Parkinsonova choroba

Andrej

Sju,
specialna cast bude... neboj... :)
Skus nas zatial podporit tak, ze privedies do tejto temy aspon 2-3 parkinsonikov alebo ludi z okolia parkinsonikov na diskusiu. Co ty nato?

sju

Zlatica, piše Ti parkinsonička. Liečim sa 2.rok, to nadúvanie a jazyk to naozaj neviem, ale problém s prehltaním a zápcha, toto určite patrí k tejto chorobe. Samozrejme sa to nemusí vyskytúť, nie všetci pac. s tým majú problém. Píšeš, že sa mamke stav zhoršuje, vieš choroba postupuje,u niekoho pomaly, u niekoho rýchlejšie. Veľmi dôležité je pravidelné sledovanie neurológom, odpovede na tieto otázky Ti dá odborník, nedovolila by som si zasahovať do tejto oblasti. Ale keďže sama trpím touto chorobou, určite by som vyzdvihla podporu a istotu, ktorú treba dať týmto ľuďom. O význame dobrého domáceho prostredia snáď ani netreba hovoriť. Pri zhoršení chôdze, daj pozor na pády, odstráň zbytočné prekážky a zabezpeč dostatok svetla v kúpeľni, wc a pod. Je toho ešte dosť, čo by sa dalo odporučiť, o všetkom otvorene hovor a pýtaj sa odborníka. Aj tu vidno, aké je dôležité, aby aj parkinsonici mali priestor, kde by mohli otvorene hovoriť o svojich problémoch, vymieňať si názory a skúseností. CHcem veriť, že sa to raz podarí a parkinsonici sa raz dočkajú svojej špeciálnej časti. Môžem Ti povedať, že skupina ľudí, ktorá tvorí tieto stránky, zatiaľ ako jediná zareagovala na podnety a prisľúbila pomoc. Ja verím, že nám to vyjde. Asi to nebolo celkom k Tvojej otázke, ale potrebovala som to napísať. Som parkinsonička a problémy ostatných parkinsonikov sa ma dotýkajú, nie sú mi ľahostajné. Mám 43 rokov.
Zuzana

zlatica

S boľavým jazykom je to tak, že neurolog to poslal ku krčnému ten predpísal nejaké lieky, ktoré vôbec nezabrali, potom to poslal ku stomatológovi, ktorý tiež predpísal kvapky ale tiež bez výsledku.

Alternativa

Skuste masirovat brusko, tak cca 2 hod. po jedle. A cvicit s nohami na posteli - dvihat, krcit. Co hovoria lekari na ten bolavy jazyk? Nejako to by mohlo dat informaciu. Myslim, ze tu Ti dame len "babske" rady. Treba lekara.

zlatica

No, s pohybom je to trochu slabšie, pretože keď zoberie lieky tak je jej asi 2 hodiny dobré, vtedy sa prejde alebo spraví niečo v kuchyni a potom už keď jej príde slabosť tak sa nepohybuje sedí v kresle, potom zase keď zoberie lieky tak je jej trochu lepšie ale ten pohyb sa obmedzi možno na nejakú prechádzku 5-10 min. a to je všetko. Niekedy aj pôjde do mesta čo je cesta asi 20 min. ale už domov nevládze dôjsť.

zlatica

Ďakujem za rýchlu odpoveď.To nadúvanie pretrváva dá sa povedať každý deň aj pri diete aj pri bežnej strave, tak preto sme to už spájali s tou chorobou, nevieme si rady a všetky vyšetrenia vrátane ultrazvuku a gastroendoskopie dopadli negatívne.

Alternativa

Naduvanie by som nedavala do suvisu s neurologickou diagnozou. Skuste zmenit stravovanie : viac zasadotvornych potravin, lahsie jedla, zelenina, ovocie.