Vysoký cholesterol

katusa99

Ďakujem Delphia, áno navštevujeme poradňu už od niekoľkých mesiacov dcéry,ale stravou to nevieme nijako znížiť a keď sa aj podarí tak len málilinko.Veľmi nerada by som ju pchala liekmi,lebo všetky majú nejaké vedĹajšie účinky.co s tým?

delphia

katusa99 vo vasom pripade ide o familiarnu hypercholesterolemiu, ktoru sa da dostat pod kontrolu zial iba uzivanim liekov.urcite s dcerou chodis do lipidovej poradne. riad sa radami lekara, nakolko dcera ma cholesterol velmi vsoky

katusa99

Ahoj,rada by som Vás požiadala o radu, ako znížit chol. u dcéry, má 10.r. a zlý cholesterol s hodnotou 9,5-10.mám ho aj ja /mama aj dedko/je nutné užívat lieky už v malom veku?

vsevedka

Norma je do5,2 takže sa čudujem tvojej lekárke, prečo ti chce hneď nasadiť lieky.Bežný postup je taký, že najskôr sa počas 3 mesiacov odporučí diéta a zmena životného štýlu, ak sa hodnoty neznížia ani potom, nasleduje medikamentózna liečba.A dôležité nie sú len hodnoty celkového cholesterolu:norma do 5,2 mierne zvýšené riziko 5,2-6,5 nad 7,8 vysoké riziko, ale tiež HDL(dobrý cholesterol)hodnoty:priaznivá je koncentrácia nad 1,3 a nepriaznivá pod 1. LDL(zlý cholesterol):norma do 3,3 od 3,3-5 mierne zvýšené riziko a nad 5 zvýšené riziko.Nezanedbateľná je tiež hodnota triacylglycerolov:norma do 2, od 2-2,5 mierne zvýšené riziko a nad 2,5 zvýšené riziko.Všetky hodnoty v mmol/liter.
Janka, obmedz živočíšne tuky, naopak olivový, slnečnicový, či ľanový olej, lisovaný za studena sú tuky prospešné zdraviu. Jedz veľa zeleniny, ovocia, potraviny obsahujúce vlákninu, nemastné ryby, kúp si lecitín a pi čaj pu-erh.Hranolkom a chipsom sa radšej vyhýbaj.

RNG

cholesterolov(lipoproteiny typu LDL a HDL) je mnozstvo a maju kazdy svoju funkciu v tele. Nachadzaju sa v potravinach ale velku vacsinu si clovek sam vytvara v peceni hlavne s prebytocnych cukrov. Tato produkcia sa da znizit napr Policosanolom(vytazok z cukrovej trstiny), ktory nielen znizi celkovu produkciu ale zmeni pomer LDL ku HDL v prospech HDL, co vacsina ludi potrebuje.