Diabetická diéta

kamari

Lekarka mi vravi to iste, co Ty, Adriana.Ale som vdacna aj za ten kratky cas, co si nemusim pichat 4x denne ako na zaciatku,ale staci 1x.A mas pravdu, ze to dosahujem len dost prisnou dietou a pohybom. A aj tak mavam obcas hypo aj ked nie az tak casto, ako ked som si pichala 4x.Nevies mi, prosim Ta, poradit aj o tom case za ktory by sa hodnoty glykemie po jedle mali dostat na normal -teda 4-6,4;pripadne ake max. hodnoty glykemie 2 hod po jedle su este v norme. Ja viem, ze by som sa to mala spytat lekarky, ale tam idem az koncom mesiaca. A nema niekto skusenost, ked sa pridaju k DM1 este aj zle pecenove testy - t.j. vysoke hodnoty konj. bilirubinu? Dufam, ze to nie je nic vazne...

adriana

Kamari!Iba preto,sa domnievam,že si mladá,lebo,keby si bola staršia,tak sa najprv pristupuje k diéte,neskôr k tabletkám a nakoniec k inzulínu.Ale keď si sa tak cítila,asi si aj veľmi schudla,mala si asi vysoký cukor,možno preto hneď pristúpili k liečbe inzulínom.Ja si pichám bazál 2x denne,ide o 24 hod.inzulínVečer o 22.00 si pichnem 14 jednotiek a rano 4 jednotky.A rychly inzulín 20 minút pred každým hlavným jedlom-3x denne.Ten bazal by mal pomôcť udržať vyrovnané hodnoty počas celého dňa,a rýchly by mal pomôcť na spracovanie jedla.Rychly začne účinkovať po 20 minutách,a jeho maximálna účinnosť je 6 hod.Najväčšia účinnosť je 2 hod po jedle.Bazal účinkuje 24 hod,a jeho účinkovanie začína až tak 3 hod.po podaní.Ono zrejme bude treba časom dať aj ten rýchly.

adriana

RNG!Prosím ťa,o čom rozprávaš?Ty si tu tvrdil,že si sa tak vyliečil,že si nemusíš pichať inzulín.Ešte,že si dodal,že si si ho nikdy nepichal,tieto slova mohli vyvolať v mnohých pocit,že cukrovka 1 typu sa dá vyliečiť úplne,teda vysadiť inzulín.To sú nebezpečné slová,uvedom si,že je veľmi veľký rozdiel medzi diabetikmi 1 a 2 typu.Boli prípady,kedy takíto diabetici uverili rôznym mastičkárom,čím ťa nechcem uraziť,a doplatili na to zdravím,alebo zomreli.Tvoje čajíky,môžu pomôcť pri liečbe cukrovky 1 typu,tým,že budú vyrovnanejšie hodnoty cukru,ale prosím ťa,zvažuj slová.Ano,v tehotenstve môže vzniknúť tehotenský diabetes,ktorý je automaticky liečený inzulínom,tehotenstvo je záťaž na organizmus,po pôrode sa všetko dostane späť na normálne hodnoty,aj keď táto žena je kontrolovaná pri pravidelných prehliadkach u obvodného lekára.Tak neviem o čo ti išlo o akej plytkosti to rozprávaš?

RNG

adriana, tie narazky na "tehotensky " diabetes su dost plytke. Som zvedavy, ako vysvetlis pripady viacerych mojich susediek s Diabetes 2, ktore su celkom chude,dokonca by som povedal jemne vyschnute.
Pritom uznam, ze vela ludi ma diabetes 2 spojeny s nadmernou vahou, ale nie vsetci....

kamari

Prepac, Adriana, doslo mi, ze DM 1 typ zvycajne postihuje deti a mladych ludi, takze z toho si usudila, ze som mlada.

kamari

Ahojte. Dakujem za odpovede.Zabudla som dodat, ze mam DM 1.typ, bez inzulinu som bola v hroznom stave - nevladala som nic -postarat sa o deti alebo vyjst po schodoch ma stalo velku namahu, kosti sa mi dali spocitat...Asi to poznate vsetci.Zaujala ma Tvoja veta, Adriana, ze predpokladas, ze som mlada, ked mi dali inzulin. To aj niekomu nadaju?Ale prosim este jednu radu:bez rycleho inzulinu po jedle mam dakedy po 2 hodinach cukor nad 8,ale po dalsej hod klesne pod 6.Alebo je vecer 1,5 hod po jedle 13, ale rano je 4,2. A ked som velmi hladna a rozhodnem sa najest viac s tym, ze si pripichnem 2j rychleho inzulinu, tak sa mi viac krat stalo, ze do hodiny som mala cukor 2,9.
Nevadi to, ze mi bazal stiahne cukor po jedle dakedy az po 3 hodinach na normal? Alebo je lepsie dopichnut, nech je do 2 hod pod 6 a potom riskovat hypo?
Dakujem za odpovede.

