Depresia a panicka porucha

Súvisiaci obsah

susan1108

myself napisala som ti na pokeci, to fakt niko neciti brnenie v tvari???... a v tele???:.. len ja???... alebo taky mikrotras???..akoby vibrovanie???...:(...ja už sa toho zacinam bat...:(ved aj tie tlaky v hlave u hrozne...

usmev:)

potockova, dakujem pekne!:-)
a som rada, ze v tomto nie som sama, lebo vacsinou sa tu pisu ine prejavy, ale taketo ani velmi nie.. a veru, ja mavam tiez strasne neprijemne pocity okolo srdca, nie vzdy su to len arytmie, castokrat su to uplne nevysvetlitelne pocity.. napriklad tuto poslednu noc, ked som si sla lahnut, hned ako som si lahla, zrazu tak aspon 5krat mi uplne megarychlo preskocilo srdce, uplne vybocilo z normy busenia, no cosi hrozne.. take nieco poznas? alebo niekto iny? vtedy stratim uplne akoby dych a bojim sa uz aj zaspat, lebo co ak sa to zopakuje.. a aj s tym pulzom Ta viem uuplne pochopit, ten mavam pocas stresu vzdy vzdy zvyseny a vlastne ani nie len pocas stresu, aj praveze ked uz mam po strese a zrazu je telo v pohode, tak sa mi to zvykne prejavovat vyssim pulzom.. vyssim, no, nikedy prehnane vysokym.. a Ty si zacala nedavno brat AD, ze? este Ti nezabrali? stale mavas take iste prejavy? tak sa drz!!:-)
denca, dakujem pekne aj Tebe;-) a s tym placom sa netrap.. aj ja si rada poplacem a nehanbim sa za to:-) ja to mam dokonca rada, lebo vtedy je to pre mna obrovska ulava, so slzami ide vsetko von a strasne sa tym akoby ocistim.. a hned mam na vec iny pohlad:-) takze ja aj taky plac hodnotim pozitivne, nehovorim, ze placem stale, ale niekedy, ked to na mna vsetko dolahne alebo sa tym potrebujem vyventilovat, tak ano:-) a este k tej druhej casti, vies, mozno z toho posledneho prispevku to vyzeralo tak, ze mna nic take netrapi a som stastna.. ale nie vzdy to tak je.. aj ja mavam dni alebo skor obdobia, kedy je to zasa zle, niekedy az tak dost zle a vtedy by si si to so mnou viac ako urcite nechcela vymenit:-) ale potom pridu zasa tie krajsie obdobia, kedy vsetko vnimam strasne fajn, tak teraz sa snazim sustredit hlavne na tie:-) a vies ako to je, zivot je ako taka sinusoida, raz si hore, potom zasa dole.. vsetko sa to strieda.. ale verim tomu, ze aj tie zle obdobia nam posuvaju dalej, urcite ano.. len ked pridu, netreba sa im tak strasne poddat, ale treba verit, ze tak ako prisli, tak aj odidu a po tom zlom obdobi musi prist zasa to dobre:-)
mna teraz velmi trapi to srdce, lebo to co s nim zazivam poslednu dobu som este nemala asi nikdy, tak mam troska strach.. ale nebyt toho, tak sa snazim tesit aj z malickosti, snazim sa sustredit skor na tie pekne veci a tak..
a inak, denca, ale vlastne aj ostatni, ak mozete, radim vam kupit si knihu Miluj svoj zivot.. ja ju mam a musim povedat, ze je to naozaj fajn knizka.. ak sa Ti nezapaci tato, tak si kup nejaku inu, ale urcite si nejaku kup, hlavne taku o pozitivnom mysleni alebo nieco podobne tejto tematike:-) a to, ako si pisala, ze v zivote by si urobila vela veci inak.. myslim, ze to kazdy, ked sa na to pozera s odstupom casu.. ale minulost je minulost, tu uz nezmenime, co sa stalo, stalo sa, nedostane sa to uz, ale my zijeme pre pritomnost a buducnost este stale mozeme zmenit! a kazdy den je vhodny na zmenu, to mi mozes verit!:-) v tej knizke Miluj svoj zivot je to pekne popisane, preto mi v to aj v tejto suvislosti napadlo:-)
tak sa drzte, ahojte!:-)

denca6789

ahoj usmev. v prvom rade gratulujem k maturitam. si sikovna. a po druhe dakujem,ze si mi napisala. urcite niektoru z tvojich rad vyuzijem. ja uz mamu nemam,takze nemam sa komu zdoverit. casto krat to konci placom. nechcem byt sebecka,ale zavidim ti. si mlada,mas cely zivot pred sebou,si ako vidim plna optimizmu,ja ti prajem nech sa ti dari,nech ti vsetko vyjde tak ako si si predsavzala. kiez by som mohla,vela veci by som v zivote robila uplne inak. nech sa ti dari.

