Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

Bosco

Ahojte platničkári. Ako sa máte? Ja som minulý týždeň absolvoval dovolenku v Chorvátsku. Osemhodinovú cestu autom som rozdelil na dve časti, aby som nemusel dlho sedieť v aute. V polovici trasy som prespal, a pokračoval som na až druhý deň ráno.
Ubytovanie bolo od mora vzdialené len pár metrov a môj deň začínal vždy pred východom slnka už o 5:30, kedy som bol vo vode vyše hodinu. Nebolo mi treba žiadnu rehabilitačnú pracovníčku, stačilo vojsť do hlbšej vody, hýbať nohami a rukami a trochu plávať. Bolo to super, lebo ráno sa rozhýbe celé telo. Voda mala 27°C, čo bolo na túto ročnú dobu ojedinelé v tejto oblasti. Po raňajkách znovu na pláž a celý deň vo vode so striedaním s cvikmi na karimatke podľa Brunkowovej až do 19:00. Celých sedem dní len voda cvičenie a minimálne sedenie, len počas jedla pri stole. Najlepšie boli posledné dva dni, kedy boli vlny, čo pre Chorvátske pobrežie je ojedinelý jav. Pri tom pohybe hore a dolu som cítil maximálne uvoľnenie. Po týždennom pobyte konštatujem, že 7 dní pri mori malo lepší účinok na môj zdravotný stav, ako 21 dňový pobyt v kúpeľoch, pričom náklady boli o polovicu nižšie v porovnaní s kúpeľmi. Nebolelo ma nič, žiadna slabosť nohy, mohol som sedieť bez klinovej podložky.
Zhodou okolností som v predajni suvenírov v hotely stretol 29 ročného predavača, ktorého pred dvomi rokmi operovali na herniu v Zahrebe, operácia sa podarila a zatiaľ nemá žiadny problém. Bola to zaujímavá debata s niekým z inej krajiny s rovnakými problémami. Všetko čo popisoval bolo presne rovnaké, ako to čo riešime my na tomto fóre.
A ako sa cítim teraz? Tak ako predtým, vstanem, žiadna ranná rozcvička v mori, práca sedenie, každodenné stresy a všetko sa to prenáša na chrbát. Mám však novú skúsenosť, že náš zdravotný stav nie je až taký beznádejný. Po minulotýždňovom pobyte pri mori môžeme za určitých okolností dosiahnuť výrazné zlepšenie nášho zdravotného stavu.

malaanka

ahojte všetci
Dnes som začala chodiť do hyper.komory.Prvých 10 min. ma veľmi boleli uši,potom sa to dalo zvládnuť.Len mi robí problém dýchať cez masku a tak na prvý krát som bola bez masky.
Bola som aj na rehab. a mám predpísané procedúry.Ale len elektro.SM cviky nemôžem vôbec cvičiť.
Zatiaľ sa ešte nemám lepšie,očakávam pozitívne výsledky po absolvovaní komory.
Miro
teší ma,že sa držíš
dafne
máš pravdu

miro70

dafne
máš úplnú pravdu prasknutá platnička je problém ktorý sa sám nevstrebe a ani ten obsah platničky...vieme o čom píšeme, zatiaľ je to ok tak som rád že po tých operáciách je lepšie...

Viktoria 3

dafne Ja mám (chvála Bohu)"len" foraminálne vysunutú, cca 9 mm, na nervový koreň a druhú na duálny vak. Viem, že je potrebné sa s tým naučiť žiť. Deň mám ako Slnko v rozprávke o Vratkovi. Ráno sťa batoľa,no večer, skoro vždy ako 200ročná starenka. Tá bolesť svalstva, pocit tvrdosti, tlaku,... veď to každý poznáte. Ale sú aj horšie veci.Ja sa teším, že mi / Vám bude lepšie.

