ich co bude ked vystuduju.

Kycera

Jaja15,
si si istá, že "advokátske kancelárie koncipientov využívajú"?
Advokát si musí zarábať sám na seba aj na koncipienta, platiť za oboch dane, odvody, poistenia, poplatky,...
Venovať mu svoj čas, vysvetľovať, učiť ho, niesť za jeho prácu zodpovednosť,...
Platí koncipient za kanceláriu, telefóny, techniku, publikácie, spotrebný materiál,.....?

Buki

Bratislava - Garzonka 190+energie, prenajom izby v byte 209+30energie, dve neprechodne izby 209E.... 350-370E s energiami uplny standard. A Kosice? Ceny tie iste, platy nie.