bude alkoholik?

Príspevok v téme: bude alkoholik?
gerda

poradte mi.Mam kamarata.Bol super chlapec,inteligentny...vlastne este taky je,ale pred niekolkými rokmi zacal pit,lebo ho opustila priateľka.Otehotnela,dala mu kopačky a isla na potrat.Je velmi citlivy,nevedel sa s tym zmierit a zacal pit. Potom som ho stretla(poznali sme sa uz v detstve ale dlho nevideli) Nemozem sa zmierit s tym,že sa takto nici. Určite je závislý,nechce si to priznať. Nie je to hlúpy ozran,ale kazdy deň si musi dať aspon poharik,niekedy viac.
CHCEM mu pomôcť, pretoze je to Super chalan,múdry,citlivý.Ale neviem,ako ho motivovať? Vela na mna da,ale sai som neschopná, alebo volím zlý postup??

Poradte, a ak ste mali niekto problem s alkoholom,poradte,čo vam pomohlo začat nieco robiť,liečiť sa alebo ako vas niekto motivoval?

Karola

Dámy,nechcem vás strašiť,ale zo životných príbehov iných ľudí viem,že kto pije,vždy si nájde nejaký dôvod k tomu,aby mohol piť i naďalkej.Raz je to od radosti,inokedy zo žiaľu.Mnohé baby si mysleli,že ak si vezmú za manžela alkoholika,tak sa z lásky k nim zmenia.Nezmenili sa.A ženy a ich deti mali zbabraný život.

sid

Ano. On nechape co som si prezila takze si mysli, ze sa to este vsetko da dat do poriadku. Vlastne len ja sama som si to uvedomila len nedavno, ze to uz nikdy v poriadku nebude. Ako si pisala, ze ked pride niekto iny tak sa toho ´vztahu´ zrieknes... mne asi pomohlo prave to. Posledne mesiace mi dost pomahal jeden kamarat, inak som ho ani nebrala, az teraz som si vsimla, ze v tom bude nieco viac.. neviem ako to medzi nami bude ci nebude, pravdupovediac mam strach sa do niecoho pustat ale aspon sa mi otvorili oci. Proste asi musi prist nejaky zlom aby clovek pochopil.
To nieco, co medzi nami bolo, co som si myslela, ze je vynimocne a ze to uz s nikym nemozem zazit (aj ked som velakrat pocula, ze to si mysleli uz viaceri a zmylili sa, aj tak som si myslela, ze s nami je to ine) -presne to vynimocne akoby v sekunde stratilo ten svoj velky vyznam. Stale nas bude nieco spajat, tento vztah v oboch vela zanecha ale uz verim, ze to ´vynimocne´ ma moze cakat aj s niekym inym. Este pred tyzdnom- dvoma by som nepovedala, ze nieco taketo napisem.. proste by som si myslela, ze som zradila svoje idealy..o pravej, jedinecnej laske. Ale ja v nu skutocne nadalej verim, len uz viem, ze cesta nie je len jedna :) a zacinam si vazit samu seba a pozerat sa aj na svoju buducnost lebo tu ide aj o mna a o TEBA a nie len o nich a dufam, ze to pochopi aj on. Mozno aj ty...
Podla tvojho prejavu, nazorov usudzujem, ze si fakt sikovna, inteligentna holka a zatial mas v sebe nieco comu sa hovori sebaucta, co som ja bohuzial na cas stratila.. a kedze si napisala, ze keby prisiel niekto druhy.. tak ta to este celkom nepohltilo. Mozno toho cloveka najdes, len ho nenechaj utiect pomedzi prsty :) Verim, ze sa rozhodnes najlepsie ako len budes vediet. Mozno by si mu dokazala pomoct ale stoji to za to? Pre mna bola cena privysoka a nevladzem ani nechcem to dotiahnut do konca, ktory ani nie je isty. Mozno som narobila viac skody ako uzitku a aj ked som si myslela, ze zvladneme vsetko, ja na to nemam zaludok :) Treba vsak ist dalej, aj ty musis ist stale dopredu, t.j. ak nemozes ci nevies niekoho potiahnut so sebou, tak ho pusti a chod sama, nezahodis predsa dalsi zivot- ten svoj. To je moj skromny nazor :), ktory keby som citala pred dvoma tyzdnami tak ani neverim, ze je moj. Niekomu pride prirodzeny ale aj ty sama asi dobre vies, ze to nie je take lahke.
A ja DAKUJEM tebe, pomaha mi to vyrovnat sa s tym vsetkym a aj ked to nikomu neprajem, je dobre vediet, ze v tom clovek nie je sam..