adriana

Kamari,ja mam cukrovku už 17 rokov,a od začiatku som na inzuline,pretože keď mi ju zistili bola som 5 mesiaci tehotenstva.Je pravda,že stravou,dietou,disciplinou to zmierniš.Znížiš dávky,upravíš,ale bohužiaľ,zatiaľ je to iba liečiteľná choroba nie vyliečiteľná.Záleží,koľko máš rokov.Predpokladám,že si mladý a preto ti dali inzulín.Ja som tiež chodila po liečiteľoch,ktorí mi tvrdili,že si nebudem musieť pichať.Tomu never.Každý diabetik je v prvom rade sám sebe doktorom.Ty vieš,keď držím diétu,športujem potrebujem menej inzulínu,keď idem na oslavy-zjem niečo sladké,čomu neodolám,budeš musieť pripichnúť.Je rozdiel medzi diabetikmi 1 a 2 typu.Aj môj otec ju dostal ako 40 ročný,mal nadváhu,zdravé stravovanie mu nič nehovorilo.Potom trochu podržal diétu,schudol bol bez liekov,pribral zase lieky.RNG ty to myslíš dobre,ale nie si diabetik na inzulíne,zatiaľ iba tehotenský diabetes,je ten kedy sa môžeš zbaviť inzulínu.Nováčik neboj sa,dá sa s tým normálne žiť,a nemysli si,aj my ktorí ju máme sa stále učíme.Želám ti veľa šťastia!Zatiaľ si pichaj tak inzulín,ako si nastavený,pokiaľ sú výsledky dobré,ale mal by si si urobiť celodennú kontrolu.Na lačno,hodinu a pol po jedle,večer o 22.00 aj v noci okolo 3.00,tak budeš vedieť presne ako to u teba funguje.

RNG

Kamari, to iste som robil ja a nikdy som si nemusel pichat inzulin. Po case(6 rokov) sa mi pankreas zregeneroval na tolko, ze mozem jest az 150 gramov(15 SJ) sacharidov.
Ale beriem aj doplnky na regeneraciu(gymnena sylvestris, alfa lipoicka kyselina, sylimarin,acetyl l carnitin a L- carnosine)
To som napisal aj do inych cukrovkarskych tem,odkial ma za moj nekonvencny postup vystvali zastancovia pravidelneho odberu inzulinu.

kamari

Ahojte, som diabetik-nováčik-pichám si inzulín "len"10 mesiacov. Za ten čas sa snažím študovať na internete všetko dostupné o tejto chorobe. Zaujali ma príspevky o kompenzácii cukrovky stravou, tak to pomaly skúšam - zatiaľ sa mi podarilo dietou vylúčiť potrebu rýchleho inzulínu, takže si už 3 mesiace pichám len 1x denne bazal(Lantus) a glyk.hemoglobín som mala 4,1%.Lekárka nebola veľmi nadšená tým, že som len na bazále a povedala mi, že tento stav bude trvať len veľmi krátko, lebo vraj sa mi asi ešte tvorí nejaký inzulín.Keď mi DM zistili, HgA1C bol 17,7 a moja váha 46 kg.Robím dobre alebo mám znovu začať pichať 4x denne a prestať s dietou - jem max 2 SJ 3x denne a žijem v podstate na zelenine a mäse.

podvod

mira
celkom si to vystihla,je to skutočne tak ako pišeš,počet chorôb rastie,ludstvo si na to pomaly zvyka a nakoniec to bude celkom normalne rovno sa hoci aj narodiť z cukrovkou alebo rakovinou,nikto ani len nezapochybuje že to ma byť inač,že človek na to neprišiel na svet aby to rovno zapichol....to sa potom iba blizky čuduju a plaču,ale to je všetko...my mame vedu,ktora vyroby chemicky zazrak a na chvilu je zas pokoj...len sa to stale oddialuje...vyhodnejšie je predsa liečiť nasledky choroby ako sa zamerať na pričiny...zrejme tu ide o prachy...