jenni791

no k tomu NOOTROPILU moj syn má 5 rokov a poruchu reči a berie nootropil 1200 pol tabletky denne.Ja som sa na to pytala mojej lekárky či možem ho brať nakolko berem elizeu, triticco a neurol. povedala že kludne možem že tím sa len prekrví mozog a že nijako mi to neublíži.

potockova

Usmev :) v prvom rade gratulujem k maturitam.. Co sa tyka toho srdca, to iste mam aj ja, niekolkokrat denne mam fakt neprijemne arytmie a niekedy mi to az vyrazi dych, vzdy sa zlaknem, a musim sa ukludnovat.. mavam tazobu na hrudi ked som moc unavena a do toho vselijake divne pocity na srdiecku, mame doma tlakomer, ktory rozpoznava arytmie, viem ze to nie je 100 % ale ten blby tlakomer mi tie arytmie stale ukazuje, takze dufam ze to je v poriadku :( ja nemozem vlastne skoro vobec nikam chodit, strasna panika sakra a vtedy mi ide pulz na dobrych 150.. a ten strach pritom ze mi to srdce skolabuje, no neni to nic moc :)
RNG vsetky tie veci co si opisal sa mozu kombinovat aj s AD?

usmev:)

ahojte!!:-)
neda mi nezareagovat..
takze uz mam po pisomnej casti maturity a vsetko prebehlo maximalne dobre a dufam, ze aj uspesne, takze si asi viete predstavit ako velmi sa z toho tesim!!:-) uz len potom neskor zvladnut ustnu a ukoncim strednu, na co sa uz celkom dost tesim, mam v hlave plno planov, optimizmu, chuti na zmeny a vsetko mozne, takze uz len verim, ze sa mi to aj splni:-)
a teraz idem troska zareagovat na prispevky, ktore som si stihla precitat..
ahoj denca, inak som rada, ked sem zacnu chodit aj novi ludia (samozrejme sa tesim aj tym "starym", ale tych tu uz velmi nevidat), takze Ta tu rada vidim!!:-) co Ti mozem poradit - neviem ci je uplne najlepsie byt na to uplne sama.. ja viem, kazdy sme iny a kazdemu vyhovuje nieco ine, ale ja si neviem predstavit byt na to uplne uplne sama.. kolkokrat mi pomoze uz len to, ze to zo seba dostanem von.. a aj mna zivot naucil, ze netreba hned kazdemu doverovat.. o tom co mam a ako sa zvyknem citit vedia len ti naozaj najblizsi.. nemam za potrebu to hovorit niekomu komu nedoverujem na 100%, to v ziadnom pripade nechcem.. napriklad z kamaratok/kamaratov o tom nevie nikto, absolutne nikto.. a tomu som RADA.. ja mam taku butlavu vrbu moju sestru a rodicov (teda hlavne mamu).. velakrat, ked mi nie je najlepsie, tak sa za nimi idem vyrozpravat, poviem im co ma trapi, co ma tazi, ako sa citim, vzdy dostanem nejake povzbudive slova a tie dokazu velmi pomoct.. preto by mozno bolo fajn, keby si aj Ty niekoho takeho mala pri sebe.. nemas surodenca, ktoremu by si sa s tymto mohla zdoverit? lebo rodina je predsa len rodina.. aj ked samozrejme, moze to byt aj nejaka kamaratka, ale len taka, s ktorou ste si naozaj blizke a ktorej by si sa vedela otvorit a vedela by si, ze Ta pochopi.. ak aj nie, tak aspon toto forum!:-) aj to kolkokrat pomoze.. obcas su to take pocity, ze to proste treba dat zo seba von a to je jedno ci ustne - ci sa niekomu vyzalujem alebo aspon pisomne, len nech to nedusim v sebe.. vies co je este fajn forma uvolnenia? zaviest si dennicek alebo pisat si na papier svoje pocity:-) znie to mozno sialene, ale skus to vyskusat:-) ja zboznujem pisat a pisem si castokrat rozne poviedky, basnicky a casto su presne o tom ako sa citim, davam von moje pocity a hned je to lepsie.. a napriklad, ked Ti bude nejaky den lepsie, aj to si napis, potom sa k nemu v zlych dnoch mozes vratit, pripomenut si co si robila pre to, aby si sa citila lepsie, mozno aj odkukas nejake