Operácia očí

RNG

magy, ovadzanie roznych literatur a clankov nie je zavadzanie, to je len spristupnenie roznycy informacii. Mnohe skodlive stranky loaserovych operacii sa zjavia az po dlhych rokoch, to pociatocne "nadsenie" laserovou operaciou moze casom zmiznut.
V USA, kde toto zacalo uz pred vyse 20 rokmi je obraz dnes iny, nez to povodne nadsenie, a to je fakt,potvrdeny statisticky a nie zavadzanie

bobi

ďakujem za rady. u nás v rodine vidia všetci dobre. mám slabé dioptrie do diaľky 1.5 a stav sa mi už niekoľko rokov nezhoršil, dokonca už ani k očnej nemusím chodiť, len je to otrava nosiť stále okuliare a kontaktné šošovky objednávať. tá cena sa navyše celkom aj vyrovná po pár rokoch. všetci známi, ktorí boli na tejto operácii si to vychvaľujú, tak snáď to budem mať bez komplikácií aj ja:)

Magy

je to dost individualne, ako sa oko a organizmus zachova po takom zasahu/operacii a to nemoze predvidat ziaden sebelepsi lekar. ja uz mam po lasiku viac ako 6 rokov a nemozem povedat jedine krive slovo. mal som -2.5 a -2.75 plus nejake drobne skreslenie a okrem toho, ze som po operacii mal suche oci a este dlhe mesiace obcas pocit rezania (najme hned po zobudeni), ktore ale umele slzy alebo kvapky do oci v pohode vyriesili, som nemal ziadne dalsie komplikacie.
rozhodne mam uz pokoj od sosoviek, okuliarov a pod.

---

RNG - trochu zavadzas. 53% pacientov po operacii uvadza, ze ma aspon jeden z vedlajsich efektov (53 percent of respondents experienced at least one side effect, such as halos, light sensitivity, or blurry vision.) ale to som mal aj ja a na to ma lekar upozornil, pricom tento efekt rychlo odoznieva. nie je to ziadne velky problem.

(22 percent still had problems six months after the surgery)
to som mal aj ja, tie suche oci hned po zobudeni a nutnost pouzivat umele slzy alebo aspon klasicke kvapky. ale su to nepatrne efekty operacie, ktore sa daju prezit uplne v pohode a nijako vyrazne neznizuju vyznam operacie, ci jej prinos.

taktiez si v ramci objektivity zabudol uviest, ze "The vast majority, 80 percent, reported being "highly satisfied" with the results."

To znamena 80% velmi spokojnych a kopec dalsich aspon normalne spokojnych. inymi slovami, drviva vacsina su spokojni. a komplikacie sa najdu vsade, aj pri lieceni "obycajnej" chripky moze pacient nahle umriet.

yorka

pripájam sa k RNG,
ja viem, že sa v súčasnosti roztrhlo vrece s operáciami očí, ale je to velky byznis a častokrát ti nepovedia, aké má riziká.
Tipujem, že máš krátkozrakosť. Pokiaľ ju máš od mladosti, problém je v tvojej predĺženej očnej osi. Operácia tvoj vizuálny problém vyrieši, ale fyzický nie. Tým, že ti stenčia rohovku, sa ti v budúcnosti možu prejaviť iné komplikácie..nemusia sa hneď..ale o 20, 30 rokov..a laser na sietnicu tiež nie je žiadna výhra.
Ja som krátkozraká, mám - 1.25 D. Nie je to veľa, ale nechápala som, prečo..v našej rodine nikto široko daleko nenosí okuliare, a dioptrie mi z čista-jasna naskočili v 17, a od učenia to nebolo, tomu ver :D
každopádne so šošovkami je to otrava, a okuliare nenosím rada. Nad operáciou by som nerozmýšľala ani keby som bola poloslepá-v obehu sú celkom krátko. Operácia sa može podariť, ale možeš to byť práve TY, kto bude mať problémy.
Ale je to tvoje rozhodnutie...a každé tvoje rozhodnutie je správne..lebo je TVOJE.

RNG

Myslim ze by si to mal premysliet, ci ti to naozaj treba, lebo co lekari "zabudaju" pacientov informovat, ze dost znacne percento pacientov ma po lasik operaciach problemy so zrakom. Pozri napr na
www.lasikcomplications.com
a potom sa rozhoduj, ci sa ti to oplati riskovat.Tam uvadzaju napr ze az 53% pacientov ma problemy po operacii a po pol roku este tie problemy trvaju u 22 % pacientov. Naviac su problemy, ktore sa objavia neskor, casto o mnoho rokov neskor.
Ja sdom to synovi pred vyse 10, rokmi nedovolil, teraz je velmi stastny, ze sa nenechal na to nabulikat, ako viaceri jeho priatelia a radsej bude nosit okuliare a kontaktne sosovky, nez podstupit take mozne riziko.