Úzkosť

katkaxxx

Tani moze na tom nieco byt... navyse toto pocasie co je, tak to je najhorsie na tlak...

Všeobecné opatrenia
Všeobecné opatrenia majú za cieľ stabilizovať regulačnú schopnosť krvných ciev a zabraňovať hromadeniu väčšieho množstva krvi v dolnej polovici tela. Neslúžia teda len na liečbu existujúcich nízkych hodnôt krvného tlaku, ale aj na prevenciu náhleho poklesu krvného tlaku. K všeobecným opatreniam patria:
striedavé sprchovanie, pričom by sa vždy malo končiť studenou sprchou
masáž kefou (smerom k srdcu!)
pravidelná, podľa možnosti denná, športová aktivita, napr. bicyklovanie, prechádzky, turistika, tanec, gymnastika, plávanie
nosenie elastických pančúch, resp. obväzovanie nôh elastickými ovínadlami pri prejavujúcom sa tvorení kŕčových žíl
vyvarovanie sa prílišnej únavy a preťaženia
vyvážená skôr slaná strava na rozdiel od neslanej stravy odporúčanej osobám s vysokým tlakom
denný prísun tekutín minimálne 2,5 až 3 l, napr. minerálne vody bohaté na sodík, bylinkové a ovocné čaje ako i ovocné a zeleninové šťavy
Vždy treba brať do úvahy, že káva a aj čierny a zelený čaj tekutiny telu odoberajú, a z toho dôvodu ich nemožno zahŕňať do denného množstve požitých tekutín. Na druhej strane však tak káva ako i čierny a zelený čaj podporujú zvýšenie krvného tlaku a prekrvenie, čo by mali osoby s hypotóniou využiť. Poklesu krvného tlaku, ktorý sa vyskytuje hlavne v noci a ktorý často vedie k nespavosti, možno zabrániť večerným požitím čaju alebo kávy.

Medikamentózna terapia
U prevažnej väčšiny osôb s primárnou hypotóniou môže byť zlepšenie ťažkostí dosiahnuté pomocou vyššie spomínaných všeobecných opatrení. Medikamentózna terapia je nutná len zriedka. Najčastejšie sa vtedy nasadzujú mineralokortikoidy, ako napr. fludrokortizón, deriváty ergotamínu resp. sekálne alkaloidy, ako napr. dihydroergotamín, alebo sympatomimetiká, ako napr. efedrin a foledrin.

Čítajte viac: primar.sme.sk

tatiana26

no jedna neurologička v BA mi pred rokmi tvrdila, že podľa nej je to všetko z tlaku, že to je katastrofa, že vôbec nevie, čo s tým robiť, že má ešte jednu takú pacientku, že na nízky tlak nič nie je... ja viem, že na nete je toho veľa tých babkovských rád, ja mám aj liek na tlak, ktorý si dávam, keď mám fakt pocit, že mi je mdlo, keĎ je zamračené a tak... priznám sa, že veľa s tým tlakom ale nerobím, aj keď boli časy, ke´d som skúšala...

katkaxxx

no Tani ktovie co z toho je kvoli uzkosti a co kvoli tlaku.. 90/60 je dost nizky... mohla by si skusit zacat robit nieco na zvysenie tlaku - na nete je na to kopu rad, fakt 2x nepoviem ze to mozes mat aj z toho... ten pokazeny zaludok mozes mat aj z nervov.. Tani drzim ti palce, a ok, nejdem ti pisat ze to zvladnes :) (ale aj tak viem ze to zvladnes :) )

tatiana26

z tých príznakov sú tieto klasika, neoddeliteľná súčasť môjho života :)
únava, poruchy koncentrácie, zimomravosť, studený pot, poruchy videnia, sklon ku kolapsu, závrate pri vstávaní, prípadne točenie hlavy, keď dlhší čas stojíte...