techniky, ktore Ti v tychto stavoch pomahaju a aj naopak - zistis, co Ti stav zhorsuje;-) a inak sa mi velmi paci ako si pisala.. aj to, ze aj ked Ti je zle, ides sa aspon prejst, jednoducho, ze sa tym stavom nepoddavas a ze veris, ze sa to zlepsi, to je velmi velmi dolezite!:-) trosku ma mrzi co si pisala o manzelovi, ze ten Ta nevie pochopit a ze sa Ti dokonca smeje.. ja neviem, ale mozno by nebolo zle sa s nim o tom aj porozpravat.. pripadne mu ukaz nejaky odborny clanok o panickej poruche nech si precita o com to je, ze to nie su vymyslene veci, ktore Ty prehanas, ale co to vobec obnasa.. vela ludi ma o takychto veciach uplne skresleny nazor, ale obcas pomoze nejaky odborny clanok s diskusiou konkretnych ludi co to prezivaju a clovek sa hned spamata.. a urcite by sa aj Tebe lahsie zilo, keby si v nom mala oporu a nemusela si sa pretvarovat, ked sa nebudes citit zrovna najlepsie.. menzal by to mal pochopit, ved je to choroba ako kazda ina.. a opora je v tomto pripade velmi dolezita! a tesim sa, ze mas synceka pre ktoreho takto statocne bojujes a nevzdavas to:-) uvidis, ze raz pride den kedy si povies aky je ten zivot krasny a ze sa bojovat naozaj oplatilo!:-) drzim Ti palce!:-)
hubinka a neskusila si sa poradit v lekarni ci by Ti nieco nevedeli odporucit? aspon zatial, aby sa sa zbytocne tak strasne netrapila.. neviem co vsetko sa pri porode moze a nemoze, ale mozno v lekrani by ti vedeli nieco odporucit.. viem ake to musi byt pre Teba tazke, obzvlast preto, ze si tehotna a takto mas strach dvojnasoby - este aj o svoje babatko.. ale snaz sa nepanikarit a uvedomit si, ze to je len psychika, blbe myslienky, ktore sa prejavuju telesnymi priznakmi.. skus nejake relaxacne techniky, ukludnujuce caje (tie dufam mozes aj pocas tehotenstva), ukludnujucu hudbu, hlboke dychanie a troska sa oslobodit od tychto pocitov.. na porod nemysli, skor sa sustred na to, ze pod srdcom nosis jeden uzasny zazrak, dietatko, ktore sa cochvilka narodi a bude vas o jedneho viac:-) to bude radosti a lasky a stastia!:-) uvidis, ze bude lepsie, drzim Ti tiez silno palce!:-)
Janka!!:-) Teba som tu uz dllho cakala, ale nejako si sa neozyvala, tak som nevedela, ze co a ako.. ale uzasne spravy si napisala, velmi sa z toho tesim!:-) je perfektne vidiet tak pozitivnu zmenu, staci si zalistovat o strany dalej ake to bolo vtedy a pozriet si tento Tvoj posledny prispevok:-) to je zmena! a Ty si prikladom toho, ze to ide! len sa treba snazit, nelutovat sa stale, nesediet stale len doma, lebo Ty to tak robis a za to Ta obdivujem:-) drz sa takto krasne aj nadalej!!
myself - ahoj:-) ano, tocenie hlavy je velmi casty priznak.. a jeden z tych dost neprijemnych.. a Tebe sa to prejavuje stale alebo len v urcite obdobia? nemavas to vtedy, ak mas vela stresu alebo Ta nieco tazi alebo to mavas aj v klude? ja neviem, ale skus si povedat "aha, zasa to tocenie hlavy, no a co.. ja uz viem, ze je to len obycajny priznak PP, vysetrenia mam vsetky absolvovane a uspesne, nic mi nie je, takze je to len neprijemne, ale hlavne, ze sa mi nemoze nic stat.. a nech to kludne aj pride, mne je to jedno, uz som to zazil tolkokrat, ze zvladnem aj toto.." niekedy pomoze aj takyto pristup:-) za pokus to aspon stoji:-)
