Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

mimila

envelin tymto sa riadim aj ja a zatial mi to len dobre skusenosti prinieslo :) na imunitu tiez netreba davat kvantum toho, my davame doma len Cebion, cize cisto len vitamin C a ma to vyznam, podla mna to staci ak chceme aby deti boli zdrave pretoze tento vitamin je alfou a omegou pri budovani a podpore imunity :)

envelin

Viem, ja sa už nejaký čas v živote riadim tým, že v živote je menej viacej a to v mnohých prípadoch, či už ide o zdravie, alebo aj v nakupovaní a podobne. Mne to veľa vecí v živote uľahčilo týmto sa riadiť.
Keď vitamín dávam a chcem vidieť výsledky tak každý deň, vtedy to má zmysel.

vejkaa

Envelin je to tak ako si napisala. Kuzelnicka keby si deti aspon postupne vytvorili nejaky navyk k ovociu, hned by to bolo lepsie. Ale to ich k tomu aj musime viest ;)

envelin

Malo, k tomu sa prikláňam aj ja a pritom deťom k dobrej imunite stačí máličko a sú v pohode. Stačí vitamín C a deti sú zdravé, aspoň u nás je to tak, niekedy vôbec netreba kadečo skúšať kombinovať zbytočne. V takýchto prípadoch platí ozaj, že menej je viac.

kuzelnicka

Eliona mala by to byť pri dnešnom životnom štýle a strave pri deťoch myslím, že by to mala byť už pomaly aj povinnosť dávať vitamíny. Najmä keď deti sú čoraz prieberčivejšie :/

Eliona

Perla, miestami je ešte to slniečko zubaté, tak sa treba mať na pozore, najmä ak sa niekto nestará o zdravie dieťaťa. Že neposilňuje imunitu pravidelne počas celého roka.

perla

Mimila s obliekanim to prehanat netreba, ale zase teraz netreba to slnko nejako precenovat, pretoze este je tiez take kadejake, ze aj chladny vietor zafuka a duplom ak teraz von, ze niekam ideme, tak my napriklad chodime do hory, do lesa, kde nikto neni a tam trochen viacej fuka ;)

mimila

kvetka, ked tak teraz pises o tom, ze krk je nachylny, som si na mamku moju spomenula nosi take hrubsie saliky kadejake teraz a vcera prisla len so satkou, ze sale si dala oprat, ale ze normalne citi, ze jej je zima, az som nechapala, tak je an toto velmi citliva :/ len deti zase netreba tiez zbytocne velmi hrubo obliekat, ze kopu vrstiev, lebo niekedy je to viacej na skodu ako na osoh, ked detom davame cely rok vitaminy ako cebion, jak lujziara pisala, tak myslim, ze ozaj sa nemame coho bat :)