Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

RNG

Makoz, 50 mg tabletky vitaminu C vyraba dnes len farmacia a ak mas problemy z toho, pricina je ze tam davaju rozne e-cka, co dnes doplnkovy priemysel uz davno vylucil.
Vitamin C nemoze vyvolavat ziadne zahlienenie, ale rozne e-cka mozu vyvolavat alergicke reakcie, tj aj zahlienenie.
Keby si mal reakciu na 50 mg vitaminu C, tak by si musel mat reakciu na pomarance, cucoriedky, kiwi, , dokonca aj jablka, lebo tieto obsahuju viac, nez 50 mg vitaminu C.

Makoz

Chcel by som reagovať na Boris1994. Ja mám tiež zlé skúsenosti s užívaním vitamínu C v tabletkách. Keď zoberiem 2x vitamín C cca 50mg vyvoláva mi to zahlienenosť prípadne aj bolesti hlavy ako pri chrípke. Môžem užívať len vitamíny kde nie je vitamín C. Ináč nepoznám nachladenie, vírusové choroby ani nič podobné.

RNG

Predavkovanie draslikom je dalsia falosna poviedka cirkulovana medzi lekarmi. Telo dospeleho potrebuje az 4000 mg draslika a 2000 mg sodika. Sodika dnes dostavame plno, az privela a draslika zialbohu primalo. V Amazonskych pralesoch ludia zijuci zbieranim plodin dostavaju az 7200 mg draslika z potravy denne. Tam totiz nie je poda vycerpana, ako nasa tym ze sa na nej stale pestuju produkty, ktore sa odvazaju prec a tym sa poda vyrabovala o hromadu roznych mineralov, najma draslik, ale aj rozne stopove.
Dnesne zemiaky napr obsahuju len 1/4 draslika proti tym, co su pestovane na celinach, tj na este polnohospodarsky nevycerpanej pode. Tak nas prijem draslika je casto pod 1000 mg, pokial clovek neje plno bananov, ktore su pestovane na zatial este nevycerpanej pode.
Jeden velky banan obsahuje az 400 mg draslika.
Takze doplnanie draslika je pre nas plus, branie extra sodika minus.

ras987

Chcem sa opýtať či pri výrobe askorbátu vitamínu C, kys.askorbová 2:1 KHCO3 alebo NaHCO3, nemôže zmiešať 1:1 KHCO3+NaHCO3, aby sa neutralizoval sodík s draslíkom. Ak by som zmiešal 10gr kys.askorbová+2.5gr KHCO3+2.5gr NaHCO3 do 2dl vody.
Chcel by som to dávať 10r dieťaťu počas chrípky.Bojím sa predávkovaniu draslíkom.
Aké množstvo a ako často by som to mohol podávať?

RNG

Nezijem na Slovensku takze neviem porovnavat. Ale ja osobne beriem ester C formu, co je esterizovany calcium ascorbate, velka molekula, ktora sa zdrzuje v tele az vyse 5 krat tak dlho, ako kyselina askorbova.Naviac je to neutralna forma, dokonca trochu aj zdroj vapnika

orol

Plody ruže šípovej rastú hojne na Slovensku a september, prípadne október je ten najideálnejší čas na ich zver. Zber v správnom čase a správne usušené plody sú tou najlepšou vizitkou zberača a takýto správne pripravený čaj chutná obzvlášť znamenite.

RNG

Boris nemoze. Prave naopak, je to prostriedok mna potlacenie vzdusnych alergii, ktore su hlavne dovody nadchy, okrem samozrejme roznych mikrobov.
Na vzdusne alergie je dobre brat quercitin, 3 x 500 mg.

Boris1994

Dobrý deň , môžem sa opýtať , či Vitamín C môže spôsobovať nádchu ? ... Pretože vždy keď užívam Vitamín C , po týždni , max. dvoch týždňoch som chorý ... čím to môže byť ?

Boris1994

Dobrý deň , môžem sa opýtať , či Vitamín C môže spôsobovať nádchu ? ... Pretože vždy keď užívam Vitamín C , po týždni , max. dvoch týždňoch som chorý ... čím to môže byť ?