a neviem kto sa pytal na tie tlaky a navaly tepla a zimy.. ano, to mavam velmi casto aj ja.. chvilku ma zalej pot, hrozny naval tepla, ale este castejsie mam neskutocnu zimnicu, niekedy sa z nej az cela trasiem, vtedy mam uplne ladove ruky aj nohy, normalne mam az fialove prsty.. a aj tie tlaky - aj v hlave, aj na temene, aj v chrbte, hocikde, je to ono.. mna zvykne bolievat chrbat, to mi prechadza az do hlavy, casto mam v hlave rozne tlaky, napriklad mna zvykne boliet lava strana hlavy (aj na temene, aj pri spanok, napriklad aj dnes, normalne ma boli aj ked sa pozriem len hore), zle videnie - take rozmazane, to tiez casto zazivam a tiez vselico ine citim.. a aj to brnenie, take akesi mravceneie do ruk, do noh, pulzovanie tela alebo stahovanie svalov.. niekedy mi samo od seba zacne "cukať" nejaka cast tela.. proste tych priznakov je strasne strasne vela, ale chcela som napisat aspon nejake, lebo kolkokrat, ked mna nieco chyti si hovorim "je aj toto PP? nemam to len ja?" a vtedy mi zvykne velmi pomoct, ked si precitam, ze rovnaky problem ma este niekto iny, hned mi je lahsie:-)
blesky - je velmi fajn, ked niekto napise co mu pomoze a prida nejake dalsie nove rady:-) ale neda mi to, aby som nenapisala jednu rekaciu - moja spoluziacka ho brala a hovorila, ze uz nikdy viac, vraj z toho mala nocne mory, tazko sa jej dychalo a celkovo z toho vraj mala depky.. neviem, ja s tym skusenost nemam, ale chcela som vam to aj tak pre istotu sem napisat.. ale ktovie, mozno to ona kombinovala s nejakym energetickym drinkom, tak preto taketo ucinky, to uz naozaj neviem.. ale o lecitine som pocula dobre veci a ten vraj aj cisti cievy a aj dopomaha mozgu, takze to je dobra vec:-)
tak aspon tolko:-) to iba teraz som mala taku potrebu napisat troska viac, viete, ked sa clovek citi o troska lepsie, tak hned je plny rad:-) a pritom je to take klamlive, jeden den je dobre a druhy zasa zle, ale tak treba si uzivat tych peknych chvilok;-)
no a kedze tu takto pisem, tak aj ja by som potrebovala radu:-) dufam, ze sa prepracujete az sem, ze poradite aj vy mne:-)
TAKZE.. vy vsetci tu zvacsa pisete o prejavoch, ktore som spominala vyssie, nikto tu nepise o problemoch so srdcom.. tak sa chcem spytat, prejavuje sa to u niekoho aj na srdci? hlavne by ma zaujimali ARYTMIE.. ale ked nie tie, tak aj celkovo busenie alebo rozne preskakovania a podobne.. ci nikto nic?
napriklad ja som mala den pred maturitami strasny vnutorny stres, citila som arytmie, to som pripisovala tomu, povedala som si, ze prejdu maturity, prejde stres a s nimi aj arytmie.. ale uz mam po maturitach, ktore prebehli strasne fajn, ale aj tak cely dnesny den citim hrozne arytmie!! aj tak si kludne sedim a zrazu taky divny pocit pri srdci, musela som vstat a troska to rozdychavat, ale vyplasilo ma to riadne.. to busenie srdca sa uz snazim troska menej riesit, aj ked pride len tak necakane, ked som v pokoji.. hovorim si, ze dobre, hlavne, ze busi, o chvilku to prejde.. lenze tieto arytmie su tak neprijemne, vedia ma hrozne vyplasit.. akoze ked sa stanu raz za cas, tak ok, ale v poslednej dobe som ich mala velmi casto co som inak nezvykla, tak neviem.. prezivate to aj vy? robite s tym nieco? nebojite sa vtedy o vase srdcia? mna hned napadne, ze co ak mam chore srdce.. dost sa o neho bojim, nebudem klamat, ale naozaj velmi.. ja citim aj take zvlastne tlaky a pocity, no neviem, keby sa to netykalo srdca, tak som pokojna a snazim sa to riesit tak ako vsetky ostatne priznaky, ale tym, ze je to srdce, tak je to taky troska dost zivotohrozujuci pocit.. tak by som bola rada, ak by niekto napisal:-) dakujem!
tak teda prezite nadherny zvysok vikendu, drzte sa vsetci, nech sa nam dari!!!:-)
ahojte!!