dita

Je to všetko o veľkom sklamaní a nedostatku sebadôvery v seba. Ak by si tento chalan veril, neutiekal by sa k alkoholu. Takže mu skús pomôcť z tejto stránky, presvedč ho o jeho kvalitách a o tom, že problémy sa v žiadnom prípade nevyriešia alkoholom. Je tu ešte jedno riešenie ak je už tak ďaleko, že si potrebuje každý deň vypiť, nech si zakúpi potravinový doplnok dodávajúci izoflavony rastlinného povudu "KUDZU". Podporujú liečbu závislosti na alkohole aj nikotíne. Už v prvom týždni užívania tabliet sa znižuje potrebu pitia alkoholu,posilňuje nervový systém a reguluje tráviace procesy, stabilizuje krvný tlak aj srdcovú činnosť. Má detoxikačné účinky, zvyšuje hladinu prírodných látok v mozgu, ako je serotonín a dopamín, ktoré upravujú psychický stav. Môže sa pridávať aj do jedla, t.j. do polievok, omáčiek, múčnikov a dokonca aj do alkoholu.
Cena 60 taliet je 350 Sk a objednať si ich možno na tel.032/7432065; (MO:0915409828) aj e-mailom: pharmaactiv@pobox.sk

gerda

sid,dakujem ti,DAKUJEM za tvoju skúsenosť.
Keď ju čítam,vidím,že mi absolutne rozumieš,pretože si prežila (asi stále prežívaš) to,čo ja!!!
"...ked som mu vysvetlila, ze to nemyslim zle, tak uz nereagoval tak negativne, nieco uznal ale myslim, ze si to nikdy nezobral k srdcu, bolo to asi len tak naoko..." aj ja to tak cítim od neho. Naozaj sú poriadne poznačení -obidvaja-
A napadajú ma aj myšlienky,že je to z jeho strany sebecká láska, niekedy to cítim ako citové vydieranie! Vie,ako mi na ňom záleží,že sa pre neho snažím (určite viac ako on sám) a to využíva! Podobné "vyhrážky".(hoci ja mu na to poviem,že sám rozhoduje o svojej budúcnosti,tak to prestal používať.Vidí,že to na mna nezaberá)
Mne sa hneď priznal k tomu,že viac vypije,snažil sa prestať úplne,ale vydržal len nejaký čas.(určite viem,že skôr si vezmem totálneho abstinenta ako človeka,ktorý sa hoci zriedka opije)
Odporučila som mu aj psychológa,či psychiatra,dotklo sa ho to. Presne tak,hoci prizná,že si vypije,neprizná,že je to až tak vážne.
Sid,dakujem za rady.Toto sa ťahá už 3
-4 roky. Nechodíme spolu,nestretávame sa často,ale sme na seba naviazaní.
Som odhodlaná,že keď príde niekto iný,tohoto "vzťahu" sa rada zrieknem. Sama vieš,aké je to vyčerpávajúce.A zvlášť,keď som si nie istá,či mu takýto "vzťah" a moja pomoc naozaj pomáha!
Pochopila som dobre:ten "tvoj" sa o teba ešte snaží?

