Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

pravdajelenjedna

addia : áno, môže mať vplyv ... ale pokiaľ ho má človek dostatok/nadbytok, tak mu absolútne nepomôže počas choroby a Cčko má fakt málo ľudí v nedostatku ale tam to väčšinou už súvisí aj s nízkym kalorickým príjmom atď :) preto som napísal že sa preceňuje lebo všade kde sa povie tak : si chorý? daj si Cčko ... pritom tí ľudia ani nevedia aké majú hodnoty

inak Cčko pomáha v priemere skrátiť chorobu u dospolých o 8%, čo keď si prerátame na čas tak ak je človek priemerne chorý 7 dní(168 hodín) si dáme na tých 8%, tak je to 13 a pol hodiny, čo sa skráti dĺžka choroby o pol dňa? ale samozrejme, každému účinkuje inak ...

inak čo sa týka chorôb detí, tak je ,,dobré´´ že sú choré od mlada, lebo tým si budujú adaptívnu imunitu ... ktorú deti MUSIA prekonať, aby si ich telo zapamätalo vírus/baktériu a efektívnejšie proti tomu bojovalo

addia

Céčko sa nepreceňuje, céčko podľa mňa aspoň podľa mojich skúseností má na imunitu veľmi dobrý vplyv. Ale zároveň si myslím, že je podstatný aj ten vitamín o ktorom si ty písal, to o tom niet pochýb!

pravdajelenjedna

vitamín C sa strašne precenuje, nema absolutne take dobré vlastnosti ako sa vsade opisuje ... z vyskumu co bol okolo 2009(ked budem na PC hodím link) tak vitamin C ako prevencia pred chorobami skoro 0lova, pomoc pri chorobe 0lova a jedine co sa zistilo je, ze pomáha zmiernovat symptómy

ak chcete zlepsit imunitu ci u vas alebo u dieťaťa, treba dodržať : nastaviť denny kaloricky príjem nad bazalny metabolizmus a dostatok vitaminu D!! prave kvoli nedostatku D su ludia chori, hned ako skončí leto a ludia maju nedostatok Dcka su nachylni na choroby na jeseň... a potom taki, co maju trosku oslabenu imunity ochoreju tiez lebo ich nakazia ostatni, co sa neliecia
vitamin D je najlepsie užívať v D2 forme

emanulka

- Mariama je super, že to vieš a že si s tým začala niečo robiť. Lebo s detskou imunitou vie veľa vecí zamávať, ak ju nemá čo držať v poriadku, v nejakej tej fajn fotme. -

mariama254

For you - lujziara
Nie myslela som, ze ci este aj nejake ine vitaminy. Ale som rada, ze ste mi napisali, ze to cecko je dolezite. Ale priznam sa, ze som uz bola sa na to aj v lekarni pytat a aj samotna lekarnicka mi povedala, ze pri detoch je prave vitamin C klucovy, ze vela zmoze ;)

bulino

Ja som skusal aj megaskorbicku liecbu a nemal som pocit, ze by mi to pomohlo. Spisal som to aj do clanku, mozete si precitat tu: zdravopedia.sk

addia

Lujziara ani ja neviem ako to myslela, ale ja si myslím, že netreba nič vymýšľať, dávať, okrem vitamínu C, šak tento vitamín práve má vplyv na imunitu a to je to, čo je podstatné!

lujziara

Ako to myslíš, že viacero druhov vitamínov dokopy?
Ja dávam céčko v podobe Cebionu, pretože práve céčko má veľký vplyv na imunitu a drží ju v stave takom aby bola schopná sa brániť ak by sa objavili v okolí nejaké chorôbky :)
Neviem či si myslela, že viac druhov céčka či dávame alebo jak :)