Vitamin C - Kolko, kedy a preco?

Príspevok v téme: Vitamin C - Kolko, kedy a preco?
damian

Tato tolko diskutovana tema na seba nechala dlho cakat. Kedze pravda o vitamine C je silne tabuizovana, je treba veci uviest na spravnu mieru.
Na zaciatok uvediem par faktov:

- Vsetci cicavci OKREM CLOVEKA produkuju vlastny vitamin C
- napr. koza produkuje denne 12000mg vitaminu C, pricom sa pri stresovom zatazeni produkcie niekolkokrat znasobuje.
- Clovek ma geneticku poruchu, kvoli ktorej stratil dolezity enzym, ktory zabezpecuje premenu glukozy na vitamin C
- V 70 rokoch nositel dvojnasobny Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
- Najvysie podane davky u cloveka boli 300 gramov vit C vnutrozilovo v priebehu 24 hodin. Bez komplikacii a vedlajsich ucinkov.
- Vit C vo vysokych davkach je vseobecnym efektivnym liekom, pouziva sa takmer pri kazdej chorobe.
- Vit C nesposobuje ziadne oblickove kamene.

perla

Vejkaa to nie si sama, myslim si, ze mnohe sme na toto rezignovali. Co sa tyka stravy tiez som to nechala tak, lebo by som bola sediva. Ale je treba aby deti mali vitaminy, tak nejaky sposob najst treba, aby to aj detom sedelo :)

envelin

Mariama a ten boj musíme zvádzať my, najmä je to ešte ťažšie teraz keď sú deti doma a už aj ponorka a tiež aj s jedením patálie, u nás to tiež nie je prechádzka ružovou záhradou. Ale tak zatiaľ sa nám darí, že sme zdraví všetci, najmä teda o deti mi ide a vitamíny musia byť.

vejkaa

Raddii vyhras, neboj nic, staci nepolavit, podobne som na tom aj ja. So stravou som sice rezignovala, to nenutim, lebo to uz som psychicky nezvladala, ale esteze sa vitaminy dnes daju davat aj inak. V inej forme, to mi usetri moje drahocenne nervy :D :D

mariama254

For you - sachovanka
Tak je po pravde jednoduchsie, ked deti uz jedia vsetko. Ked mozu aj nejake to ovocie zjest, len pre niektore je aj to docela boj :D

Raddii

mimila pokiaľ nemáš doma odporcu citrusov :D ja neviem či sa to u nás v rodine dedí alebo čo, ale proste môj muž ten čo sa týka ovocia úplne stagnuje a deti bohužiaľ obkukávajú od neho, čo sa mi teda ani zďaleka nepáči, bojujem s tým a hádam to vyhrám :D

mimila

sachovanka pri malych detoch musime to vyriesit nejakymi kvapkami, my kupujeme Cebion a ten davame, ked su uz deti vacsie uz sa to da aj nejakym pomarancom podporit, pripadne citronom, len niektorym detom je aj to tazko dostat, takze pre mna je jednoduchsie dat kvapky a mam aspon istotu, ze vitaminu ma dost ;)

anicka89

kocere len odhadnúť to v čom je koľko vitamínov a čo je tak akurát aby sme ich mali dostatok to nie je jednoduché, to treba mať prehľad a vyznať sa.