sid

Miestami mam pocit akoby sme pisali o tom istom cloveku. Ja som sa obcas snazila nieco mu velmi citlivo navrhnut ale tiez to vzdy zobral ako utok na svoju osobu. Casom, ked som mu vysvetlila, ze to nemyslim zle, tak uz nereagoval tak negativne, nieco uznal ale myslim, ze si to nikdy nezobral k srdcu, bolo to asi len tak naoko. Myslim, ze taky clovek je natolko poznaceny, ze sa na veci nevie alebo skor nechce pozerat realne. Najradsej by pocuval aky je super a potrebuje uznanie, kazdy nesuhlas berie ako utok, pretoze je na to zvyknuty z detstva.
Ked si mu jedinou oporou tak sa na teba silno naviaze, ale je to myslim z jeho strany tak trochu sebecka laska. Mozno by bol schopny urobit aj hocijaku blbost aby si ta udrzal, ale mozno akurat nie prave to, ze by sa vzdal alkoholu.
Ale hlavne si ty nic nevycitaj. Aj keby sa stalo cokolvek, aj keby ti to vycital dokonca on sam, nie je to tvoja vina. Nerada to priznavam ale pocula som uz aj take slova, ze ked nebudes so mnou.., ked ma nebudes mat rada atd. tak pojdem fetovat, ci dokonca, ze bezo mna nechce zit. Je to neprijemna situacia ale nikdy nezabudaj, ze ty za nho nenesies zodpovednost. Stale si to hovor, pretoze na to sa lahko zabuda a vycitky su ta najhorsia vec.
A este k tomu, ze by mohol byt taky a taky, ze by vyzeral dobre keby.., ze baby nanho leteli.. to som si hovorila aj ja. A hovorila som si, ze raz taky opat bude, lenze preslo kopu casu a nic. Ked som ho spoznala, nevedela som, ze bere drogy a pije, v tom case to na nom nebolo este tak poznat ale bolo to stale len horsie a horsie. Napriek tomu som verila, ze sa to otoci. To co si musis uvedomit je, ze je taky ako je teraz. Nesmies vidiet to, aky by mohol byt keby.. lebo on taky NIE je. Je taky aky je prave teraz a mozno iny ani nebude, a keby sa mu aj podarilo z toho dostat, bude to trvat dlho. Pretoze si so sebou nesie hlboke rany, ktore sa nedaju vyliecit za par mesiacov a castokrat na to nestaci len laska. Neviem presne ako je na tom tvoj kamarat, ale mozno bude potrebovat aj odbornu pomoc, ktoru mimochodom bude myslim odmietat.
A ked si sa pytala, ci by pomohlo keby si mu vsetko uprimne povedala ako to vnimas.. tak to neviem. Neviem ci to pochopi ale skusit by si to mala. Mala by si byt k nemu uprimna. Treba vsak zvazit slova. Ja som sa nikdy na nic nehrala, ako sa hovori co na srdci, to na jazyku. Neviem vsak ci to bola chyba alebo nie.
Keby som ti mala poradit, povedala by som ti aby si od toho dala ruky prec. Je mi vsak jasne, ze to neurobis. Ani ja by som to predtym neurobila. Tak ti aspon este raz zopakujem aby si nestratila samu seba. Nesmie ti na druhom cloveku zalezat viac ako na sebe, nesmies ho uprednostnovat pred sebou. Mozno ti pomoze ked ti napisem, ze moj vztah vo mne zanechal rany, ktore sa budu liecit velmi dlho. Neviem kto som, urobila som ´pre neho´ veci, ktore by som inak neurobila. Vcera mi volal, ze je zo vsetkeho vonku, ma splatene dlhy, stalu robotu, auto a uz chce len napravit co sa pokazilo medzi nami. Lenze ja tomu uz nemozem uverit, aj keby to bola 100% pravda tak tomu neuverim. Mozno by mohlo byt vsetko v poriadku ale ja uz o to nestojim. Nechcem mu ublizit ale co chcem najviac je aby som to opat bola JA. Chcem vymazat to sebatyranie, ponizovanie, vycitky, jeho ´sebevrazdy´ a s nim to nedokazem. Z celeho srdca dufam, ze nas caka krasna buducnost, nie vsak spolocna :) (aj ked nikdy nehovor nikdy, ale momentalne si to neviem predstavit) Davaj na seba prosim pozor a nezabudaj, ze su ludia, ktorym na tebe zalezi..

