Vitamín D

Táto diskusia patrí k článku: Vitamín D
Vitamín D

Vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika, čo je základom pre zdravý vývoj zubov a kostí. Takisto pomáha udržať primerané hladiny vápnika a fosforu v krvi. Je obsiahnutý predovšetkým v syroch, masle, margarínoch, smotane, obohatenom mlieku, rybách a obohatených cereáliách. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k mäknutiu kostí a krivici.

duska223

toto tvrdis s riadnou istotou, mna by zaujimalo ako si mozes byt v niecom tak isty? daval si si ty vysetrit z krvi decko, ze ake mas hodnoty? lebo keby to bolo ako pises, tak by nik nemal problem s tym, ze ho ma nedostatok a teda je dost ludi, co ho mas, to potom vyzera tak akoby ludia v okoli rovnika ho mali priam az nadbytok a to je nezmysel

Faith Healer

Príspevky od tohto používateľa boli zablokované, na základe opakovaného porušovania pravidiel diskusie.

duska223

BJ najma v nasom pasme, v nasej krajine je tazke sa tymto vitaminom predavkovat, u nas nie je take slnko aby sme mali realne vitamin D z neho pocas celeho dna, keby sme mali tak by aj doktori nerobili to, co robia, ze detom predpisuju kvapky s tymto vitaminom

dadulamil

Neviem nejako ostalo ticho. Ale s tým vitamínom D to nie je také jednoduché, ako aj ty píšeš. Deficit déčka by som povedal, že je skôr bežnou súčasťou života a nie raritou. Čo je dosť na zamyslenie :/

BJ 2

Wau, kam zmizli prispevky Faith Healera? Odpovedal som jemu, a zrazu tu niesu. Co sa zmazal? Alebo zmazali konto a prispevky?

BJ 2

Nebud vulgarny, Faith Healer. Chcem ta upozornit, ze ani lekari niesu za jedno, niektori sa priklanaju v doplnaniu vitaminu D, minimalne pocas zimy, niektori aj akceptuju vyssie davky vitaminu D.

K tomu, ze zo slnka vitamin D neziskas za kazdych okolnosti, sa priklana aj veda. Uz som ti poslal minuly rok linky, kde je to vysvetlene, akym sposobom sa vitamin D vytvara v pokozke. Kedze sa generuje len z urciteho druhu ziarenia, ktory penetruje hlbsie do pokozky, je zrejme, ze slnecne ziarenie musi dosiahnut urcitu intenzitu. A to, ze musia mat luce urcity uhol, je zrejme, kazdemu logicky rozmyslajucemu cloveku. Intenzita sa totiz zmensuje, ked objekt s plochoou nieje kolmy na luce. Zamysli si, preco sa solarne clanky na streche navrhuju tak, aby boli co najviac kolme na slnko, pocas najvacsej casti roka. Zamysli sa, preco sa slnecnica otaca za slnkom, preco rastliny nastrukuju listy kolmo na slnecne luce. Je jasne, ze to nerobis spravne, nevygeneruje sa ti nic, alebo velmi malo.

Je dokazene, ze slnecne luce ktore generuju vitamin D, zachytava aj hrubsie sklo, aj slnecny krem, a aj atmosfera. Darmo sa tu naparujes, logicku a vedecky vyskum nemozes popriet.

Co sa tyka "predavkovania", vitamin D si mozes kontrolovat. Vela ludi ho ma v deficite, teda pod hodnotou 30. Nechapem, co sa naparujes, ked mozes zacat suplementovat, a sledovat si hodnotu. K ziadnemu predavkovaniu nedojde. Hodnoty u ludi vystavenych na slnko intenzivne (surferi na americkych plazach), ukazovali hodnotu minimalne 32. U niektorych kmenov zijucich povodnym posobom zivota, vystavenych na slnku intenzivne, namerali hodnoty az 45-60. Cize uz zo slnka telo ziska tuto hodnotu. Ako iste vies, zo slnka sa predavkovat nemozes, od urcitej hodnoty sa vitamin D v pokozke prestane generovat, nemozes ho ziskat tolko, aby si sa predavkoval.

Vitamin D aj vo vyssich davkach bralo za posledne dekady tolko ludi, ze ani hodnoty nad 65 sa nepreukazali ako toxicke, skodlive, ba naopak. Bolo to predmetom mnoho studii, kde sa preukazal pozitivny efekt na imunitu, ci znizenie vyskytu rakoviny. Obecne sa da tvrdit, ze do 65-75 sa nepreukazali ziadne negativne ucinky. Ja osobne sa priklanam udrzovat si hodnotu vitaminu D medzi 32-60, tiez niesom zastanca tych najvyssich davok, ktore ze vraj idu az do 85.

Takze... prestan su vyblakovat, pretoze pises nezmysly, nemas pravdu, tvoje tvrdenia vyvracia veda, este aj mnoho lekarov by sa postavilo proti tvojmu " nedoplnajte vitamin D, lebo sa predavkujete". A v severskych krajinach je to este horsie, a aj v UK. Tam sa doporucuje doplnat este aj lekarmi.

BJ 2

Cloveka Faith Healer neberte vazne

Vitamin D sa vam este zo slnka negeneruje. Slnko nema dost velku intenzitu. Je ho rozumne brat na zvysenie imunity.

Generuje sa az medzi junom-augustom, potom uz velmi malo.
A iba priblizne medzi 11:00-15:30. Presne casove obdobie sa meni, treba ho vypocitat podla uhla slnka, pod ktorou dopadaju slnecne luce na Zem. Najviac je 90 stupnov. Pod 50 sa uz negeneruje. Musi byt aspon 50 stupnov.
Nesmiete byt takisto natrety. Teda ked mate opalovaci krem, negeneruje sa v pokozke.

Preto ma tolko populacie zapadneho sveta problemy s vitaminom D. Na slnko sa velmi nespoliehajte. Aby ste ho mali vela, museli by ste byt denne aspon 30 minut vystaveny slnku s velkou intenzitou, tak aby vase telo bolo kolme na luce. Cim mensi uhol na pokozku, opat sa intenzita zmensuje. Preto ho ma tolko ludi v deficite, lebo si myslia, ze staci otrcit ruky na 10 minut na hociake slnko, ale nieje to tak. Generovat sa da iba medzi junom-augustom, a to na najintezivnejsom slnku, a este musi dopadat na dost velku plochu tela a pod dobrym uhlom. V skratke plati, ze treba lezat. Pokial stojite, nieco sa generuje tiez, ale tam uz treba byt s odhalenou hrudou denne aj hodinu-dve. V podstate ludia ho mali v poriadku len taki, ktori polonahi boli vonku dennodenne, ti nemusia lezat, lebo sa im vygeneruje dost aj po stojacky.

Najlepsie je nechat si ho zmerat, a tam vidite, ako ste na tom.

SomStaleVysmiata

no myslím, že nie pripravení skôr ako to máme schopnosť adaptovať sa a vymyslieť aj nemožné a pomaly každý vie šiť a X ďalších zručností, sme proste šikovný národ akého inde niet. No jasne zlaté české ručičky musím spomenúť