zuzanama

Blesky, ty beries ten nootropil pri antidepresivach? Inak, dost ma to zaujalo, nasla som si info na nete, zda sa to byt dobre. Zaujimave, ja sa povazujem za cloveka vylieceneho z PP, ziadne lieky uz vyse troch rokov neuzivam, ale obcas mam take depresivnejsie nalady a pocitujem unavu velmi casto. Vyskusam ten Nootropil, ale tiez pre moju znamu by som to chcela, lebo jej sa v poslednom case velmi kruti hlava a uziva AD. Vadaka za informaciu, som ozaj rada a tesim sa, ze viem, nieco nove.:-)

RNG

Aby asom nezabudol, mnohe antioxidanty su tiez potrebne pre dobru mozgovu cinnost a cirkulaciu, ako napr vitamin C, E, proantokyanidy, polyfenoly, bioflavonoidy. Mozog tiez potrebuje rozne EFA(tuky potrebne pre cinnost) ktore sa v neznicenom stave nachadzaju v roznych orechoch, olejnatych semenach, vajciach a podobne.
Zialbohu znicene(tj nepanenske) rastlinne oleje tieto neposkytuju, napriek reklame o ich "zdravosti"

RNG

Kde sa rozne potravinove doplnky zhanaju, to je jednoduche dnes s internetom a kreditnymi kartami. Zijeme v globalnom svete a toto je jedna z jeho vyhod(popri hromade nevyhod...), ze sa da objednat cokolvek z celeho sveta, nielen sa spoliehat na miestne lekarne, ze to budu mat. Nakoniec musite si uvedomit, ze roznych potravinovych doplnkov su statisice a to ziadna lekaren nemoze mat. Lekarne su aj tak na lieky, nie na potraviny a potravinove doplnky.

RNG

Myself, dovodov na depresie je hromada, ja sa tu snazim uviest nie vsetky, ale aspon tie, ktore su spojene s vyzivou, travenim ci moznymi doplnkami.
Preto uvadzam najprv tie najcastejsie nedostatky,co to sposobuju, ako zle travenie, zla vyziva, velky stress, zly spankovy cyklus atd a niektore doplnky co to mozu odstranit.
Samozrejme je to velmi individualne a preto sa ich snazim davat aspon v poradi pravdepodobnosti.
Najprv bezna vyziva(rybacie oleje, D-3, mineraly, lecitin(neviem ci je vam to zname, ale az 30% susiny v mozgu je lecitin), vitaminy B),
potom rozne zdroje neurotransmiterov a nakoniec nootropika.
Tam je ta skupina na serotonin ako najcastejsi nedostatok-az 80 % je spojene s nedostatkom serotoninu, hlavne v kritickych stresovych situaciach(SJW, 5-HTP, SAM-e) a na ine neurotransmitery spomenute rozne ine(L-DOPA,Picamilon, L-theanine...)
Tak tu to mas zoradene podla dolezitosti zhruba.
A komu ani toto nepomoze (v dostatocnych davkach) musi skusit odmorovanie od tazkych kovov,
hladat pripadne mikroby a parazity, co produkuju neurotoxiny a sposobuju zamorenie mozgu a potlacit ich, pripadne brat ine polotovary na mozgovu cinnost spomenute ako rozne nootropika, tj latky podporujuce mozgovu cinnost roznymi sposobmi.

Ano uznam, nie je to jednoducha rada,a pravdepodobne aj tak nie kompletna, ze zober si jedny zazracnu pilulku a tym je to vyriesene, ale zialbohu taka pilulka neexistuje, o tom sa presvedcujete povacsine uz velmi dlho a nervove problemy su sposobene velmi vela roznymi dovodmi, tj potrebuju vela roznych moznych pristupov, individualne.