gerda

...sid...dakujem za povzbudenie a skúsenosť.
Je to deprimujúce,zvlášť keď vieš,akým človekom môže byť,keby s tým prestal!
Zvlášť keď vieš,že má dobré srdce!
Tiež sa bojím,aby som niečo ešte viac NEPOKAZILA! Veľmi by som si to vyčítala.
Myslíš,že by mu pomohlo,keby som mu to takto úprimne všetko povedala?Ako ma to mrzí,že to aj sama sebe trochu vyčítam?Pohlo by to s ním??
Vieš,je na seba trochu citlivý,za všetkým hľadá výčitku,akoby sa chcel uraziť,že ho chcem kritizovať. (to je práve rana z detstva.Zažil veľa kritiky,odsudzovania - aj za to,ako žila jeho matka,že sa rozviedla - pre všetkých bol pankhart(už 5 ročný to počúval od susedov) Je precitlivelý a zranený (aj ranená srnka hryzie,lebo už neverí) hneď sa stavia do pozície sebaobrany,hoci sú to normálne veci,o kt.chcem rozprávať,žiadne výčitky...všetko tak bere.
Niekedy ho nechápem,ale on,hoci sa takto správa aj ku mne často, je na mne dosť citovo závislý.Nechce žiadnu inú(ani dlho žiadnu nemal) iba mna!
Pritom stačilo by trochu na sebe popracovať,a je to veľmi krásny chlapec,príťažlivý...veľa dievčat bolo doňho "buchnutých".
Rada prečítam ešte nejaký názor, radu.
Dakujem...

sid

Este pred nedavnom by som povedala aby si to s nim skusila a pomohla mu ako jeho priatelka, pretoze tak by si mala najlepsiu moznost.. Ja som sa o to pokusila ale malo to prave opacny ucinok. Bola som pre neho oporou a davala som mu vsetko co chcel a prave preto s tym neprestal. Mohol mat aj mna aj drogy ci alkohol. Znamenalo to pre mna skoro tri roky trapenia, sebaobvinovania, pocitu neschopnosti. Ludia su rozni ale predsalen bude aspon zrnko pravdy na tom, ze clovek musi padnut na dno svojej zavislosti aby sa mohol odrazit a tiez to musi chciet sam. Teraz som pochopila, ze to musim nechat na ´osud´ pretoze ja nie som ta, ktora mu vie pomoct a je to i preto, lebo som zvolila zly postup a na novy zaciatok uz nemam silu. Myslim, ze tvoj postoj je ovela spravnejsi. Ale asi neexistuje presny navod, pretoze kazdy clovek je iny. Jedine co ti po tom vsetkom mozem naisto povedat je, aby si sa neobvinovala z toho, co sa bude diat lebo len on je zodpovedny sam za seba. Je to tazky boj s neistym vysledkom nech uz sa rozhodnes bojovat z akejkolvek pozicie (ci uz priatelky ci kamaratky) a stazeny bude aj tou vzdialenostou. Hlavne nikdy nerob nieco co ty sama nechces a vzdy si vaz samu seba. Neviem ci ti moje slova mozu nejako pomoct, ale keby si nieco potrebovala tak mi kludne napis na ksidi@zoznam.sk. Drzim ti palce, prajem vela sily aby si to zvladla a pritom si zachovala samu seba nech uz sa rozhodnes akokolvek :)

gerda

možno to má sťažené tým,že sme dosť daleko od seba.Vidíme sa málo - raz za 2mesiace.Napriek tomu to,čo cítime,ked sa vidíme(obidvaja)som ešte s nikým nezažila!Ani s "bezproblemovými".
Možno keby sme boli z jedného alebo susedného mesta...
Asi aj preto je to tak ako to stále je.Ale ja to nezmením.
Povzbudzujem ho,aby si viac veril,hovorím mu,že mu verím...uvidíme

Nikola0704

Máš rovnaký názor na alkohol ako ja. Takže tudy cesta nevede. Mal by sa potom viac snažiť, ak ťa chce. Tam by mal nájsť motiváciu.