Depresia a panicka porucha

Súvisiaci obsah

marcelina78

dakujem GRAVITY za informacie, drzim ti palce, ja som mala PP pred piatimi rokmi, brala som tablety pol roka, teraz ma to chytilo pred dvoma mesiacmi, ale nie PP, ale nespavost, nemohla som nic prehltnut, silna uzkost, divne silne tlaky v hlave, zaludku, busenie srdca, ale nie ataky, zkratka pocity na zblaznenie...vraj stredna depresia z uzkostou podla lekarky...xanax jeden ani dva mi nepomohli vobec tentoraz, tak som navstivila psychiatricku..teraz jem , spim az moc, ale sem tam mam lepsie dni, ked mam chut niekam ist, cosi robit a sem tam horsie,ked je vsetko problem, ta nervozita , zrychlene myslienky a pocity ze sa zblaznim, beriem teda uz polku mirtazenu /predtym som brala stvrtku,/ namiesto celej tablety ako mi bolo doporucene/, co lekarka povedala, ze je malo a stvrtka nema ziadny liecebny efekt, aspon som sa uistila, ze mi liecitelka pomohla, lebo sa mi velmi polepsilo/, uvidime, ci sa "zahojim" trocha. rozhodne po liekoch skusim uzivat to HTP -5, ci ako sa to vola, co odporuca RNG a nadalej liecitelku, ktora ma dala ako tak dokopy.
Su to ozaj neprijemne stavy, kto to nezazil, nepochopi, ako my kedysi, ked sme netusili ani co to je a ze vobec moze cloveku takto byt. Tiez mam toho plne zuby a chcem premyslat nad obycajnymi vecami, tesit sa a "rozculovat" nad prkotinymi, ako stale tie svoje neprijemne pocity riesit...Ludia co to nezazili si myslia, ze to chce len cinnost, zmenu prostredia , dovolenku, nechapu, ze to nie je len smutna nalada, pri ktorej by pomohlo niekam vypadnut medzi ludi...
Tiez si naplno uzivam kazdej chvilky, ked sa mi trocha ulavi a je mi lepsie a tie "problemy" co riesia ludia denne a nad cim sa rozculuju mi pridu uplne smiesne oproti tomu, co si prezivame my v takychto stavoch. Drzim vsetkym palce a vela sil prajem na prekonanie trjto hnusoby, ci uz depka, alebo panika...

ketsut

fandím ti gravity
ja som bez AD dva mesiace tiež....
užívam doplnok L-tryptofan jednu tabletu denne
prešla som zo štvrtiny cipralexu, ktorý som užívala už dlho v takej zanedbateľnej dávke
ale aj tak vidím, že hoci sa ničoho nebojím nemám strach...tak akoby tá uzkosť bola podvedomá a vynára sa...bezdôvodne...
po chvíli mi prejde tiež sa nou nenechám ovládať
a súhlasím s tebou, že ked človeku príde horšie, tak má pocit beznádeje, že je v tom zase, ale treba tomu čeliť...

AndrejkaDu

Dakujem Vám pekne za rady. Vyskusam este ten melatonin, xanax a ak to nepôjde budem musiet ist za odbornikom a dat sa na AD :( :-( :-(

gravity

marcelina, ja som mal prvé ataky paniky pred piatimi rokmi, vtedy som sa z toho dostal xanaxom a športom, nebral som antidepresíva. lekár, kardiológ (pochodil som všetkých odborníkov, kým som prišiel na príčinu problémov) mi povedal, aby som začal športovať, ak nechcem skončiť na liekoch. tak ma vyľakal, že som hneď začal posilňovať, bicyklovať a plávať :) nejako to časom prešlo, xanax som vysadil (aj šport :)) a bol som v pohode až do minulého roku, kedy to udrelo znova. to už boli silné výkyvy, takže som navštívil psychiatričku a dal sa na AD kúru. lieky mi zabrali dosť rýchlo, cítil som sa s nimi rozhodne lepšie, hoci zo začiatku sa ešte vracali derealizačné pocity. bral som ich 8 mesiacov a potom podľa rady lekárky vysadzoval jeden mesiac štýlom každý druhý deň bežná dávka. počas vysadzovania sa mi raz vrátila derealizácia s depresiou a po úplnom vysadení ešte dvakrát. panický atak nie, lebo som už vedel, o čo ide a neľakal sa toho, akurát som bol véééľmi smutný a bez nádeje.
pomohli mi ľudia okolo mňa povzbudivými slovami, začal som znova pravidelne plávať a bicyklovať a nejako som sa z toho dostal aj bez liekov (viď moja reakcia teyovi). som bez liekov piaty mesiac a už dlhšie sa cítim fajn.
čo sa týka tvojej otázky, či sa môže človek vyliečiť úplne, na to ti neviem odpovedať, počul som viacero názorov za i proti a jednoznačnú odpoveď na to dnes, zdá sa, nevie dať ani psychiatria, pretože PP je pomerne nová diagnóza a stále sa skúma.
ja som sa tomu postavil tak, že verím, že som vyliečený a že to tak aj ostane. možno sa to vráti, to naozaj netuším. v každom prípade, skúsenosť s týmto ochorením mi dáva nádej, že sa s tým dá úspešne bojovať. ako som písal teyovi, podstatná je tvoja guráž. PP vnímam ako niečo cudzie, čo nie je súčasťou mňa, napriek tomu, že sa to z času na čas usiluje ovládnuť ma. ten pocit je pre mňa zásadný - PP nepatrí do môjho života, nechcem ju a urobím všetko preto, aby ani ona nechcela mňa :)
p.s.: homeopatikám neverím, ale ako placebo môžu fungovať.