tatiana26

ja to ani neviem s tým videním definovať presne... také blikanie pred očami to je... vždy ale iba na jednej strane, v drvivej väčšine na pravej... že polovicu obrazu vidím a druhú polovicu nie, tá mi tak bliká, mihoce sa alebo čo... takže nemôžem nič prečítať napríklad... a mám pri tom derealizáciu vždy... ech, ja neviem...tlak mám ja riadny, max. 90/60 :), viac som hádam ešte ani nemala...

ja som sa dočítala, že poruchy videnia spôsobuje aj hyperventilácia... v praškovej knihe niektorej to bolo, asi si to večer vyhľadám...

a dnes ma dvakrát prehnalo a momentálne mi je na vracanie, tak som si dala smectu a čakám, čo bude... celá som nejaká dokafraná, kurníííík

katkaxxx

Tani nerob unahlene zavery, vsetko chce cas.. zober si cim si si pocas zivota presla.. nemozes cakat ze sa to za par mesiacov ci nejake 2-3 roky hned da cele do poriadku..

Nasla som ti o nizkom krvnom tlaku toto, nie su to nahodou tvoje priznaky?

"Hlavnými príznakmi poruchy krvného tlaku sú: únava, skľúčenosť, bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, zimomravosť, studený pot, poruchy videnia, šumenia v ušiach, sklon ku kolapsu, závrate pri vstávaní, prípadne točenie hlavy, keď dlhší čas stojíte."

a ake hodnoty tlaku priemerne mavas? jedno s druhym moze suvisiet, ktovie ci aj tu pes nie je zakopany... ja som tiez mavala v minulosti (aj teraz mavam) aj nizsi tlak, ale tak zase ziadna katastrofa.. najhorsie co som asi mala bolo 100/60 a vtedy je clovek taky otapeny, hlava sa mu toci a ma mrakoty.. mne sa obcas stavalo ze som videla akoby taky nejaky "biely sum" ked som sa pozerala.. nemas nieco podobne s tym videnim?

tatiana26

Baby ste zlaté, ďakujem... ani som nespala dobre, čo u mňa nie je zvykom, stále mám také zahmlené videnie, tak neostro vidím a samozrejme si to stále sledujem ako šibnutá a celkovo mi nie je dobre... áno Kati, aj tlak mám nizučký, to je pravda, len ja fakt neviem, čo to s tým súvisí, žiadny lekár sa k tomu nevyjdril ako k faktu, ale všetci to na to viacmenej zvaľujú... neviem... ale najhoršie je, že sa začínam obávať, že moje plány mať dieťa bez AD sú asi dosť nereálne...že to asi nezvládne vysadsiť a potom bez nich fungovať aspoň tých pár mesiacov! trochu deprimovaná som z toho...

Katka super, že si to tak pekne zvládla, hneď máš lepší pocit zo seba určite :)

katkaxxx

ahojte, tak uz som aj ja naspat. Tani ako dnes? myslim si ze tie stresy sa mohli na tom urcite tiez podpisat.. viem co s clovekom vedia spravit rodinne problemy.. a nemas ty aj moc nizky tlak?

Ja som v podstate s dovolenkou a s tym ako som to zvladla s tymi mojimi "cudzimi prostrediami" nadmieru spokojna, len tu spokojnost akosi neviem pocitit.. stale by som chcela byt 100% fit, tak aj male percento problemov ma vie vykolajit, clovek uz je taky netrpezlivy..

na dovolenke som "spotrebovala" len 0.25ku neurol 1x - na ceste tam.. inak som si davala len magnezko - a to si davam vzdy.. boli samozrejme drobne problemiky resp. nejake horsie pocity obcas ale nic nejak nezvladnutelne,takze v podstate velky uspech. vcera a dnes som nejaka trochu rozhadzana, resp. ustrasena - mam tesne pred menzesom a asi som precitlivena.. a aj to pocasie teda nie je bohvieco..

ako sa mate ostatni? co nove?

tati

tani ako je?este stale sa ti zle vidi?teda aj by som ti rada nieco pekne povedala ako to prejde a bude lepsie,ale sama si napisala,ze na to naladu nemas ;-)))tak na teba budem mysliet,aby si rano vstala a bolo ti lepsie!dobru noc....