Krcne mandle......vybrali vám ich?

DeborahFae

Ahojte :)
Ja som po operácii mandlí už 9 deň a vyzerá to tak, že mi už opadli obidve chrasty. Síce na jednej strane ma ešte stále čosi škrie, ale verím tomu že čoskoro zmizne aj to :). Mandle mi vyberali v Banskej Bystrici, podľa známosti som si zabezpečila toho najlepšieho lekára v nemocnici a odviedol skvelú prácu. S liečením som nemala žiadne problémy, hoci som za tie dni schudla neuveriteľných 9 kilo. Ešte stále nemôžem poriadne prehĺtať, ale už sa to postupne lepší. Neviem sa dočkať kedy budem môsť znova jesť, dokonca si už robím plány ktoré jedlo si dám prvé :D
Keď sa mi hojili rany, dosť to bolelo, ale kvapky algifen mi pomohli. Mandle som mala obrovské, dokoca už akoby vyžraté a s čapmi, takže ich odstránenie bolo doslova nutné.
Takže, moje konštatovanie je také, že neľutujem ich odstránenie a všetko prebehlo v poriadku, keďže som dodržiavala všetky rady doktorov a nepchala nasilu do seba jedlo. No, všetko v pohode, až na ten neznesiteľný zápach z úst, ale všetko zlé je na čosi dobré :)

Atlas

Caute,vidim ze tych co uz maju operaciu za sebou je tu fakt dost, tak snad niekto poradi...Chcel som sa opytat, ci niekomu z vas vyberali mandle, len koli capom. To je moj problem, mandle mam zjazvene a mam na nich capy, ktore sposobuju zapach z ust....mam stale zapalene hrdlo,zatekaju mi hlieny, ale anginy nemavam.......Ak mal niekto podobny problem bol by som rad keby ste mi poradili doktora/nemocnicu kde vam vysli v ustrety....mne doktor odmietol mandle vybrat...majte sa

Kate-LV

Ahoj, mne vyberali krčné mandle pred 2 mesiacmi v Levickej nemocnici. Mandle mi len lokálne umŕtvili a šlo sa na vec. Samotný zákrok bol relatívne v pohode, keďže moje mandle boli už roky v dezolátnom stave zákrok trval o niečo dlhšie a krvácanie zastavilo nakoniec až 16 štichov.V nemocnici som bola 3 dni. Bolesti po operácii boli veľmi intenzívne medzi 4 až 8 dňom. V tomto období mi robil problém aj zjesť bez plaču kojeneckú výživu alebo napiť sa vody. Jediná vec, ktorú som na bolesť užívala boli algifen-čapíky keďže som prvé dni často vracala. Na 10 deň ma zázračne rany prestali bolieť a začala som jesť normálnu nepomletú stranu ale len vlažnú, Keďže rany sa mohli do 14 dní kľudne otvoriť a opätovné zaceľovanie je vraj bolestivejšie ako vyberanie. V tej dobe hojenia som vyhlasovala, že menšie zlo a bolesť je dať si odťať nohu ako vybrať mandle ale kedže sa mi to zahojilo zázračne rýchlo (zrejme vďaka 16 štichom) svoj názor som mierne zmenila. Počas 10 dní som schudla z 53 kg na 47 sprchovať som sa mohla v studenej až po týždni aj to len v mierne vlažnej vode ale určite to za to stálo. Mávala som často angíny a bolesti hrdla a teraz je to v pohode dokonca sa zmiernila aj moja alergia. Takže odporúčam ak je treba, mandle rozhodne vybrať... tých pár dní sa to dá prežiť a je to geniálna diéta :)
Najväčšie negatíva: trhanie v ušiach, pocit, prehĺtania žiletiek, , nechutenstvo
Pozitíva: koniec angín a iných krčných zápalov
Pomáha: algifen, novalgin a kloktanie repíka zmiešaného 50:50 s kamilkami.
Mne osobne flector prášky na bolesť nezabrali ale aj to lekári s radosťou predpisujú.