squash

potrebujes najskor zistit dovod, preco mas problemy zaspat. ak je to kvoli uzkostiam, potrebujes nieco na uvolnenie. vtedy sa to asi nezaobide bez neurolu/xanaxu. neviem ake konkretne lieky si skusala. ak mas nedostatok melatoninu, tak si kup melatoninove tableky. na zaspavanie je velmi dobry aj good night drink co maju/mavali v bille. obsahuje rozne vytazky z rastlin vo fakt velkej koncentracii. ja nemam problemy zo zaspavanim ale nemam moc kvalitny spanok. ale po good night drinku sa vzdy dobre vyspim a som rano sviezy aj ked spim menej hodin

gravity

andrejka, problémy so spaním som mal tiež, pravidelne som sa budil o 3tej v noci a potom som už nevedel zaspať. po kúre antidepresívami kvôli panickej poruche (seroxat 20 mg + xanax 0.5 mg ráno a večer) sa mi spánok napravil. teraz spím ako bábätko aj bez liekov. tá kúra napráva tok serotonínu, z ktorého sa tvorí melatonín - ten je dôležitý pre spánok.
niekedy, keď som veľmi vybudený a nedarí sa mi zaspať, dám si 0,5 mg xanaxu, od toho človek zaspí do 15 minút, akurát je potom ráno problém vstať :) a netreba si na to veľmi zvykať, radšej si daj pred spánkom teplú sprchu, v posteli si čítaj knihu, alebo zavri oči a mysli na príjemné veci. v každom prípade zájdi za odborníkom, možno postačia relaxačné techniky od psychológa, skôr než sa rozhodneš pre AD.

AndrejkaDu

Ahojte, vie mi niekto poradit?
Asi rok nemozem spavat. Spim maximalne 3 hodiny od tretjej rano do siestej rano. Skusila som lieky, homeopatiu, liecitelov a nic nepomaha. Toho casu som na PN-ke kvôli nespavosti. Ked spim menej ako dve hodiny tak nevladzem ani vstat z postele. Nikomu to nezelám. Prezili ste aj vy niekto z Vas takyto stav? Viete mi poradit? Budem vdacna za kazdu skusenost alebo pomoc. Dakujem

marcelina78

Chcem sa spytat, skusali ste niekto klasicku homeopatiu? Ja hej, ale po troch tyzdnoch sa mi to nezlepsilo po jednorazovom lieku, tak som nasadila lieky, homeopat skusa iny liek teraz , este ho nemam doma, kedze uzivam uz lieky, konstitucny liek by nezabral, odporuca mi brat denne slabu potenciu lieku ineho, tak to este skusim....

marcelina78

ahojte,
GRAVITY, ja som pred siestimi rokmi brala 6 mesiacov Citalec, nechcela som uz ist k lekarke, nemala som k nej sympatie, tak som si tu jednu tabletu co som brala denne sama vysadzala, najprv 3/4, potom polku, potom stvrtku denne, neporadil mi to nikto, do dvoch tyzdnov som bola bez liekov, abstaky po vysadeni boli hrozne, vlnenie, uzkost, davala som si obcas xanax. Pter dvoma mesiacmi mi vypukli silne uzkosti, nemohla som jest , spat, depresia, triticco 1/3 na noc mi nezabralo, zmenila som na Mirzaten 30 mg, doteraz som brala len stvrtku na noc /mesiac/ , dost mi pomohla jedna liecitka, beriem detoxikacne kvapky Dr.Jonasa asi patorie, lekarka mi povedala, ze stvrtka tablety nema ziadny liecebny efekt, ze treba brat aspon polku, uz som mala taku chut do vsetkeho, aj ked to nebolo celkom super, ale teraz uz 3 den som nejaka nesvoja, asi si zvysim na tu polku denne.Myslite ze tie tablety ozaj zaliecia tu psychiku a potom budem v pohode aj bez nich? Lebo kedysi pri tom Citaleci som sa stale nedokazala tesit a prezivat vsetko normalne, len tak umelo akosi, oreto som si po pol roku sama vysadila, cakala som od toho viac, mali ste podobne pocity pri brani tabliet?

gravity

tey, 11 rokov je dosť veľa, ale podstatná je tvoja guráž. v prvom rade sa potrebuješ vysporiadať so svojím anticipačným strachom, teda "strachom zo strachu". ideálne je sa ním nezapodievať. viem, že sa to ľahko hovorí, ale dá sa to zvládnuť - vždy, keď ťa začne prepadať takáto úzkosť z možného ataku, predstavuj si niečo, čo máš rád, niečo, čo ti prepne myšlienky. mne pomáhalo napráklad pozrieť si zaujímavý film, ale aj také banality ako napríklad vlažná sprcha a prevetranie izby. alebo si pocvič, rob kliky, vezmi činky, vypoť to von. zásada je zastaviť rast toho strachu a to tak, že naňho prestaneš myslieť, budeš sa zaoberať niečim iným. ak máš partnerku, pritúľ sa k nej, keď to na teba ide, to pomáha zaručene :)
ja som bez tabliet piaty mesiac, zo začiatku sa to vracalo, ale zvládol som to týmito technikami, bez návratu k AD, cítim sa fajn a dúfam, že to vydrží.
prajem ti veľa šťastia, viacej si ver, často sa fyziky namáhaj a neboj sa, zvládneš to. netreba sa báť, treba sa nebáť :)