dafne

Viktoria3, ja som myslela tak pozitívne ako sa len dá,trápila som sa 4 roky, tiež som prešla všetkým možným,čo bolo dostupné v rámci možnosti...aj bolo lepšie, už som si myslela,že som za vodou...to som ešte celkom nevedela čo to je žiť s herniou disku...ale samozrejme vrátilo sa to....a nakoniec som aj tak skončila po nožom...ale musím povedať,že je veľký rozdiel v akom stave je platnička, či je len vysunutá,alebo prasknutá...pretože v mojom okoli žije množstvo ľudí,ktorí sa trápia s platničkou a samozrejme operáciu odmietajú,raz ich to chytí,potom prejde...ale myslím,že sú to ľahšie stavy....ja som bohužiaľ mala už prasknutú a myslím,že taká sa už napraviť nedá...pretože hernia sa už nevstrebe...a moja hlavná pričína prečo som sa rozhodla ísť na operáciu bolo,že mi už začala dosť výrazne slabnúť noha...

Viktoria 3

johnny100
Ja som prešla liečbou najprv obyčajnými liekmi, potom liekmi na epilepsiu, potom som zmenila lekára...magnetická rez.,silnejšie lieky, poctivá maródka a kľud, rehabilitácia, skúšala som aj McKenziho cviky, poctivé cvičenie, no bolesti neustupovali.Žijem život: prežiť deň v práci a potom doma len na posteli. Pomáha celá rodina ako môže. Len varím. Vo Vranovskej nemocnici som sa na týždennom rehabilitačnom pobyte naučila spomenuté SM cvičenie. Je to cvičenie s lanom, a slúži nielen na problémy s herniami, či chrbticou, ale aj na migrény, či koxatrozu. Precvičuješ stabilitu a mobilitu tela. 10 minútové cvičenie nie je ťažké, len sa ho treba správne naučiť, najlepšie pod dozorom cvičiteľa. Môžeš ho nájsť aj na CD-čku, či v knihe. Momentálne som ho druhý týždeň necvičila, som po ozonoterapii a len relaxujem. Myslím si, že mi mierne pomohlo aj striedanie sedenia na fit lopte, PC vankúšiku ale prevažnú časť sedenia mám na klinovej podložke. Bedrá nám mierne vyššie ako kolená.Neurologička strašila aj mňa, no človek verí, že zaberú lieky, možno cvičenie...ozon.. ale neverím, že bude treba ísť pod nože. Pozitívne myslenie je prvoradé. Aj keď môžem povedať, že som neraz mala depky, a štvalo na to, že som na príťaž a celá moja rodina a kolegovia mi musia pomáhať. Ach, ako sa musia cítiť ľudia, čo sú totálne nemobilný, či nevidiaci... Ja som na tom super. No z času na čas, to človeka zlomí. Ale ty sa nedaj!!! :)

johnny100

Viktoria 3: Prosim Ta, tiez mi nedavno zistili herniu disku L5 - S1. Prosim Ta, co su to tie cviky "SM system" ja zatial vela o moznosti liecby neviem, len neurologicka sa vyhraza operaciou, ktorej by som rad predisiel.. Vdaka.

dafne

....kočky,samozrejme sa pokúsim zistiť ako to teraz beží...
...môj osobný názor je,že je to biznis...bola som aj v Prešove na odporučenie mojej neurologičky (to si len dohadzovali klientov) a tam mi tiež dávala jednu dávku pod CT, to bolo tesne pred operáciou ako posledná možnosť...ale nepomohlo...platila som 80,-€ a potom hovorili pacienti v čakárni,že keby som chcela isť na dalšiu dávku pod CT,tak znova 80,-€ a ked na ambulancii tak 20,-€....takže si všetci domyslite ako to je...
..bosco maš pravdu,že by to tak malo byť, ja to veľmi dobre viem,ale žiaľ ako som napísala, je to len biznis....a nechce sa mi veriť,že Viktoria 8x pôjde pod CT,pretože ako píšeš je to veľmi škodlivé...
...prajem krásny slnečný a bezbolestný víkend všetkým :-))))

Bosco

Ahojte - mám dvoch priateľov, jednen má herniu, druhý je primár a robí ozonoterapiu. Robil mu ozón jedine pod CT lebo sa to musí robiť cielene inak to nemá 100% účinok pichať naslepo. Absolvoval to 2x a viackrát mu to už neoporučil, lebo ožarovanie pod CT je škodlivé.