Kate-LV

Ahoj, mne vyberali krčné mandle pred 2 mesiacmi v Levickej nemocnici. Mandle mi len lokálne umŕtvili a šlo sa na vec. Samotný zákrok bol relatívne v pohode, keďže moje mandle boli už roky v dezolátnom stave zákrok trval o niečo dlhšie a krvácanie zastavilo nakoniec až 16 štichov.V nemocnici som bola 3 dni. Bolesti po operácii boli veľmi intenzívne medzi 4 až 8 dňom. V tomto období mi robil problém aj zjesť bez plaču kojeneckú výživu alebo napiť sa vody. Jediná vec, ktorú som na bolesť užívala boli algifen-čapíky keďže som prvé dni často vracala. Na 10 deň ma zázračne rany prestali bolieť a začala som jesť normálnu nepomletú stranu ale len vlažnú, Keďže rany sa mohli do 14 dní kľudne otvoriť a opätovné zaceľovanie je vraj bolestivejšie ako vyberanie. V tej dobe hojenia som vyhlasovala, že menšie zlo a bolesť je dať si odťať nohu ako vybrať mandle ale kedže sa mi to zahojilo zázračne rýchlo (zrejme vďaka 16 štichom) svoj názor som mierne zmenila. Počas 10 dní som schudla z 53 kg na 47 sprchovať som sa mohla v studenej až po týždni aj to len v mierne vlažnej vode ale určite to za to stálo. Mávala som často angíny a bolesti hrdla a teraz je to v pohode dokonca sa zmiernila aj moja alergia. Takže odporúčam ak je treba, mandle rozhodne vybrať... tých pár dní sa to dá prežiť a je to geniálna diéta :)
Najväčšie negatíva: trhanie v ušiach, pocit, prehĺtania žiletiek, , nechutenstvo
Pozitíva: koniec angín a iných krčných zápalov
Pomáha: algifen, novalgin a kloktanie repíka zmiešaného 50:50 s kamilkami.
Mne osobne flector prášky na bolesť nezabrali ale aj to lekári s radosťou predpisujú.

jajkafr

jarna mandla
ahoj mne pomáhalo keď som kloktala z harmančekom tiež som pila harmančekový čaj... keď ti vyberú mandle na rane sa tvorí biely povlak to je dobré znamená to, že sa to hojí... ja som bola vyberať mandle keď som mala 10 rokov takže pred 10-timi rokmi :) po týždni v nemocnici ma pustili domov a viem, že ešte doma ma to bolelo dosť dlho... dobré sú tiež studené obklady na hrdlo a zmrzlina :) samozrejme piť a jesť len studené a čím menej dráždivé veci napr. kašičky, nič kyslé, príliš sladké... držím pršteky a prajem skoré uzdravenie

jarna mandla

ahoj mne mandle krcne vybrali minuly pondelok.. je siedmy den a ja mam pocit ze mi to hnisa jedni mi odpurucuju kloktat iny zase ne.. boli ma to strasne algifen uz kombunujem v noci z diazepanom..och uz chcem jest normalne...

marry689

Mne vyberali mandle pred 4 rokmi. Aslo nebolo skoro vobec zvysene, no mala som stale zapaly mocovych ciest a zjedla som kopu atb az mi raz urolog povedal, ze sa uz nemam ukazovat kym si nedam vybrat mandle.
Nedavalo mi to zmysel,ale nakoniec som nato sla kvoli zhadne zvysenym teplotam 37,3 stale.
Zakrok bol hrozny v tom, ze ma napinalo ale lekar to nejak ustal a vyrezal iba to co mal :)) Horsie na tom bola moja spolupacientka na izbe, ktorej to robili v celkovej anest, kvoli tomu, ze ich vraj mala prilis hlboko a lekar by s nou mal problem v lokalke. Lenze tym, ze spala a nezacala hned vypluvat krv, stekala jej do zaludka a kedze clovek vlastnu krv nestravi, cely den potom vracala- a rozdrazdila si hrdlo ovela viac. Aj sestricky vraveli, ze v celkovej to robia len vtedy ked musia.
Inac mna to bolelo naozaj len ako velmi silna angina, nezjedla som ani skoro ziadne analgetika.
No a problemy s moc. cestami som odvtedy nemala, teplota ostala- ta vymizla az teraz po vysadeni HAK- verte ci nie, asi to bolo hormonalnym zasahom do tela sposobene.
Odvtedy som bola chora asi len dvakrat- myslim na dychacie cesty a tak a zakazdym sa mi bolestivo zdurili uzliny na krku alebo za uchom, co som nikdy predtym nemala- asi prebrali funkciu tych mandli ci co.
Takze tak. Ja v konecnom dosledku nelutujem ze sli von, aj ked priamo s nimi problem nebol, ale zrejme boli trosku zapalene a pustali bakterie dalej do tela.

