Desiata

Príspevok v téme: Desiata
MarianMajo

Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o rady rodičov, čo na desiatu,
nejaké nátierky (prípadne postup) alebo niečo iné..
Niečo čo je zdravé a zároveň to zasýti
Takmer každý deň dávam deťom do školy to isté, niekedy to samozrejme obstriedam ale už mi je blbé, že nosia stále chlieb, maslo a salám..

Ďakujem za rady

odpovedam

ovecka, nezdrave sa nerovna nechutne. to je tiez len hlupy predsudok. A ked dieta peniaze nema, tak do automatu nepojde. Hladny clovek zje vsetko ;-). Aj to, co je nezdrave samozrejme. Samotne obilniny dvakrat zdrave nie su. Ale je to len nasou kulturou, ze sme na to nauceni. A oducit sa da. U deti je to tazsie, ale kto vie, ako sa stravovali doteraz. Vobec to nemusi hned byt take zle.

0vecka

lol to je diskusia drbnite detom nieco zdrave a decko to hned hodi do kosa a ide si kupit nieco do automnatu... Akoze tie kydy ze pecivo je nezdrave??? Zerie to 99% ludi. Nezdrave su skor tie salamy klobasy parky atd.

Jasne ze ked decko dostane klicky z ovocim tak to zrat nebude...

odpovedam

No ja ked sa divam spatne, co mne nasi balili na desiatu, ked som bola ziacka, tak je to rovnaka katastrofa. Tiez len samy cukor, pecivo a ziadna zelenina ci vajicka a pod. Ale myslim si, ze nie je problem si to nastudovat, aj ked aj ja mam niekedy problem s pestrou stravou. Ja mam varene aj 4x denne. Cize preto je tazke podla mna dietatu nieco nabalit. ja si varim aj ranajky, obed, veceru a druhu veceru... su to syte jedla. Ale v zasade je lepsie nahradit sacharidy tukom a bielkovinami.

ebi777

odpovedam

máš pravdu, len ja mám silné obavy o tom, že 80% rodičov zrejme netuší aké sú sacharidy nebezpečné a čo spôsobujú...
podľa mňa niektorí rodičia ani nevedia, že ktoré sú tie sacharidové potraviny, a už vôbec netušia čo je vysoký glykemický index potravín a s tým súvisiace rozkolísanie hladiny cukru krvi.... etc

a nechápem ako môžu deti tlačiť salámami, a šunkami,, tieto svinstvá som nejedla ani nepamätám kedy

prepáčte za moju zaujatosť :) nekvalitné potraviny je moja slabosť na komentovanie...

ebi777

moja najobľúbenejšia desiata za detských školský čias:

biely rožok a v tom na tenké plátky papriková slaninka a tenké plátky kyslej uhorky :-)

to bola mňamka, hehe

a iste zdravšia ako nejaké umelé salámy a šunky z obchodu

odpovedam

No ak chcete pre deti nieco zdrave, tak nie zase tolko sacharidov. To len podpori zbytocnu unavu a vycerpanie. Ak to ma byt zdrave a syte, tak bielkoviny, vlaknina a tuky (na ukor sacharidov). Tuky poskytuju rovnaku energiu, ale zbytocne nerozklisavaju hladinu cukru krvi a inzulin.

Ja osobne sa vyhybam pecivu, no pre deti je to bez neho asi zlozitejsie. Tak skuste celozrnne placky (celozrnna muka + vajicko + slnecnice + sezam + kukurica + cokolvek na obmenu, napr. korenie alebo struhane orechy). k tym plackam dajte cottage cheese, zeleninu. Pripadne domace natierky (napr. z bryndze, masielka, rybaciny, do toho cibulku, papriku, atd.) Ved na internete je vela receptov.

Dajte im aj ovocie. Jogurty skor nie - hlavne nie sladke. No aj tie nesladene maju malinko bielkovin a zbytocne sacharidy. Pribalit im aj mozete zakysane mlieko napr. s kakaom, zeleninove salaty so syrom, tvarohove vyrobky a pod.

MarianMajo

Ďakujem.. ja som tiež málokedy stíhal a tak som im len dal suchý rožok s bambínom ale povedal som si, že začnem robiť desiatu večer a ráno to len vytiahnem z chladničky a dám im to do tašky. Deti sa mi síce ešte nezačali sťažovať ale mne by asi tiež nechutilo jesť každý deň to isté. :)

ewelin...

natrieť obe strany syrom a medzi to praženicu ( alebo uvar vajíčka , daj do mixéra plus trojuhol.syr a cibuľu vymixuj ako nátierku )

rezeň medzi chleba s horčicou

palacinky natreté džemom

však môžeš aj jogurt s rožkom

alebo urob ryžový nákyp s kopou ovocia a ten sa môže aj ako desiata za studena jesť

klobásu alebo slaninu nakrájaj medzi chleba

párok v rožku ( ani nemusíš mať hot dogovač, prekroj rožok, trošku vydlab a daj párok - zatlač a hotovo )

inak aj mne liezli krkom desiaty, ktoré som nosila do školy. Ako viem, že rodičia ráno nemali čas a poviem ti, ani ja by som nemala fantáziu čo dávať.