Kŕčové žily

Táto diskusia patrí k článku: Kŕčové žily
Kŕčové žily

Kŕčové žily označujeme ako vakovité rozšírenie steny podkožných žíl. Žily bývajú stočené a vystupujú nad úroveň kože. Zvyčajne majú tmavomodrú farbu. Najčastejšie sa vyskytujú na predkoleniach.

zdenka6

no tým cvičením dosiahneš maximálne tak to, že sa ti to možnože len nebude zhoršovať, ale vyslovene aby ti tým zmizli, tak to je podľa mňa nemožné.

nechalicka

no mne zase ako prevencia to cvicenie velmi nepride dostatocne, ale tak mozno to niekomu niekedy pomohlo, neviem.

MrkvovyDzus

Cviky sú len jednou položkou z väčšieho balíčka odporúčaní. Malo by to mať pozitívny efekt, do akej miery, to je asi individuálne. No či sa jedná o výrazné zlepšenie stavu, mierne zlepšenie, či len udržovanie stavu, resp. prevenciu, stále je to užitočné, nie? :) V každom prípade je dobré sa poradiť aj s lekárom, pre istotu sa spýtať aj na cviky a podobne, možno, že niekedy sa to neodporúča, neviem. Jednou s možností je návšteva spomínaného angiológa.

machiia

mrkvovydzus, len tie krcove zily, ked uz mas, tak ti asi samotne cviky na to realne nepomozu. akoze nezmiznu ti len vdaka tomu, ze si budes nozky natahovat si myslim.

MrkvovyDzus

možno to tu už odznelo, no problémami s kŕčovými žilami sa zaoberá aj angiológ - stačí behnúť za všeobecným, nech vám dá výmenný lístok

Výhoda je tá, že vám môže prezrieť žily pomocou doppleru, resp. iným diagnostickým prístrojom (ak sú, neviem) a teda urobiť podrobnejšiu diagnostiku, určiť nejaké parametre, zhodnotiť stav, niečo predpísať, dať odporúčania.

Z praktických rád je to snaha vyhnúť sa dlhému sedeniu a státiu, mať pravidelnú pohybovú aktivitu (plávanie, bicykel, rýchla chôdza - uprednostnená pred behom, nakoľko sú pri nej menšie nárazy), nenosenie tesného oblečenia, obmedzenie pobytu v horúcom prostredí (sauna, opaľovanie, horúca vaňa), udržiavať zdravú váhu, sprchovať si nohy studenou vodou, prípadne striedať teplú a studenú vodu s tým, že sa zakončí studenou, zdvihnutie, vyvyšovanie nôh (na stoličku, fit loptu, o stenu atď.), možno tak urobiť aj počas spánku, kde stačí 10 - 15 cm.
Taktiež, stav žíl môže skomplikovať dlhotrvajúca zápcha, užívanie veľkého množstva hormónov.

Odporúča sa robiť aj cviky na zlepšenie krvného obehu ako naťahovanie chodidla hore a dolu, prestupovanie zo špičiek na päty, krúženie chodidiel a podobne, dá sa o tom niečo zistiť na internete.

A zo stravovania, napr. olivový olej a pohánka (ktorá obsahuje rutín).

Snáď pomôže.

vricka86

michallinca a ako ti pomohol ak sa smiem spytat? pomohol v tom zmysle, ze sa ti uz nerobia dalsie alebo ti zmizli alebo ako?

romcok

A ani tie nocne krce uz vobec nemavas? Ja mavam semtam, nedeje sa to pravidelne, ale viem sa na to zobudit. Ale tak skor by som to pripisoval sportu, lebo sportujem ozaj kazdy den.

michallinca

ahojte, mne pomohol na krcove zily devenal. najprv som mavala len nocne krce, tak som brala magnezium, myslela som, ze to pomoze a krce zmiznu, ale potom sa to stupnovalo viac a viac az som si jedneho pekneho dna nasla zilu, druhu, tretiu.