dispecer

ja mam dneska siedmy den po vybrati mandli. neska mi opadli chrasty co mi po tom ostali. tychto sedem dni bolo strasne kritickyh, vobec som nemohol rozpravat, usta som ledva otvoril, a schudol som krasnych 5 kilo za tento tyzden, robili mi to v celkovej anesteze, ale tie bolesti tohtotyzdnove to bolo neskutocne....ale som rad ze som si ich dal vybrat, neska uz normalne jem, pijem, rozpravam, a dokonca som si aj zapalil, necitim uz ziadnu bolest(len tu ze v hrdle sa mi zasekla jedna chrasta , ale snad ju nejako prehltnem) komplikacie som nemal ziadne ine, len ta bolest no, ale vytrpel som si to, a som konecne zdravy a mam chut do jedla, moje aslo uz naberalo na obratkach ( 800 som mal minimum a 1 500 maximum), tie mandle prosto museli ist von, prijali ma do nemocnice, tri dni som si tam polezal, dokopy nic nejedol, napchvali ma kvapkami algifenom, ale to mi prd pomahalo a ze vraj proti bolesti, bolo to prd platne no. ale pokial nie je nutne tak tie mandle si nikto nedavajte vyberat

Lucia2801

Dnes som prisla domov z nemocnice (Levickej). Bola som v lokalnej anesteze, pretoze mi vsetci hovorili, ze ked budem mat celkovu, tak potom tie nasledky budu horsie (bude ma to viac boliet atd.). Nuz, ale ked nad tym rozmyslam, mna sa doktor ani nepytal ci chcem tak, alebo onak. Proste lokalka a basta. Dali mi naladovku a hor sa na operacku. Obstrekol mi mandle znecitlivejucim sprejom, potom mi mandle napichal anestetikom. Zopar krat ma nadrapilo na vracanie, ale vracat nebolo co, kedze som nejedla a nepila poldna predtym. Zakrok trval asi 15-30 min (nepamatam presne, bola som omamena) a vobec ma to nebolelo! Jedine co som citila, ze sa mi proste niekto hra v krku s takymi velkymi kovovymi nastrojmi. Zobrali ma na izbu a vobec sa mi nedalo spat - nebola som unavena. Nejake 2 hodinky som vypluvala krv, a po 2 hodinach mi doniesli caj, takze potom uz ziadna krv. Myslela som si, ze to bude bohovska bolest, no prisla som na to, ze ked si nedam Flector (je uzasny!), tak ma to boli cca tak, ako ked mam anginu. Nie je to nijaka ukrutna bolest. Sice som 4-ty den po operacii a podla niektorych prispevkov citam, ze to najhorsie este len pride, nemyslim si. Jedine co ma stve je, ze nemozem rozpravat (teda nemala by som, inak bude boliet) a ze si nemozem este umyvat hlavu! A na toto by som sa chcela obzvlast spytat, ze aj vam povedali, ze si nemate umyvat zuby? Pretoze mne jedna sestricka povedala, ze si ich nemam vobec umyvat lebo sa mi do rany moze dostat chlp z kefky a to by bol koniec, ale zase druha mi povedala, ze si zuby umyvat mozem, ale len detskou pastou, aby mi "dospelacka" nevystipala tie rany a aby to nezacalo krvacat. Takze ako je to u vas? Umyvate si zuby? Ak ano, normalne?
Dufam, ze moje problemy s anginami a hnisavymi mandlami skoncili, a ze nebudem viac nachylnejsia na priedusky a podobne. Ja som celkom rada, ze su tie male zapalene veci vonku :)

kvizmajster

ohadom ASLO, ja som mal ASLO aj to druhe, neviem si spomenut v norme takze ASLO nie je dolezite. Zajtra som presne mesiac po vybrati. Prebiehalo to cele presne tak ako je tu popisane. Do 4 dna pohoda, do 7-10 zhorsovanie, potom pomale zlepsovanie. 14ty den zlom, 15cty som uz bol ako ryba. Skoda ze nikto v tom obdoby neprisiel podebatit na kvizmajstra, aspon by som sa bol podelil o aktualne zazitky s niekym online. Kazdopadne kazdemu mozem vyber len odporucit ak ma nejaky problem....ja som posledny tyzden zacal pit uz aj bublinky a nerobi mi problem zmena pocasia nic...to je nezvyk ze hned nezacne boliet hrdlo. Ak nahodou pridu problemy s prieduskami alebo alergiami ako tu niektory upozornuju, hned dam vediet. PS: kozne choroby zatial neodisli :P